Opoznienie menopauzy

Czy można opóźnić widoczne efekty menopauzy?

Menopauza jest kolejnym etapem w życiu Kobiety. Nie jest w stanie tego uniknąć, ale może na ten etap wpłynąć. Zarówno korzystnie jak i niekorzystnie.

Czynniki przyspieszające menopauzę

Głównym czynnikiem wpływającym na uciążliwość menopauzy oraz to jak szybko się ona rozpocznie są indywidualne uwarunkowania genetyczne. Jednak Kobieta na własne życzenie może ten etap przyspieszyć, poprzez:

  • palenie papierosów,
  • dietę bogatą w cukry,
  • narażanie się na nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne.

Co jeszcze przyspiesza rozpoczęcie menopauzy? Istnieją czynniki, na które Kobieta nie ma wpływu.

  • leki obniżające poziom estrogenów. Kobieta sięga po nie w celu wyregulowania stanów emocjonalnych,
  • cukrzyca typu pierwszego,
  • choroby układu immunologicznego,
  • chemioterapia,
  • usunięcie jajników,
  • zanieczyszczenia środowiska,
  • towarzyszący ludziom na każdym kroku stres.

Jak opóźnić menopauzę?

Jednak Kobieta nie jest całkiem bezradna w obliczu wszystkich tych zagrożeń. Nie czekała na wystąpienie pierwszym objawów menopauzy, żeby zacząć o siebie dbać. Codziennie rano i wieczorem poświęcała czas na staranne oczyszczenie twarzy z makijażu, nadmiaru sebum i zanieczyszczeń, które osadzają się na skórze w ciągu dnia. Nie zostawiała resztek makijażu na noc! Już od dawna stosowała kremy z filtrem, żeby się chronić. W kosmetyczce każdej osoby – niezależnie od płci i wieku – powinno znaleźć się też trochę miejsca na krem nawilżający, najlepiej tuż obok tego, który zapewnia ochronę antyoksydacyjną skórze. Te trzy elementy – oczyszczanie, ochrona i nawilżanie – skutecznie wspierają skórę.

Oczywistym, a jednak wartym wzmianki w tym kontekście elementem jest zdrowy tryb życia – dieta bogata w składniki odżywcze, rozsądnie rozplanowana w ciągu dnia. Każdemu zdarza się jeść posiłek w biegu, bo nie ma czasu, ale postarajmy się, by nie stało się to codziennością. Dużo warzyw, szczególnie kolorowych. Są źródłem antyoksydantów, które chronią nasz organizm przed przyspieszeniem procesu starzenia się.

Woda! Woda bogata w minerały to źródło zdrowia. Nie zastąpią jej żadne napoje. Zawarty w wielu napojach cukier działa odwrotnie – zamiast nawadniać organizm, wysusza.

Dodatkowo ruch. Uprawianie sportu regularnie korzystnie wpływa na cały organizm. Pomaga utrzymać mięśnie w dobrym stanie, kondycję oraz sprawność fizyczną. Jest to szczególnie ważne, gdy na co dzień mamy pracę siedzącą. dodatkową zaletą są produkowane podczas wysiłku fizycznego endorfiny. Znacie to uczucie zmęczenia po powrocie z treningu? Połączenie pozytywnego zmęczenia i zadowolenia z osiągniętego wyniku to moment, kiedy śpi się najlepiej!

Ciekawostka

Według badania MultiSport Index przeprowadzonego w 2019 roku, 48% Polaków spędza w pozycji siedzącej ponad pięć godzin dziennie. Dodatkowo 18% ankietowanych w tym badaniu stwierdziło, że nie ma w ciągu tygodnia dnia, żeby przed ponad 10min bez przerwy szli! Są to bardzo niepokojące dane! Więc może pójdziemy na spacer?

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto