Wyświetlono 1–12 produktów z 20

Cera tłusta charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem sebum w gruczołach łojowych, szczególnie w strefie T. Najczęściej zauważalne jest intensywne wyświecanie się naskórka, rozszerzone ujścia gruczołów łojowych i pory. Cera mieszana posiada najczęściej zwiększoną ilość zaskórników i zmian o charakterze trądzikowym. 

Cera tłusta jest gruba, słabo ukrwiona, procesy złuszczania są zaburzone. Wybierając produkty pielęgnacyjne warto zwrócić uwagę, by były odpowiednie dla cery tłustej. 

Cera tłusta najczęściej występuje u nastolatków w okresie dojrzewania. Stan ten jest spowodowany nadmierną produkcją łoju w gruczołach łojowych spowodowaną podwyższoną ilością hormonów. Posiadanie cery tłustej może być uwarunkowane genetycznie. Cera tłusta może być stanem przejściowym i zmienić się wraz z wiekiem, najczęściej w cerę mieszaną. 

W codziennej pielęgnacji cery tłustej ważne jest regularne złuszczanie, regulowanie pracy gruczołów łojowych oraz regeneracja skóry. Peelingi enzymatyczne lub na bazie AHA powinny być stosowane regularnie. Nie należy jednak zapomnieć o kosmetykach nawilżających i kremach przeciwsłonecznych SPF. 

Należy pamiętać regułę im mniej, tym lepiej. Kosmetyki złuszczające i seboregulujące powinny być stosowane według zaleceń producenta. Nie należy ich używać zbyt często, żeby nie podrażnić dodatkowo cery. 

Jak pielęgnować cerę tłustą w domu?

Codzienna pielęgnacja cery tłustej w domu powinna skupiać się na oczyszczaniu, złuszczaniu i seboregulacji. Nie należy zapominać również o nawilżaniu. 

Istotne jest wykonywanie dwuetapowego oczyszczania. Sprawdzi się do tego idealnie żel do demakijażu i płyn micelarny. Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest odpowiednia tonizacja. Toniki nie powinny zawierać alkoholu, który może powodować nadmierne przesuszanie się skóry. 

W pielęgnacji cery tłustej bardzo ważne jest złuszczanie, które będzie regulowało grubość warstwy rogowej naskórka. Peelingi enzymatyczne i na bazie kwasów AHA będą do tego najlepszym rozwiązaniem. 

Co to jest sebum?

Jest to mieszanina substancji lipidowych, wytwarzanych przez gruczoły łojowe skóry. Sebum pełni funkcję ochronną na naszej skórze, zapobiega przed nadmiernym wysychaniem skóry oraz przed drażniącymi czynnikami zewnętrznymi. Ilość wytwarzanego sebum zależy od ilości i wielkości gruczołów łojowych. Sebum stanowi pożywkę dla bakterii i innych drobnoustrojów. Ważne jest odpowiednie oczyszczanie skóry, w przeciwnym razie może dochodzić do zanieczyszczenia naskórka. Nadmiar sebum może prowadzić do zablokowania ujść gruczołów łojowych, w którego konsekwencji może dochodzić do powstawania zaskórników i wyprysków.