Poparzenia

Oparzenia – jak sobie z nimi radzić?

Czym się różni oparzenie słoneczne od oparzenia 2 stopnia? Sprawdź, jak rozpoznać stopień oparzenia i jak postępować z poparzoną skórą.

Kiedy oparzenia są groźne?

Oparzeniem nazywamy uszkodzenie skóry (a czasami także głębszych tkanek) pod wpływem wysokiej temperatury, promieniowania słonecznego, prądu lub żrących substancji chemicznych. Lekkie oparzenia są niegroźne, ale towarzyszą im nieprzyjemne i uporczywe objawy. Skutkiem niewłaściwej pielęgnacji poparzonej skóry mogą być niepożądane efekty estetyczne. W przypadku poważniejszych oparzeń niezbędny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem. Rozległe, intensywne oparzenia mogą nawet zagrażać zdrowiu i życiu osoby poszkodowanej.

Dziś przyjrzymy się oparzeniom 1 stopnia, czyli tym najlżejszym. Aby skutecznie poradzić sobie ze skórą poparzoną np. słońcem czy gorącą wodą, należy najpierw nauczyć się rozpoznawać stopień oparzenia.

Rodzaje oparzeń – objawy

Oparzenia podzielono na trzy rodzaje (stopnie) ze względu na ich dotkliwość. Każdy stopień oparzenia ma charakterystyczne objawy.

Oparzenie 1 stopnia

Najbardziej uciążliwe przy tym stopniu poparzenia jest bolesne pieczenie. Skóra jest zaczerwieniona i bardzo tkliwa. Może wystąpić lekka opuchlizna. Objawy znikają po kilku dniach i zwykle nie pozostawiają żadnych śladów ani blizn. Oparzeniom słonecznym może towarzyszyć łuszczenie się wierzchniej warstwy naskórka podczas gojenia.

Oparzenie 2 stopnia

Oprócz objawów 1 stopnia występują pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Płyn uwidocznia się między naskórkiem a granicą skóry właściwej i pełni funkcję naturalnego opatrunku. Oparzenia 2 stopnia goją się mniej więcej przez 2 tygodnie. Po procesie gojenia na skórze mogą pozostać blizny. Zależy to jednak od indywidualnej zdolności naskórka do regeneracji i od postępowania z poparzoną skórą.

Oparzenie 3 stopnia

To najgroźniejszy stopień oparzenia. Dochodzi do niego np. pod wpływem otwartego ognia. Uszkodzenia sięgają tkanek głębokich. Na powierzchni skóry, oprócz objawów 1 i 2 stopnia, pojawiają się rany. W skrajnych przypadkach dochodzi do martwicy, czyli do obumarcia tkanek (stan ten jest czasami nazywany oparzeniem 4 stopnia).

Poparzona skóra – co robić?

W przypadku oparzenia najważniejsze jest natychmiastoweprzerwanie kontaktu skóry ze źródłem ciepła. Następnie należy polewać poparzone miejsce dużą ilością chłodnej bieżącej wody – nawet przez kilkanaście minut. Pozwala to zatrzymać pogłębianie się oparzenia i przynosi ulgę w piekącym bólu.

Skuteczność i szybkość gojenia oparzeń zależy od tego, jak szybko i jak prawidłowo została udzielona pierwsza pomoc. Co ważne, oparzenia 2 stopnia i oparzenia 3 stopnia bezwzględnie wymagają kontaktu z lekarzem. Dlatego też wskazane jest, aby umieć je rozpoznać. Główny cel działań w przypadku cięższych oparzeń to zapobieganie zakażeniu. Jednym z największych błędów w postępowaniu z oparzeniami jest zrywanie pęcherzy. Naskórek uniesiony przez płyn surowiczy stanowi naturalny opatrunek. Jeśli doszło do powstania pęcherzy i ran, nie należy we własnym zakresie stosować na poparzoną skórę żadnych kremów ani preparatów.

Oparzenie słoneczne

Nieco inaczej wygląda postępowanie ze skórą poparzoną słońcem, np. w wyniku opalania się lub niestosowania odpowiedniej fotoprotekcji. Rzadko się zdarza, żeby ekspozycja na promieniowanie UV spowodowała oparzenie 2 stopnia. Wyjątek stanowią sytuacje, w których dodatkowym czynnikiem są np. zażywane leki.

Mimo to oparzenia słoneczne (1 stopnia) są często rozległe i uciążliwe. Utrudniają wykonywanie prostych czynności, a każde dotknięcie oparzonych miejsc wywołuje dyskomfort.

W przypadku oparzenia słonecznego ulgę przyniesie chłodzenie skóry letnią (nie zimną!) wodą. Aby wesprzeć regenerację naskórka i przyspieszyć gojenie, należy zadbać o nawilżenie skóry i o wsparcie jej zdolności naprawczych. Polecamy krem nawilżający o lekkiej konsystencji. Stosowany kilka razy dziennie z pewnością sprawi, że objawy będą mniej dotkliwe i szybciej ustąpią.

Skórę z oparzeniem słonecznym należy chronić przed dalszą ekspozycją na słońce, dopóki trwa proces gojenia. Warto pamiętać o zapewnieniu skórze dopływu powietrza (np. dzięki lekkim, przewiewnym ubraniom). Niezbędne jest staranne, ostrożne oczyszczanie poparzonej skóry. Do tego celu sprawdzą się delikatne produkty myjące z zawartością substancji łagodzących i regenerujących.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Istnieje kilka powszechnie stosowanych domowych sposobów na łagodzenie oparzeń słonecznych. Do najbardziej znanych należą: jogurt naturalny, maślanka oraz miód. Czy to skuteczne sposoby? Chłodny jogurt czy też maślanka koi podrażnioną skórę i delikatnie ją natłuszcza, co przynosi chwilową ulgę. Z kolei okład z miodu ma udowodnione działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, jednak jego stosowanie jest dość kłopotliwe i mało efektywne.

Pielęgnacja skóry po oparzeniu 1 stopnia

Zdecydowanie lepiej postawić na specjalnie opracowany kosmetyk o działaniu łagodzącym i regeneracyjnym. Taka pielęgnacja poparzonej skóry przyniesie wyraźne, długotrwałe efekty. Jest również bezpieczna ze względu na restrykcyjne badania, jakim podlegają produkty kosmetyczne przed dopuszczeniem do stosowania na skórę. Takich badań nie przechodzą natomiast żadne domowe sposoby na oparzenia.

Należy pamiętać o tym, że krem regeneracyjny można stosować jedynie na lekkie oparzenia 1 stopnia – gdy nie doszło do przerwania ciągłości naskórka ani do utworzenia się pęcherzy.

Ochrona przed oparzeniami słonecznymi – jaki krem?

Warto zawczasu zaopatrzyć się w dobry krem z filtrem do twarzy i w wysokiej jakości mleczko z filtrem do ciała. Stosowanie fotoprotekcji sprawi, że skóra będzie możliwie skutecznie zabezpieczona przed działaniem promieniowania UV. Jednak żaden filtr przeciwsłoneczny nie zapewnia pełnej ochrony przed słońcem. Latem zaleca się unikanie słońca w godzinach największej intensywności promieniowania. Rozsądna ekspozycja skóry na słońce pozwoli uniknąć nieprzyjemnych efektów oparzeń słonecznych.

Nie Komentarze

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto