Zaskorniki 1

Zaskórniki i rozszerzone pory – skąd się biorą i jak z nimi walczyć

Skóra jest największym organem człowieka. Składa się z 3 warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Do jej pielęgnacji służą nam kosmetyki o różnym spectrum działania. Mają one służyć do pielęgnowania i utrzymania skóry w dobrej kondycji. Nie zawsze jednak efekty są tak oczywiste i mimo odpowiedniej pielęgnacji powstają problemy, z którymi musimy się zmierzyć.

Rozszerzone pory

Na całej powierzchni skóry znajdują się gruczoły łojowe, których zadaniem jest wytwarzanie sebum. Jest to mieszanina substancji lipidowych, które chronią naszą skórę przed działaniem szkodliwych czynników. Gdy skóra produkuje za dużo sebum, ujścia gruczołów zaczynają się zatykać. Nadmiar sebum, łuszczący się naskórek oraz zanieczyszczenia na powierzchni skóry zalegają w porach skórnych, które zaczynają się powiększać tworząc kolejne problemy skórne: grudki, krostki, zaskórniki (pot. wągry).

Zaskórniki

Czym są i jak powstają

Zaskórniki to niezapalne wykwity skórne powstające w ujściach gruczołów łojowych. Mogą powstawać z kilku powodów: w przebiegu trądziku, poprzez nadprodukcję sebum oraz przez niewłaściwy przebieg procesu złuszczania naskórka bądź mogą być wynikiem nieodpowiedniej i niedokładnej pielęgnacji i oczyszczania. Mogą nasilać się pod wpływem stresu, zanieczyszczeń, złej diety i trybu życia.

Rodzaje zaskórników

Zaskórniki możemy podzielić na:

otwarte – wykwity o charakterystycznym ciemnym zabarwieniu. Powstają w wyniku zebrania się nadmiaru łoju i naskórka. Czarny kolor uzyskują w procesie utlenienia i nadkażenia przez bakterie (najczęściej Propionibacterium acnes).

zamknięte – mają jasne zabarwienie. Spowodowane najczęściej zatkaniem porów skórnych przez nagromadzone sebum i komórki naskórka. Występują najczęściej w okolicy oczu, na policzkach i na czole.

Jak walczyć z zaskórnikami i rozszerzonymi porami?

By zmniejszyć występowanie zaskórników, należy w codziennie pielęgnacji zastosować kilka zasad, które pozwolą naszej skórze na prawidłowe funkcjonowanie.

Bardzo ważne jest:

– delikatne oczyszczanie skóry – codzienny demakijaż rano i wieczorem to podstawa pielęgnacji i uzyskania nieskazitelnej cery. Ważne żeby odpowiednio oczyścić i stonizować skórę.

– systematyczne używanie peelingów i złuszczanie martwego naskórka – należy oczyszczać skórę z nadmiaru martwych komórek naskórka, żeby unikać zapychania się ujść gruczołów łojowych i powstawania zaskórników.

– nawilżenie skóry – odpowiednio nawilżona skóra da ukojenie i wyrówna homeostazę w naskórku.

– używanie delikatnych kosmetyków z kwasami na noc – kwasy głęboko oczyszczają skórę, redukują widoczność rozszerzonych porów i przeciwdziałają powstawaniu zaskórników. Warto jest stosować w codziennej pielęgnacji.

#dottoreradzi

W zapobieganiu powstawania zaskórników może pomóc odpowiednia pielęgnacja stosowana systematycznie.

Sensitore gel – oczyszczający żel dedykowany do mycia twarzy, a także dawka energii życiowej pozyskana z owoców acai i żeń-szenia. Przeciwutleniacze zawarte w składnikach pochłaniają wolne rodniki, które powstają w naszej skórze i są odpowiedzialne za uszkadzanie tkanek.

Puratore home – Peeling enzymatyczny z papainą, który sprawdzi się przy każdym rodzaju skóry, również bardzo wrażliwej. 99.5% receptury to składniki pochodzenia naturalnego. Działa tylko na zewnętrznej warstwie naskórka, więc jest bezpieczny nawet dla kobiet w ciąży oraz karmiących.

Hydratore – intensywnie nawilżający krem z kwasem migdałowych o stężeniu 5%. Krem działa nawilżająco, reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza widoczność porów, sprawia, że skóra jest miękka i gładka. 

City night cream – krem przeciwdziałania skutkom zanieczyszczenia środowiska, sprawia, że skóra zyskuje blask, jest w lepszej kondycji.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto