Izotretytoina

Izotretynoina

Na każdym opakowaniu leku są ostrzeżenia, każdy stosowany niewłaściwie może wywołać niepożądane skutki. Dziś omówimy szczególny, bardzo skuteczny lek, choć niedoceniany który stosuje się w wyjątkowych przypadkach. Poprosiliśmy o wypowiedź dr. Waldemara Jankowiaka, a jego odpowiedzi streściliśmy dla Was poniżej!

Izotek

Izotek to cieszący się dużą popularnością lek na trądzik. Stosuje się go w przypadkach bardzo uciążliwego, zaawansowanego trądziku młodzieńczego, gdy nie mija on z okresem dojrzewania i jest odporny na wszystkie inne standardowe metody leczenia. Można go, choć pod pewnymi warunkami stosować nawet w lżejszych przypadkach.

Głównym składnikiem leku jest izotretynoina – syntetyczna pochodna witaminy A. Wykorzystuje się ją w leczeniu różnych rodzajów trądziku: guzkowo-torbielowego, ropowiczego i skupionego. Izotek zawdzięcza swoją skuteczność w walce z trądzikiem zmniejszeniu aktywności i wzrostu gruczołów łojowych oraz „uporządkowaniem” procesów rogowacenia naskórka”

Stosowanie

Stosowanie musi zostać skonsultowane z lekarzem, który oceni konieczną dawkę i czas leczenia. Obecnie stosuje się najmniejsze skuteczne dawki, wielokrotnie niższe od zalecanych dawniej. Lek powinien być jednak stosowany wiele miesięcy, by uzyskać trwałą przebudowę skóry. Podczas konsultacji koniecznie trzeba poinformować o wszelkich przyjmowanych lekach. Szczególną wagę przywiązać do innych preparatów z witaminą A. Lekarz musi także wiedzieć o wszystkich chorobach i zaburzeniach – od niewydolności wątroby, suchości w oczach, astmy, chorób serca po depresję.

Koniecznie należy poinformować lekarza planowanej o ciąży lub karmieniu piersią, gdyż są to bezwzględne przeciwwskazania do zażywania leku. Izoteku absolutnie nie wolno stosować w tym okresie! Izotretynoina grozi bardzo poważnymi wadami rozwojowymi u płodu oraz dostaje się do mleka podczas karmienia piersią. Konieczna u kobiet podczas stosowania izotretinoiny jest skuteczna antykoncepcja.

Za skuteczne działanie w leczeniu trądziku niestety trzeba „zapłacić”. Stosowanie izoteku niemal zawsze wiąże się z pewnymi skutkami ubocznymi. Do najczęstszych należy wysychania błon śluzowych, zapalenie spojówek i czerwieni wargowej, jednak istnieje ryzyko również bóle głowy, stawów i mięśni, utrata włosów, krwiomocz i białkomocz. Rzadko, ale jednak zdarza się depresja (przy obecnym problemie mogą pogłębić się objawy), skłonności do agresji, lęków i zmian nastroju. Szczęśliwie przy bardzo małych, obecnie stosowanych dawkach objawów tych nie trzeba się obawiać.

Zalecenia

Ze względu na dość częsty objaw uboczny – suchość śluzówek i skóry potrzebna jest szczególna pielęgnacja. Warto wyposażyć się w produkty nawilżające – kremy do pielęgnacji skóry, krople do oczu. Osobom o bardzo suchej skórze przydadzą się nawet dobre emolienty.

Izotek czyni organizm bardziej wrażliwym na podrażnienia,  szczególnie skóry i błon śluzowych. Dlatego podczas kuracji powinno się unikać dłuższej ekspozycji na słońce i innych czynników drażniących. Konieczna jest ochrona przed promieniowaniem UV. Należy również uważać z inwazyjnymi zabiegami kosmetycznymi np. peelingami i depilacją.

Ze względu na rozpuszczanie i wchłanianie wit. A wraz z tłuszczem powinno się przyjmować lek po posiłku. W trakcie kuracji nie wolno spożywać alkoholu.

#dottoreradzi

Żeby zatroszczyć się o skórę podczas kuracji izotekiem, polecamy Wam cztery elementy – krem nawilżający, silnie regenerujący, masło do ciała bogate w oleje oraz fotoprotekcję.

NMF xpress cream – silnie nawilżający krem na dzień i na noc. Jego działanie opiera się na liposomalnej wodzie lodowcowej – krystalicznie czysty składnik aktywny bogaty w minerały i liposomalne nośniki, które transportują wodę w głąb skóry.

S.O.S. – krem przyspieszający regenerację naskórka. Wzmacnia wytrzymałość, uelastycznia barierę naskórka. Zapewnia nawilżenie i łagodzi podrażnienia.

Sacha butter – masło zawierające najcenniejsze roślinne oleje. Zmiękcza, regeneruje i odżywia skórę. Można go stosować do rąk, twarzy, ale sprawdza się również jako balsam do ust.

City SUN – lekki krem chroniący przed UVA, UVB oraz światłem niebieskim. Przeznaczony do stosowania codziennie.

Nie Komentarze

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto