Mit

Czy skóra może się przyzwyczaić do kosmetyku? Obalamy mit kosmetyczny

Pewnie nie raz zdarzyło Wam się zauważyć, że ulubiony kosmetyk do pielęgnacji skóry nagle przestał działać lub nie działa tak jak na samym początku stosowania. Stwierdzenie, że skóra przyzwyczaja się do kosmetyku, rozleniwia się i przestaje reagować na składniki aktywne jest powtarzane bardzo często. Ale to mit!

Czy skóra może się uzależnić od stosowania kosmetyku?

Jedną z podstawowych funkcji kosmetyku jest higiena i pielęgnacja skóry. Nie może się ona uzależnić ani przyzwyczaić do kosmetyku, ponieważ składniki aktywne aplikowane na skórę nie działają ogólnoustrojowo, nie oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy. Tym samym mechanizm uzależnienia jest wykluczony i nie istnieje takie zjawisko jak uzależnienie skóry. Uzależnić można się od zabiegów, które poprawiają jej wygląd. Nie wynika to jednak bezpośrednio z potrzeb skóry, ale problem leży na płaszczyźnie psychologicznej.  

Potrzeby skóry a kosmetyki

Potrzeby skóry się zmieniają. Wpływ na to może mieć wiele czynników m.in. pogoda, wiek, gospodarka hormonalna lub aktualna pielęgnacja skóry.

  • Kosmetyk nawilżający stosowany latem może być niewystarczający do stosowania dla odwodnionej i przesuszonej skóry zimą.
  • Po 25. roku życia zmienia się kondycja skóry (jej jakość, napięcie, elastyczność), spada produkcja kolagenu i elastyny. Krem, który był stosowany przez dłuższy czas, ma niewystarczające działanie. Warto więc zmienić kosmetyk.

Przy wyborze kosmetyku warto jest zwrócić uwagę na to, czy będzie odpowiadał na aktualne potrzeby i problemy skóry. Ważne jest, by zwrócić uwagę na skład INCI kosmetyku i aktywne składniki.

Zmiana potrzeb skóry – efektywność stosowania kosmetyku

Kupując kosmetyk, chcemy pielęgnować skórę, polepszyć jej stan, zabezpieczyć przed różnymi czynnikami bądź zadziałać prewencyjnie na problem, który może nas dotyczyć. Po pewnym czasie stosowania zauważamy, że kosmetyk nie działa już tak jak kiedyś i zaczynamy zastanawiać się dlaczego. Wpływ na to może mieć fakt, że zmieniły się potrzeby skóry. Kosmetyk zadziałał i spełnił swoje zadanie, więc nie ma potrzeby stosować go dłużej. Stan i kondycja skóry polepszyła się. Jeżeli po pewnym czasie stosowania stan skóry ponownie się pogarsza lub wraca do stanu pierwotnego można się zastanawiać, co miało znaczący wpływ na ponowne pogorszenie się skóry (zmiana pory roku, zmiana diety, wpływ innych stosowanych kosmetyków). Warto używać produktów kosmetycznych według zaleceń producenta oraz zwracać uwagę na datę ważności i okres trwałości kosmetyku po otwarciu. Jeżeli mamy kosmetyk, z działania którego jesteśmy zadowoleni, nie ma sensu go zmieniać.

#dottoreradzi

C-flush cream RICH – zapobiega utracie wody z komórek naskórka, łagodzi skutki zmian temperatury, a także hamuje negatywne działanie czynników takich jak promieniowanie UV czy wysokie zasolenie. Krem szybko się wchłania, pozostawiając aksamitne i nietłuste wykończenie.

S.O.S. – krem nawadnia suchą skórę, zwiększa wytrzymałość i elastyczność osłabionej bariery naskórka.

Peptide night – Krem oparty jest na działaniu kompleksu trzech peptydów, który stymuluje syntezę różnych typów kolagenu. Sprawia, że skóra staje się gładsza i bardziej miękka.

Nie Komentarze

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto