Alergia

Alergie skórne – jak je rozpoznać? Uczulenie na składniki kosmetyków

Zauważyłaś, że po aplikacji nowego kosmetyku występuje zaczerwienienie, podrażnienie lub swędząca wysypka? To może być uczulenie na składniki w produktach kosmetycznych. Uczulenie na kosmetyk to nic innego, jak reakcja obronna skóry przed składnikiem, z którym właśnie ma styczność. Nie oznacza to jednak, że cały kosmetyk nas może podrażnić, uczulić. Najczęściej wystarczy tylko 1 składnik by powstała reakcja niepożądana.

Cosmetic Dermatis

Cosmetic Dermatis, czyli kosmetyczne zapalenie skóry, to reakcje alergiczne spowodowane kontaktem z substancją uczulającą w kosmetyku. Najczęściej spotykaną reakcją alergiczną na kosmetyk jest wyprysk kontaktowy. Występuje on w miejscu aplikowania produktu kosmetycznego. Pojawia się on najczęściej po kontakcie z alergenem oraz ustępuje najczęściej po kilku dniach. Występuję pod postacią podrażnienia, rumienia, kontaktowego zapalenia skóry, pokrzywki lub fotouczulenia.

Przyczyny zwiększonej podatności na reakcje alergiczne spowodowane kosmetykami:

 • częste stosowanie kosmetyków z substancjami drażniącymi, częsta zmiana kosmetyków lub nieprawidłowa pielęgnacja niedopasowana do rodzaju skóry;
 • uwarunkowania genetyczne, skóra wrażliwa, naczyniowa;
 • nadmiernie przesuszona skóra;
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej;
 • zanieczyszczenia powietrza i inne negatywne czynniki środowiskowe np. smog;
 • długotrwałe zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej skóry;
 • stres.

Typy uczulenia, wywołanego przez kosmetyki:

 • wyprysk kontaktowy z podrażnienia (irritant cosmetic dermatitis) – umiejscowiony jest tam, gdzie nałożono kosmetyk, jego intensywność zależy od ilości użytej substancji oraz czasu ekspozycji na skórze,
 • swoista reakcja alergiczna (allergic cosmetic dermatitis) – występuje u osób z predyspozycją genetyczną do reakcji alergicznej. Podrażnienie skóry może występować również w miejscach, na których kosmetyk nie został użyty.

Objawy i odczucia:

 • Subiektywne: pieczenie, swędzenie, uczucie dyskomfortu, zauważalne bezpośrednio po aplikacji kosmetyku.
 • Obiektywne:  zaczerwienienie, łuszczenie, krostki, grudki, pęcherzyki, bąble.

Objawy uczulenia mogą ustąpić samoistnie lub wymagana jest konsultacja z lekarzem. Należy jednak pamiętać, że drapanie, może prowadzić do powstawania przebarwień i blizn.

Najczęstsze alergeny w kosmetykach:

Przemysł kosmetyczny prężnie się rozwija. Non stop powstają nowe składniki aktywne i kosmetyki.

Do najczęstszych składników powodujących reakcję alergiczną zalicza się:

 • Konserwanty – zabezpieczają kosmetyk przed mikroorganizmami.
 • Substancje zapachowe – stanowią częste źródło reakcji alergicznych. Osoby wrażliwe, ze skłonnością do alergii powinny wybierać kosmetyki bezzapachowe.
 • Metale – w kosmetykach często znajduje się dwutlenek tytanu oraz tlenek cynku. Tytan uczula bardzo rzadko, jednak niepożądana reakcja po kontakcie z cynkiem zdarza się częściej. Uczulenie mogą spowodować popularne obecnie produkty z dodatkiem srebra oraz złota.
 • Barwniki – zwłaszcza w produktach przeznaczonych do farbowania włosów oraz barwienia brwi i rzęs.
 • Roślinne składniki – duży potencjał uczuleniowy zauważono w przypadku nagietka oraz rumianku. Duża nadwrażliwość alergiczna pojawia się również na kosmetyki zawierające wosk pszczeli, lanolinę, kalafonię.

Próba uczuleniowa – jak sprawdzić czy kosmetyk uczula

Zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności przy stosowaniu kosmetyków z nowymi, nieznanymi nam składnikami aktywnymi. Warto również sprawdzić w miejscu niewidocznym czy kosmetyk nas uczuli. Proponujemy nałożyć niewielką ilość na skórę np. za uchem, na linii żuchwy oraz w górnej części ramienia.

Po aplikacji należy odczekać dobę. Jeżeli nie wystąpi żadne podrażnienie, oznacza to, że nasza skóra dobrze go toleruje.

#dottoreradzi

Sensitore milk – hipoalergiczne. Bogate w oleje pochodzenia roślinnego odżywia skórę oraz odbudowuje jej warstwę hydrolipidową.

S.O.S. – krem przyspieszający regenerację naskórka, ochrania komórki naskórka przed nadmiernym odwodnieniem i podrażnieniem.

Rossatore Cream Blur Effect – wykorzystuje adaptogenne właściwości cytryńca chińskiego. Posiada silne właściwości przeciwzapalne, redukuje zaczerwienienie skóry, uelastycznia włókna białkowe oraz działa silnie odżywczo.

Nie Komentarze

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto