Ciaza

Kosmetyki do twarzy dla kobiet w ciąży – poradnik

Pielęgnacja twarzy powinna być dostosowana do aktualnych potrzeb skóry. Podczas ciąży potrzeby te mocno się zmieniają. W dodatku nie wszystkie składniki aktywne są bezpieczne dla mamy i dziecka. Jakie kosmetyki do twarzy są więc odpowiednie dla kobiet w ciąży? Wyjaśniamy!

Ciąża a potrzeby skóry

W czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Zmienia się także kondycja skóry. Na twarzy pojawiają się często przebarwienia i wypryski. Cera do tej pory przesuszona staje się tłusta. Wystąpić mogą reakcje alergiczne, które przed ciążą nie miały miejsca.

Ponadto skóra jest bardziej podatna na działanie promieni słonecznych – dlatego warto zapewnić jej szczególnie dokładną ochronę. Wskazane są kremy z wysokim faktorem SPF. 

Pielęgnacja skóry podczas ciąży nie musi być skomplikowanym przedsięwzięciem. Wystarczy wiedzieć, jak dobrać odpowiednie produkty – w tym kremy do twarzy.

Krem do twarzy dla przyszłej mamy ‒ jaki skład?

Dla kobiet w ciąży niezmiernie ważne są składy kremów. Powinny one bazować na wyselekcjonowanych, przyjaznych dla skóry składnikach aktywnych. Zalecane są kosmetyki z substancjami pochodzenia naturalnego.

Na początku ciąży (a najlepiej przed zajściem w ciążę) warto uważnie przyjrzeć się zawartości kosmetyczki. Niektóre dotychczas stosowane produkty możemy zachować, jednak część należy odstawić. Od czego to zależy? Zmieniające się potrzeby skóry to tylko jeden z czynników. Drugi – i najważniejszy – to bezpieczeństwo. Pewne składniki aktywne stosowane na co dzień mogą okazać się szkodliwe dla dziecka w łonie matki.

Jakich substancji unikać? 

Kremy do twarzy dla przyszłej mamy powinny być pozbawione parabenów, alkoholu, substancji zapachowych i barwiących. To ważne, by nie zawierały retinolu, retinoidów ani innych pochodnych witaminy A. Koniecznie należy unikać kremów do twarzy z tetracykliną – to antybiotyk, który może zagrozić zdrowiu dziecka.

Niewskazane są także kremy z AHA, czyli z alfa-hydroksykwasami. Badania wykazują nieistotny stopień wchłaniania się AHA oraz brak ich działania ogólnego. Mimo to w dottore odradzamy kwasy w czasie ciąży i karmienia piersią. W tym wyjątkowym okresie ostrożność jest na wagę złota. 

Zabiegi na twarz – czy są bezpieczne w czasie ciąży?

Sprawdziliśmy już składy kremów do twarzy pod kątem bezpieczeństwa dziecka. Przyjrzyjmy się więc także procedurom zabiegów na twarz. Kobieta ciężarna nie musi całkowicie rezygnować z zabiegów. Wręcz przeciwnie, pielęgnacja skóry podczas ciąży może wymagać specjalistycznych rozwiązań, dostępnych jedynie w gabinetach kosmetycznych. Jak zatem dobrać bezpieczny i skuteczny zabieg? Znów – chodzi o właściwe składniki aktywne, a także o odpowiednie technologie.

Sprawa składników jest już jasna. Wygląda tak samo jak w przypadku receptur kremów do twarzy w domowej pielęgnacji. Natomiast jeśli chodzi o procedurę zabiegu – oto czynniki, na które musimy zwrócić uwagę:

 • peelingi – jeśli zawierają kwasy AHA, można zastąpić dany produkt bezpiecznym peelingiem enzymatycznym;
 • kawitacja – fale ultradźwiękowe mogą zaszkodzić zdrowiu dziecka;
 • sonoforeza – niektóre sera można wmasować w skórę ręcznie;
 • jonoforeza – wprowadzanie jonów za pomocą prądu stałego również jest niewskazane;
 • galwanizacja – wpływ prądu stałego jest dobroczynny dla ciała matki, ale szkodliwy dla płodu.

Wśród całkowicie bezpiecznych zabiegów na twarz można wymienić między innymi oczyszczający zabieg puratore.

Zabiegi rossatore xpress i NMF xpress powinny być w czasie ciąży wykonywane z uwzględnieniem wymienionych uwag.

Pielęgnacja skóry podczas ciąży ‒ o czym jeszcze warto pamiętać? 

Krem do twarzy musi być dobrany do aktualnych potrzeb cery. Oprócz unikania konkretnych substancji pamiętajmy więc o szukaniu skutecznych odpowiedzi na problemy skóry w ciąży. Na rynku dostępne są kremy do skóry suchej, mieszanej, wrażliwej czy trądzikowej, bazujące na naturalnych i bezpiecznych składnikach. Odpowiednio dopasowane produkty oraz regularność działań to podstawa pielęgnacji skóry podczas ciąży. Przemyślana pielęgnacja wpłynie pozytywnie na ogólną kondycję cery mamy. Pomoże także zniwelować niedoskonałości i znormalizować zachodzące w skórze procesy.

Pamiętajmy także o własnym komforcie. Krem do twarzy powinien się dobrze wchłaniać. Warto wybrać taki, który nie pozostawia tłustego filmu. 

Kosmetyki do twarzy dla kobiet w ciąży mają duży wpływ na przyszłą kondycję skóry mamy. Po narodzinach dziecka i karmieniu piersią zadbana skóra lepiej poradzi sobie z kolejnymi zmianami w organizmie kobiety.

Krem do twarzy dla kobiety w ciąży – propozycje dottore 

 • NMF xpress cream ‒ nawilżający krem do twarzy z liposomalną wodą lodowcową i masłem Shea.
 • NMF xpress eyes – nawilżający krem pod oczy i na powieki.
 • C-flush cream RICH ‒ krem z witaminą C odżywia skórę, działa przeciwzmarszczkowo, wyrównuje koloryt. 
 • Rossatore Cream Blur Effect – krem do skóry wrażliwej, naczyniowej i z tendencją do trądzika różowatego.
 • S.O.S. – krem przyspieszający regenerację naskórka.
 • City day cream – krem na dzień, chroni przed szkodliwymi czynnikami miejskiego środowiska.
 • City eye cream – ochronny krem pod oczy z filtratem fermentacyjnym.
 • City SUN SPF 50+ – krem ochronny z filtrem, hipoalergiczny.
 • Linia peptide – krem na dzień, na noc i pod oczy, z peptydami i ekstraktem ze śnieżycy.

Kosmetyki do twarzy dla kobiet w ciąży – produkty uzupełniające

Nie Komentarze

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto