Czym jest martwy naskorek

Czym jest martwy naskórek? Poradnik dottore

Martwy naskórek – mówi się o nim bardzo dużo, jednak wiele osób nie wie, czym dokładnie jest. Często też nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak warstwa naskórka wpływa na kondycję skóry. Dlaczego jej regularne usuwanie jest tak ważne? Dziś nieco przybliżymy temat. Zachęcamy do lektury!

Warstwa rogowa – co warto o niej wiedzieć?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest martwy naskórek. Martwy naskórek to warstwa obumarłych komórek, które znajdują się na powierzchni skóry. Nazywa się je także warstwą rogową. Złuszczanie naskórka jest naturalnym i ciągłym procesem zachodzącym w naszym organizmie.

Komórki skóry produkowane w głębokich warstwach przemieszczają się do naskórka, po czym obumierają. Martwe komórki mieszają się z potem, sebum, zanieczyszczeniami. Jak nietrudno się domyślić, wszystko to ma negatywny wpływ na wygląd i kondycję skóry. Na szczęście istnieją sposoby na usuwanie nadmiaru martwych komórek. Dzięki temu jesteśmy w stanie utrzymać zdrowy i estetyczny wygląd cery.

Mówimy dziś o warstwie rogowej skóry twarzy, ale to niejedyny obszar wymagający szczególnej pielęgnacji. Martwy naskórek znajduje się na całej powierzchni naszego ciała. Są miejsca, w których gromadzi się go niewiele, ale są i te szczególnie problematyczne. Należą do nich między innymi pięty, łokcie i kolana. Grubość warstwy rogowej zależy od tego, jak o nią dbamy. Jednak największa tendencja do gromadzenia się martwych komórek występuje tam, gdzie skóra jest najgrubsza. 

Dokładne oczyszczanie skóry twarzy

W jaki sposób usunąć martwy naskórek? Codzienne oczyszczanie twarzy za pomocą żelu i toniku to podstawa. Nie jest to jednak wystarczające. Należy pamiętać również o złuszczaniu naskórka, a dokładniej – jego martwych komórek. W tym celu warto regularnie, najlepiej 1-2 razy w tygodniu, wykonać peeling. W zależności od potrzeb skóry i preferencji możemy się zdecydować na jeden z trzech rodzajów peelingów.

Jaki peeling wybrać?

Peelingi chemiczne złuszczają równomiernie i samodzielnie. Peelingi mechaniczne natomiast wymagają działania wspomagającego w postaci masażu. Oba rodzaje peelingu powodują efekt gładkiej, odświeżonej i zregenerowanej skóry. Niestety mają również wady. Nie zawsze jesteśmy w stanie dokładnie stwierdzić, na których obszarach twarzy mamy cieńszą warstwę martwego naskórka. Dlatego też nieostrożne stosowanie peelingu chemicznego lub mechanicznego może prowadzić do podrażnień. Ważne jest więc, aby zasięgnąć porady profesjonalisty przed podjęciem decyzji o ich stosowaniu. 

Rozwiązaniem problemu może być peeling enzymatyczny. Jego formuła wchodzi w reakcję jedynie z martwymi komórkami, a nie z całą warstwą naskórka. Dlatego właśnie ryzyko podrażnień znacznie się zmniejsza. Wśród kosmetyków dottore można znaleźć Puratore home – peeling enzymatyczny z papainą. Sprawdzi się on w przypadku skóry tłustej, mieszanej lub trądzikowej. W ofercie jest także enzymatyczny peeling wygładzająco-regenerujący. To dobry wybór w pielęgnacji skóry wrażliwej i naczynkowej.

Pielęgnacja skóry po peelingu

Aby zapewnić cerze wszystko to, co najlepsze, po peelingu warto nałożyć maskę. Powinien to być produkt dopasowany do typu naszej skóry i jej szczególnych wymagań. Dla cery wrażliwej i naczyniowej polecamy wyciszającą maskę rossatore mask home.

Pielęgnację wykańczamy nałożeniem odpowiedniego kremu. Raz na jakiś czas warto rozważyć zabieg oczyszczający w gabinecie medycyny estetycznej. Jednym z takich zabiegów jest puratore. Jego procedura zakłada zarówno złuszczenie martwych komórek, jak i odżywienie skóry.

Warto wspomnieć również o kremach z kwasami. Ich codzienne stosowanie wywołuje drobnopłatkowe, niezauważalne działanie złuszczające. Dzięki temu warstwa martwych komórek się nie namnaża. Regularna pielęgnacja kremami zawierającymi kwasy może okazać się tym, czego skórze najbardziej potrzeba. Zdarza się, że skóra nie wymaga już wtedy dodatkowego peelingu.

Dlaczego regularne złuszczanie naskórka jest ważne?

Martwy naskórek osłabia kondycję skóry. Zalegające zanieczyszczenia prowadzą do powstawania zaskórników, wągrów i innych zmian skórnych. Cera traci blask, staje się szara, pojawiają się nierówności. Wszystko to negatywnie wpływa nie tylko na nasz wygląd, ale też na samopoczucie. 

Regularne usuwanie martwego naskórka zapewnia czystą, odświeżoną skórę o jednolitym kolorycie. Usuwając zanieczyszczenia, zapewniamy lepsze wchłanianie kosmetyków. Skóra będzie znacznie lepiej przyswajać składniki aktywne z kremów i innych produktów.

Zadbaj o złuszczanie i oczyszczanie już dziś. Ciesz się piękną zdrową skórą!

Nie Komentarze

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto