Wspomaganie organizmu

Jak wspierać organizm przy menopauzie?

Menopauza to okres, który wpływa na cały organizm Kobiety. Staje się rozkojarzona, często nerwowa, a zmiany fizyczne dodatkowo potęgują jej rozdrażnienie.

Dieta

Dieta stanowi podstawowy element dbania o organizm w każdym okresie życia. Zawsze powinniśmy dbać o to, żeby pić dużo wody, odżywiać się zdrowo, nie korzystać z fast foodów, nie podjadać w nocy…

Czy wiecie, na jakie wartości odżywcze Kobieta zwraca największą uwagę w czasie menopauzy?

Witamina D

Menopauza jest przyczyną spadku poziomu estrogenu w organizmie Kobiety, co skutkuje ubytkami wapnia. Z tego względu kobiety w wieku około 50. roku życia są zagrożone wystąpieniem osteoporozy. Witamina D wspiera przyswajanie wapnia i fosforu – minerałów wspierających mocne kości, ale także wspierające organizm przed nadciśnieniem i chorobami serca. Wymienione schorzenia bardzo często towarzyszą pojawieniu się menopauzy, są jednym ze skutków zaniedbania organizmu w tym okresie.

Dodatkowo – warto zaznaczyć – witamina D poprawia nastrój. Huśtawka nastrojów jest terminem, który niestety Kobieta bardzo dobrze zrozumiała w czasie menopauzy.

Witamina A

Witamina A ma w kosmetyce bardzo wiele zastosowań. Wchodzi w skład bardzo wielu produktów. Gdy przyjmujemy ją doustnie, wspieramy nie tylko skórę, ale także błony śluzowe i wzrok. Jednym z objawów niedoboru witaminy A jest „kurza ślepota”!

Witamina A powinna być łączona z Witaminą E, która zapobiega jej utlenianiu.

Witamina E

Czasem nazywa się ją witaminą menopauzy. Łagodzi wiele uciążliwych skutków: uderzenia gorąca, pierwsze oznaki starzenia się skóry, suchość pochwy. Dodatkowo stanowi element profilaktyki – wzmacnia organizm przed chorobami układu krążenia, nowotworami, a nawet Alzhaimerem czy Parkinsonem!

Bogatym źródłem witaminy E są orzechy, oliwki, kukurydza i szparagi.

Witamina C

O zaletach witaminy C z pewnością nie trzeba wiele mówić – wzmacnia układ odpornościowy organizmu. Ma bardzo pozytywny wpływ na stan skóry i przyspiesza gojenie się ran. W okresie menopauzy jest bardzo zalecana.

Aktywność fizyczna

Sport to zdrowie! Nie zmienia się to w okresie menopauzy. Choć czasem trudno Kobiecie znaleźć w sobie motywację, zapewniamy, że po ćwiczeniach poczujecie się wspaniale! Wysiłek fizyczny pobudza produkcję endorfin – hormonów szczęścia. Jakie ćwiczenia zaleca się kobietom w czasie menopauzy?

Krążenie i kondycja

Przede wszystkim tzw. „aktywność lokomocyjną”, czyli wszystkie czynności związane z przemieszczaniem się – chodzenie (marsz) , wchodzenie po schodach, nordic walking. Wspierają one układ krążenia, poprawiają kondycję i spowalniają utratę masy kostnej.

Sprawny układ mięśniowy

Dla wzmocnienia mięśni polecane są ćwiczenia z użyciem taśm i lekkich hantli. Hantle często kojarzą się z bardzo mocno zbudowanymi mężczyznami na siłowni. To błąd. Na rynku dostępne są bardzo lekkie hantle, których nie używa się do przyrostu tkanki mięśniowej, tylko do utrzymania jej w dobrym stanie. Ważne jednak, aby wykonywać te ćwiczenia prawidłowo. W tym celu zalecamy raz na jakiś czas umówić się na trening pod okiem trenera, który w razie potrzeby skoryguje błędy.

Elastyczność

Aby utrzymać elastyczność ciała i zakres ruchu stawów zaleca się streching i jogę. Są to ćwiczenia, które nie tylko są bardzo korzystne dla ciała, ale również skutecznie wyciszają umysł. W tym przypadku również dobrze skorzystać z doświadczenia specjalisty, przynajmniej na początku. Wykonując ćwiczenia nieprawidłowo, możemy przypadkiem sobie zaszkodzić lub zdecydować się na coś, na co nasz organizm nie jest gotowy. Jeśli po pierwszej sesji treningowej wszystko boli, można się zniechęcić do naprawdę świetnej formy aktywności fizycznej!

Nie Komentarze

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto