Ektoina

Na co zwrócić uwagę wybierając krem z filtrem?

Nadejście lata to wyzwanie dla całego organizmu. W tym roku już pierwsze upały dały nam się we znaki. Gdy jest gorąco, duszno pamiętajcie o przyjmowaniu dużej ilości wody! Warto zadbać o nakrycia głowy, żeby chronić się przed udarem, a skórę zabezpieczyć kremem z filtrem. Jest ich mnóstwo na rynku. Na co zwrócić uwagę, żeby wybrać najlepszy dla siebie?

Oznaczenia na produktach z filtrem

UVA i UVB

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę wybierając produkt z filtrem, jest ochrona przed UVA i UVB. Są to dwa rodzaje promieniowania, które różnie wpływają na naszą skórę.

UVA stanowi 95% promieniowania docierającego do Ziemi. Nie zmienia się niezależnie od pory roku. Stanowi główną przyczynę, dla której powinniśmy stosować ochronę przeciwsłoneczną przez cały rok. W odróżnieniu od UVB, UVA nie daje od razu widocznych efektów na naszej skórze. Jednak przez to, że wnika przez naskórek aż do skóry właściwej, powoduje znacznie więcej szkód. Niszczy komórki produkujące kolagen i elastynę. Nie chroniąc skóry, możemy być pewni, że oznaki starzenia się pojawią się znacznie szybciej niż powinny, a wraz z nimi wiotkość i szarość.

UVB stanowi największy problem latem. To UVB odpowiada za opaleniznę, ale także za rumień i poparzenia. W sezonie letnim, w godzinach 10 – 15 zalecane jest unikanie ekspozycji na słońce.

SPF – co to znaczy?

SPF – czyli Sun Protect Factor to współczynnik, który informuje konsumentów o tym, ile czasu możemy bezpiecznie przebywać na słońcu, zanim pojawi się niepożądany rumień. Zalecamy stosowanie wysokiej ochrony SPF, choć na rynku dostępne są w trzech stopniach:

Niska ochrona: SPF 6-10
Średnia ochrona: SPF 15-25
Wysoka: SPF 30-50+

SPF50+ to najwyższy możliwy do uzyskania za pomocą kremu stopień ochrony. Jeśli zdarzy Wam się znaleźć produkt kosmetyczny obiecujący 100% ochronę… radzimy się zastanowić.

Ciekawostka

Materiał jeansów ma współczynnik ochrony równy 80. Jeśli materiał jeansów nie stanowi pełnej ochrony, w jaki sposób krem mógłby osiągnąć taki wynik? Jest to niemożliwe.

Blue Light

Wybierając krem z filtrem polecamy sięgać po produkty oferujące ochronę przed każdym rodzajem promieniowania. Kilka lat temu ochrona przed UVA i UVB była wystarczająca, by nazwać produkt skutecznym. Dzisiaj wiadomo, że światło niebieskie emitowane przez ekrany urządzeń elektrycznych (smartfony, laptopy, telewizory) stanowi jeszcze większe zagrożenie niż UVA i UVB. Wnika głębiej niż UVA i sieje jeszcze większe spustoszenie w tkankach.

Filtr mineralny czy chemiczny?

Filtry mineralne uchodzą za delikatniejsze zarówno dla naszej skóry, jak w działaniu ochronnym. Mają bardziej naturalne składy, ale niestety przez to często działają słabiej i krócej. Skupiają się głównie na odbijaniu promieni słonecznych, absorbowaniu i zamienianiu ich w ciepło.

Filtry chemiczne stanowią skuteczniejszą ochronę. Działają przez dłuższy okres czasu, ale zalecane jest odczekanie około pół godziny po aplikacji kremu, przed wyjściem na słońce. W tym czasie krem się wchłonie, a składniki aktywne w nim zawarte zaczną działać.

Uwaga

Decydując się na krem z filtrem chemicznym, zwróćcie uwagę czy nie zawiera on oxybenzone lub octinoxate. Są to substancje stanowiące popularny składnik filtrów chemicznych o dużym ryzyku toksyczności.

#dottorepoleca

City SUN to krem do użytku codziennego, stworzony z myślą o ludziach żyjących szybko. Dzięki lekkiej konsystencji krem szybko się wchłania i nie pozostawia białych śladów, a także stanowi doskonałą bazę pod makijaż. Zapewnia ochronę przed UVA, UVB oraz Blue Light. Ze względu na właściwości nawilżające może również zastąpić krem na dzień.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto