Cera przesuszona

Czym się różni skóra sucha od odwodnionej?

Ludzki organizm składa się z wody w około 60%. Nie bez powodu wszyscy dietetycy, lekarze i osoby promujące zdrowy styl życia nakłaniają nas do picia 2l wody dziennie. Jest to baza potrzebna do utrzymania ciała w dobrej kondycji fizycznej, ale także sprawności umysłowej! Brak wody wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale także na potencjał mózgu. Na pewno zdarzyło się każdemu, że po intensywnym dniu – kiedy „nie było czasu myśleć o zdrowiu” – bolała głowa. Zamiast tabletek, czasem wystarczy usiąść i spokojnie wypić szklankę lub dwie wody.

Objawy odwodnienia

Objawy odwodnienia na skórze

Skóra jest największym organem naszego ciała. Jego zadaniem jest chronić organy wewnętrzne przed czynnikami zewnętrznymi, ale także przed odwodnieniem. Gdy w organizmie zaczyna brakować wody, w pierwszej kolejności widać to na skórze. Nasz organizm transportuje wodę do wewnątrz. Gdy dostanie wodę, w pierwszej kolejności zaspokoi potrzeby narządów wewnętrznych.

Przyczyną takiej gospodarki wody w naszym organizmie jest ogromna wytrzymałość, której przejawem jest wysoka zdolność do regeneracji.

Jednak mimo tego, moment odebrania wody skórze dla nas w odczuciu jest bardzo nieprzyjemny. Objawia się pieczeniem, swędzeniem, czasem zaczerwienieniami. Gdy skóra jest odwodniona, traci elastyczność, robi się szorstka i tkliwa, często się łuszczy. W skrajnych przypadkach może nawet pękań – w obrębie wrażliwych miejsc jak dłonie, knykcie czy usta.

Objawy odwodnienia organizmu

Odwodniony organizm da o sobie znać bardzo jasno. Jeśli odwodnienie widoczne na skórze nie przykuje Waszej uwagi i nie zareagujecie, objawy się pogorszą. Do dyskomfortu na skórze, dołączy suchość w ustach, mniejsze wydzielanie łez – jak bardzo uciążliwa jest suchość w oczach zrozumieją tylko osoby, które jej doświadczyły! Dodatkowo brak wystarczającej ilości wody w organizmie zaburza pracę układów np. pokarmowego, czego efektem są zaparcia. Ogólne zmęczenie organizmu, które jest odczuwalne poprzez senność, problemy z koncentracją, zawroty i bóle głowy.

W przypadku poważnego odwodnienia, zauważycie przyspieszone tętno i oddech, a także obniżone ciśnienie krwi. Innym, co możecie zauważyć jest brak potu oraz ciemny mocz. Są to objawy, które sygnalizują, że konieczna jest natychmiastowa reakcja i pomoc medyczna.

Co nas odwadnia?

Podstawowym powodem odwodnienia – jednocześnie najbardziej oczywistym – jest brak przyjmowania odpowiedniej ilości płynów. Jednak są okoliczności, które zwiększają ryzyko odwodnienia. Gdy borykamy się z biegunką, której towarzyszą wymioty, często gorączka, szybko tracimy wodę. Tak samo podczas ćwiczeń – wzmożonym poceniu się. Sytuację pogarsza wysoka temperatura na zewnątrz.

Dodatkowo warto pamiętać, że na co dzień spożywamy pokarmy, które również działają odwadniająco. Są to wszelkie produkty bogate w sól i cukier, a także smażone potrawy i wędliny.

Skóra sucha

Żeby uniknąć niedomówień przypominamy, że skóra sucha nie oznacza, że jest odwodniona. Sucha skóra to jeden z typów cery. Jest z natury wrażliwa, podatna na działanie czynników zewnętrznych. Oczywiście dużo szybciej zaczyna „informować” nas w przypadku odwodnienia, ale nie jest z nim równoznaczna.

#dottorepoleca

NMX xpress cream – krem dedykowany dla skóry skrajnie przesuszonej. Cieszy się bardzo dobrymi opiniami naszych klientów od lat. Sprawdza się zarówno na dzień jak i na noc, można go stosować przez cały rok. Jest lekki, a działa długo i głęboko – idealny krem nawilżający!

NMX xpress eyes – z linii dla skóry bardzo suchej nawilżający dostosowany do potrzeb wrażliwej skóry wokół oczu. Dzięki pH równemu pH łez, nie szczypie, nawet jeśli przypadkiem dostanie się do oka.

S.O.S. – produkt przyspieszjący regenerację naskórka. Chroni komórki naskórka przed nadmierną utratą wody oraz podnosi wytrzymałość i elastyczność skóry.

Sacha Butter – linia masełek mających w swoim składzie najbardziej doceniane w kosmetologii oleje, takie jak olej jojoba, macadamia, z nasion Sacha Inchi. Dostępne w pięciu różnych opcjach zapachowych!

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto