Skora sucha

Pielęgnacja skóry suchej – poradnik

Skóra sucha to jeden z podstawowych typów cery. Podstawą pielęgnacji suchej skóry jest odpowiednie nawilżanie. Ważne jest także unikanie czynników wysuszających skórę. Na co zwrócić uwagę? Jaki krem nawilżający wybrać? Sprawdź nasze podpowiedzi!

Jak rozpoznać cerę suchą?

Można ją porównać do papieru – zwykle jest napięta, cienka, nieco szorstka, matowa. Cechuje ją wiotkość i zmniejszona elastyczność. Przez cienką, suchą cerę wyraźniej widać naczynia krwionośne. Skóra twarzy przybiera przez to żółtawy lub różowawy odcień.

Podatność skóry suchej na czynniki zewnętrzne jest tym, co czyni ją trudną w pielęgnacji. Zbyt intensywne lub niewłaściwie dobrane kosmetyki mogą podrażnić skórę twarzy i spowodować jej uszkodzenie.

U osób ze skórą suchą szybciej uwidoczniają się procesy starzenia. Zmarszczki, zmiana owalu twarzy czy wiotkość cery pojawiają się wcześniej niż w przypadku pozostałych typów skóry. Z powodu wrażliwości na silne składniki aktywne trudno jest dobrać kosmetyki przeciwstarzeniowe. Nie jest to jednak niemożliwe.

Dlaczego sucha skóra swędzi?

Jeśli nie zadbamy odpowiednio o suchą skórę twarzy, może nam doskwierać zaburzony proces łuszczenia się. Bariera hydrolipidowa znacznie się osłabia, zwiększa się TEWL – przeznaskórkowa utrata wody. Cera staje się przez to bardziej podatna na czynniki drażniące. Efektem jest swędzenie i pieczenie. Bywa to bardzo uciążliwe.

Szczególnie kłopotliwe staje się w takim przypadku wykonywanie makijażu. Zrogowacenia naskórka potęgują wrażenie nierównej powierzchni skóry, a makijaż może ten efekt pogorszyć.

Skóra twarzy – sucha czy odwodniona?

Skóra sucha i skóra odwodniona to dwa różne pojęcia. Skóra sucha jest jednym z podstawowych typów cer. Natomiast skóra odwodniona to stan, który może wystąpić u osób ze skórą każdego typu. Zarówno suchość, jak i odwodnienie cery przejawiają się w podobny sposób – mimo odmiennych przyczyn.

Cera sucha to taka, która produkuje zbyt małą ilość sebum. Substancja ta jest wytwarzana przez gruczoły łojowe, stanowi podstawę zrównoważonej kondycji cery. Z kolei odwodnienie skóry nie ma związku z produkcją sebum. Przyczyną tego tymczasowego stanu jest niedobór wody w organizmie. Skóra jako ostatnia otrzymuje wszelkie składniki pochodzenia zewnętrznego i wewnętrznego. Niestety, jeśli niedobory ujawnią się w innych partiach organizmu, skóra jako pierwsza odda swoje zapasy. Dlatego właśnie, jeśli pijemy za mało wody, skóra od razu da nam o tym znać.

Oba omawiane pojęcia są ze sobą mylone ze względu na podobieństwo objawów. Do wspólnych cech skóry suchej i skóry odwodnionej należą:

  • szorstkość,
  • uczucie ściągnięcia,
  • nierówna powierzchnia,
  • nadmierne łuszczenie,
  • skłonność do pęknięć, 
  • widoczne oznaki starzenia.

Ciekawostka

Cera sucha znacznie częściej doskwiera kobietom niż mężczyznom. To dlatego zdarza się, że u kobiet szybciej widać oznaki starzenia. U mężczyzn zmarszczki pojawią się później, jednak będą znacznie wyraźniejsze.

Dlaczego skóra się przesusza?

Wśród przyczyn suchej skóry można wymienić czynniki zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Skłonność do suchej skóry bywa dziedziczona. Być może nasi przodkowie mieli obniżoną zdolność wiązania i utrzymania wody w warstwie naskórkowej. W takim przypadku istnieje ryzyko, że my również będziemy mieli ten problem. Ponadto bardzo często sucha skóra jest efektem zmian hormonalnych, na przykład ciąży. Czynnikiem wewnętrznym zwiększającym suchość cery może być także stres.

Do zewnętrznych przyczyn suchości skóry należą przede wszystkim czynniki środowiskowe. Upały, chłód, wiatr, słońce, zanieczyszczenia – to prawdziwe wyzwania dla równowagi naszej cery. Każdy z nich osłabia barierę hydrolipidową, powodując podrażnienia i pogłębiając suchość skóry twarzy.

Niekiedy sami, często nieświadomie, narażamy się na przesuszenie skóry. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy stosujemy kosmetyki zawierające alkohol. Zbyt częste mycie twarzy, twarda woda, szorstkie ubrania – te czynniki również mogą pogłębić problem.

Nawilżanie skóry suchej – czy to wystarczy?

Rzeczywiście, podstawową potrzebą suchej skóry jest jej nawilżenie. Odpowiednio dobrany krem nawilżający do twarzy powinien przede wszystkim normalizować pracę gruczołów łojowych. Jak wspominaliśmy, to właśnie zaburzona produkcja sebum jest główną cechą skóry suchej.

Aby skutecznie nawilżyć skórę twarzy, należy również zadbać o uszczelnienie bariery hydrolipidowej. Zapobiegnie to utracie wody przez naskórek (a pamiętajmy, że suchość i odwodnienie mogą iść w parze). Barierę hydrolipidową wzmacniają między innymi kosmetyki z ceramidami.

Jednak nawilżanie skóry twarzy odpowiednimi produktami to nie wszystko. Aby poprawić kondycję suchej skóry, należy w miarę możliwości unikać czynników nasilających problem przesuszenia. Starajmy się zatem ograniczać ekspozycję skóry na słońce, mróz, wiatr i zanieczyszczenia. Jeśli jednak jest to niemożliwe, zabezpieczajmy skórę przed efektami ekspozycji. Stosujmy produkty z filtrem i składnikami ochronnymi. Pamiętajmy o unikaniu kosmetyków zawierających alkohol, nośmy ubrania z miękkich i gładkich tkanin.

Oprócz ochrony i nawilżania skóry zwróćmy szczególną uwagę na staranne, delikatne oczyszczanie twarzy. Skóra pozbawiona zanieczyszczeń lepiej przyswoi składniki kremu nawilżającego i innych kosmetyków. To ważne, by wybrać produkty oczyszczające o łagodnym działaniu. Unikniemy w ten sposób podrażnień i pogorszenia stanu cery. Myjąc twarz, starajmy się nie pocierać skóry zbyt mocno.

Jeśli zastanawiasz się, czy stosować peelingi – doradzamy ostrożność. Jeśli zbyt mocno zredukujesz warstwę rogową naskórka, możesz na nowo zaburzyć równowagę hydrolipidową. Stąd prosta droga do pogłębienia problemów suchej skóry. Dlatego w pierwszej kolejności zadbaj o nawilżanie skóry i jej staranną ochronę. Wykonuj peeling tylko wtedy, gdy Twój naskórek jest w dobrym, zrównoważonym stanie. Wybieraj wyłącznie peelingi enzymatyczne.

Jaki krem nawilżający wybrać?

Skóra to warstwa ochronna. Dlatego tak ważna jest dbałość o jej szczególne potrzeby za pomocą precyzyjnych, skutecznych produktów.

Hydratore – to krem nawilżający z kwasem migdałowym. Kosmetyk normalizuje pracę gruczołów łojowych, a więc dociera do źródła problemów suchej skóry twarzy. Składniki aktywne skutecznie nawilżają cerę, nie podrażniając jej. Produkt jest dobrze przyswajany przez skórę wrażliwą.

NMF xpress cream – ten nawilżający krem do skóry suchej i bardzo suchej uszczelnia barierę hydrolipidową. Zawiera ceramidy i liposomalną wodę lodowcową. Woda uwalnia się w głębokich warstwach naskórka, zapewniając wielopoziomowe nawilżenie. Krem zapobiega TEWL.

Pamiętajmy także o nawilżaniu skóry w okolicy oczu – polecamy NMF xpress eyes.

Z kolei S.O.S. jest kremem wspomagającym regenerację naskórka. Łagodzi podrażnienia, goi łuszczący się naskórek, wspiera nawilżenie. Zwiększa wytrzymałość i elastyczność suchej skóry.

City SUN SPF 50+ zapewni suchej skórze bardzo wysoki poziom ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Dodatkowo zabezpieczy skórę przed szkodliwym światłem niebieskim, emitowanym przez ekrany elektroniczne.

Zachęcamy do wzbogacenia pielęgnacji twarzy jednym z masełek sacha butter. Kompozycja najlepszych naturalnych olejów intensywnie zregeneruje i odżywi suchą cerę.

Które z wymienionych produktów stosujesz już w swojej pielęgnacji twarzy?

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto