Skora co o niej wiesz

Skóra – co o niej wiesz? Jak o nią dbać?

Skóra jest granicą i osłoną dla wszystkich organów wewnętrznych naszego organizmu. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, ile wyzwań przed nią stawiamy. Ile tak naprawdę o niej wiecie?

Co to jest skóra?

Czy wiesz, że skóra jest organem, tak samo jak wszystkie narządy wewnętrzne? Jest największym narządem naszego organizmu – jej powierzchnia wynosi od 1,5 do 2m2. Najcieńsza jest w okolicach oczu, choć to wiecie z pewnością, jeśli obserwujecie nasze social media. Niejednokrotnie o tym wspominaliśmy, ponieważ to główny powód konieczności stosowania kremów dedykowanych specjalnie pod oczy. Czy wiecie, w którym miejscu skóra jest najgrubsza? Dajcie znać w komentarzu, czy wiedzieliście, że odpowiedź to pięta. Grubość skóry na piętach może wynosić nawet 5mm! Dla porównania w okolicach oczu to zaledwie 0,5mm. Waga samej skóry wynosi około 5kg!

Z czego składa się skóra?

Jedną z podstaw jest świadomość, że skóra składa się z trzech warstw. Każda z nich ma swoje funkcje:

Naskórek

Najbardziej zewnętrzna warstwa skóry. Najczęściej kojarzy się z warstwą rogową i peelingami, ale jej głównym zadaniem jest zatrzymywanie promieni słońca, alergenów i mikroorganizmów przed przeniknięciem do organizmu. Należy pamiętać jednak, że nie jest niezniszczalny. Funkcja, która została mu przypisana, czyni go najbardziej narażonym na działanie wszystkich czynników zewnętrznych.

Stosowanie kremów ochronnych, o działaniu antyoksydacyjnym i nawilżającym jest konieczne, jeśli chcemy zachować zdrowy wygląd skóry. Nawiasem mówiąc, to właśnie dlatego wszystkie kremy, które stosujemy, działają w tej warstwie skóry, a nie głębiej. W naskórku są najbardziej potrzebne. Ciekawostka: naskórek ulega całkowitej wymianie mniej więcej co 28 dni. Z wiekiem później – cykl może trwać od 35 do nawet 50 dni.

Skóra właściwa

Warstwa odpowiedzialna za gromadzenie kolagenu, a co za tym idzie, za napięcie naszej skóry. Znajdują się w niej gruczoły potowe oraz łojowe, więc jedną z funkcji jakie pełni jest termoregulacja. Oprócz tego, w skórze właściwej znajdują się też zakończenia nerwowe – przez nie czujemy ból, zimno, ciepło, ucisk czy też dotyk. W skórze właściwej, ale też częściowo w tkance podskórnej osadzone są torebki włosów oraz części gruczołów łojowych i potowych odpowiedzialnych za wydzielanie ich na zewnątrz, co ma na celu natłuszczenie naskórka i włosów.

Skóra podskórna

Zbudowana jest z tkanki łącznej właściwej luźniej. Oznacza to, że jest „utkana” luźno, co umożliwia skórze przesuwanie się na mięśniach czy kościach. Składa się także z tłuszczu, choć jego ilość zależy od bardzo wielu czynników np. diety, wieku, płci czy czynności hormonów. Tłuszcz w życiu codziennym kojarzy nam się nie najlepiej, ale jednak w tym miejscu stanowi źródło energii. Ponadto jest warstwą izolacyjną – chroni przed urazami, a ze względu na dużą wchłanialność wody, ma zastosowanie także w gospodarce wodno-elektrolitowej.

Nasza skóra jest także naszą wizytówką. Wszelkie niedobory np. witamin czy wody, w pierwszej kolejności widać na skórze. Dlaczego? Gdy organizm odnotowuje niedobór wody, przestaje ją dostarczać do skóry, żeby odpowiednio nawodnić „ważniejsze” organy wewnętrzne. Ze względu na to, warto stosować kremy o właściwościach antyoksydacyjnych, ponieważ trzeba ich dostarczyć organizmowi naprawdę dużo, żeby skóra na tym skorzystała. Szczęśliwie ma bardzo dużą zdolność do regeneracji, więc jest w stanie znieść fakt, że zwykle jest „ostatnia w kolejce”.

Ciekawostki o skórze

Ciekawostka: wnioskując po wyglądzie skóry lekarze wykrywają około 20% przypadków cukrzycy. Z kolei suchość, łuszczenie się i podrażnienie skóry może wskazywać na choroby tarczycy. Poza ochroną organizmu i termoregulacją, skóra ma też zdolność do wydalania substancji szkodliwych. Najłatwiej to zaobserwować podczas kuracji mającej na celu oczyszczenie organizmu z toksyn. Pot ma wówczas znacznie intensywniej nieprzyjemny zapach.

Fakt czy mit?

Skóra nocą lepiej przyswaja składniki aktywne z kremów. Jest to FAKT. Nocą skóra pracuje bardzo intensywnie, nienarażona na światło ani inne drażniące czynniki, ma czas na regenerację. Woda w tkankach się wyrównuje, włókna elastyny się regenerują, a warstwa lipidowa się odbudowuje, w skutek czego rankiem budzimy się z napiętą, wypoczętą cerą. To jak? Położysz się dzisiaj spać trochę wcześniej?

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto