Na lato

Czy kosmetyki z kwasami można stosować latem?

Jeśli stosujesz kremy i chodzisz na zabiegi z kawasmi od dawna, to pewnie już wiesz wszystko – od skutków używania kwasów latem po konieczność stosowania kremu z filtrem. Jednak poświęć chwilę i sprawdź, czy nie zdołamy cię czymś zaskoczyć.

Działanie kwasu

Oczywiście każdy kwas ma inne właściwości, stosuje się je w różnych celach, a do nich dostodsowuje się stężenia. Jednak podstawowym zadaniem kwasów jest pobudzenie odnowy komórkowej i złuszczenie martwego naskórka. Dzięki temu zabiegowi, warstwa tkanki martwej – stanowiącej idealną pożywkę dla bakterii – jest ograniczona do minimum. Gdy jest więcej tkanki żywej, nasza twarz jest bardziej promienna, wygląda zdrowiej i młodziej.

Jednak mankamentem tego działania jest fakt, że skóra staje się cieńsza, a przez to wrażliwsza na działanie czynników zewnętrznych. Kosmetolodzy od lat przestrzegają, by używając produkty z kwasami w domu, stosować na dzień wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Co więcej – zabiegów opartych na kwasach większość (przynajmniej polecanych przez nas) gabinetów nie wykonuje w okresie letnim, kiedy ryzyko jest największe.

Jakie są skutki ekspozycji na słońce pomimo kuracji kwasami?

Skóra poddana kuracji kwasami jest bardzo wrażliwa i dość cienka, a promieniowanie UV wpływa na nią niekorzystnie nawet, kiedy nie stosujemy kwasów. Wychodząc na słońce mimo ostrzeżeń, ryzykujemy poparzenie. UVB spowoduje szkody znacznie szybciej niż zazwyczaj. W krytycznych przypadkach, gojenie się poparzenia może zostawić nam blizny.

Innym ryzykiem, z jakim wiąże się ekspozycja na słońce po kwasach jest znaczne pogorszenie się kondycji skóry – zszarzenie, a nawet przebarwienia.

Ostrzegamy po raz kolejny – przebarwień nabytych w ten sposób nie da się zwalczyć za pomocą kosmetyków, a często nawet medycyna estetyczna ma z tym problemy.

Czy istnieją bezpieczne kwasy na lato?

Szczęśliwie odpowiedź brzmi – tak! Istnieją kwasy, które w określonym stężeniu są bezpieczne nawet w środku lata.

Kwas migdałowy jest równie bezpieczny, co wszechstronny. Łączy działanie przeciwzmarszczkowe i nawilżające. Dzięki skutecznemu regulowaniu nadprodukcji sebum jest składnikiem bardzo cenionym przez osoby z cerą tłustą i problematyczną. Ograniczenie ilości sebum na powierzchni skóry zmniejsza ryzyko pojawiania się zaskórników. Warto nadmienić, że jest bardzo dobrze tolerowany przez każdy typ cery.

Kwas mlekowy – należy do kwasów AHA. W zależności od zastosowanego stężenia wykazuje inne właściwości. W mniejszym stężeniu jest składnikiem nawilżającym. W wyższym stosuje się go przy mocnych w działaniu peelingach. Oprócz tego reguluje pH skóry, ma właściwości antybakteryjne i przeciwstarzeniowe.

#dottoreradzi

City SUN – krem z filtrem do codziennego użytku. Można go stosować zamiast kremu na dzień. Skutecznie chroni przed szkodliwym wpływem UV i Blue Light, dodatkowo nawilżając skórę.

Hydratore – to krem na dzień i na noc z 5% stężeniem kwasu migdałowego. Ulubieniec osób z cerą problematyczną i trądzikową. Lekki w konsystencji, a skutecznie nawilża i reguluje wydzielanie sebum. Można go bezpiecznie stosować przez cały rok, ale zalecamy mimo wszystko

NMF xpress – zabieg o działaniu silnie nawilżającym. Jego elementem jest peeling zawierający kwas mlekowy o stężeniu 50%. Zabieg jest całoroczny, ale jak zawsze fotoprotekcję zalecamy!

Nie Komentarze

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto