Spf

SPF co to? Poradnik

Wielokrotnie pisaliśmy już o tym, jak ważna jest nie tylko pielęgnacja, ale też ochrona skóry. Każdy z nas powinien pamiętać o zabezpieczeniu cery przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, między innymi przed promieniowaniem słonecznym. Tutaj istotną rolę odgrywa  tytułowy SPF. 

Czym dokładnie jest SPF? Co każdy z nas powinien wiedzieć na ten temat? Zachęcamy do lektury! 

Czym jest SPF? 

Zgodnie z zapowiedzią, zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest SPF. Skrót SPF po rozwinięciu oznacza Sun Protection Factor, co tłumaczymy jako współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. SPF jest międzynarodowym symbolem poziomu ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym UVB. 

Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej wyróżniamy 4 poziomy ochrony SPF, są to: 

  • Niska, bardzo delikatna ochrona przed UVB ‒ SPF 6 i 10,
  • Średnia ochrona przed UVB ‒ SPF 15, 20 i 25,
  • Wysoka ochrona przed UVB ‒ SPF 30 i 50,
  • Bardzo wysoka ochrona przed UVB ‒ SPF 50+.

SPF 20, 30, 50+ – co to znaczy?  

Koniecznie musimy podkreślić, że kremy z SPF nie zapewniają 100% ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Nawet krem SPF50+ nie zwalnia nas z zachowania ostrożności i nie eliminuje całkowicie ryzyka poparzeń. Wskaźnik SPF informuje jednak, po jakim czasie może nastąpić oparzenie słoneczne. Czas, po którym grozi nam oparzenie, uzależniony jest od indywidualnej tolerancji, a także od wysokości wskaźnika SPF. Posłużmy się przykładem. Jeśli w przypadku braku ochrony przeciwsłonecznej rumień na naszej skórze pojawia się po około 30 minutach, po zastosowaniu kremu SPF10 pojawi się po około 300 minutach. 

SPF a ochrona przed UVA 

Powyżej wspominaliśmy o poziomach ochrony przed promieniowaniem UVB. Koniecznie jednak musimy pamiętać o drugim rodzaju szkodliwego promieniowania słonecznego, czyli UVA. Promienie UVA są bardzo groźne dla naszej skóry. Wnikają do głębokich warstw skórnych i powodują fotostarzenie. Nie powstał system dotyczący poziomu ochrony przed UVA ‒ tak, jak ma to miejsce w przypadku promieniowania UVB. Co więcej, producenci nie mają obowiązku umieszczania na kosmetykach informacji na temat takiej ochrony. Przyjmuje się jednak, że krem SPF powinien zapewniać przynajmniej ochronę na poziomie ⅓ ochrony przed UVB. Czyli w przypadku kremu SPF30, ochrona UVA powinna wynosić minimum 10.

Ochrona przeciwsłoneczna ‒ dlaczego jest taka ważna?

Kremu SPF należy używać przez cały rok, nie tylko w upalne dni lub podczas pobytu na plaży. Słońce świeci cały czas, nawet zimą. Brak ochrony może skutkować: 

  • przyspieszeniem procesów starzenia skóry, 
  • utratą jędrności skóry,
  • przebarwieniami,
  • przesuszeniem, 
  • uszkodzeniem włókien kolagenowych, 
  • zwiększeniem produkcji wolnych rodników w skórze, co może doprowadzić nawet do zmian nowotworowych, np. czerniaka. 

Krem SPF od dottore

City SUN od dottore to krem SPF50+, który zapewnia szerokie spektrum ochrony. Krem zabezpiecza skórę przed promieniowaniem UVB i UVA, a także przed niebieskim światłem ‒ Blue Light, które emitowane jest przez ekrany komputerów i smartfonów. 

Zapewnij swojej skórze jak najlepszą ochronę przed UVB i UVA. Postaw na krem City SUN od dottore i ciesz się zdrową, pełną blasku skórą. 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto