Skora tlusta

Skóra tłusta – jak o nią dbać? 3 zasady pielęgnacji cery łojotokowej

Sprawdź, jakie są najważniejsze zasady pielęgnacji skóry tłustej. Lepiej ją nawilżać czy osuszać? Jak zmniejszyć widoczność porów? Jak zredukować niedoskonałości i nadmiar sebum? Przeczytaj nasz poradnik i ciesz się piękną, zadbaną cerą.

Głównym problemem, z jakim zmagają się osoby o tłustej skórze, jest „świecenie się” twarzy. Nieprzyjemny efekt błyszczącej cery obejmuje głównie strefę T, czyli obszar czoła, nosa i brody. Z tym zjawiskiem mogą być związane codzienne kłopoty z makijażem. Drugim wyzwaniem w pielęgnacji skóry tłustej są rozszerzone pory. Zwiększają one skłonność skóry do niedoskonałości – zaskórników i zmian trądzikowych. Na szczęście istnieją sposoby radzenia sobie z tymi trudnościami.

Do zalet skóry tłustej należy jej odporność na czynniki zewnętrzne i zdolność do szybkiej regeneracji. Cera łojotokowa, a szczególnie jej warstwa rogowa, jest wyjątkowo gruba. Skuteczniej opiera się działaniu mrozu, wiatru, słońca. Później uwidaczniają się na niej procesy starzenia. Niestety zwiększona grubość cery oznacza również trudniejsze przyswajanie składników aktywnych z kosmetyków.

Aby zrozumieć zasady pielęgnacji cery tłustej, przyjrzyjmy się najpierw zachodzącym w niej procesom.

Dlaczego skóra jest tłusta?

Cera tłusta, inaczej łojotokowa, charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum. Powodem jest zbyt duża ilość lipidów w skórze. Nadprodukcja sebum wynika z nadmiernej stymulacji gruczołów łojowych. Zjawisko to może mieć różne przyczyny, a jedną z nich jest gospodarka hormonalna. Z problemami skóry tłustej zmagają się często osoby młode, w wieku dojrzewania – ale nie tylko.

Produkowane w dużych ilościach sebum gromadzi się w porach i rozszerza je. Nieodprowadzany łój wraz z zanieczyszczeniami zapycha pory. W ten sposób powstają zaskórniki i trądzik.

Zaniedbanie cery łojotokowej może doprowadzić do tego, że stanie się ona ziemista, szara. Rozszerzone pory będą mocno widoczne. Trzeba pamiętać o tym, że niemożliwa jest redukcja rozmiaru porów do stanu początkowego. Na szczęście jednak da się je znacznie zwęzić.

Sebum

Czy produkcja sebum na twarzy jest zjawiskiem negatywnym? Zdecydowanie nie. To naturalny proces służący wytworzeniu warstwy ochronnej dla skóry. Dzięki niej cera jest bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Niekorzystny jest jednak nadmiar łoju. Właśnie dlatego pielęgnacja skóry łojotokowej polega głównie na przywracaniu równowagi pracy gruczołów łojowych.

Skóra mieszana

A co, jeśli tłusta jest jedynie strefa T, a na policzkach zauważamy nadmierną suchość? Może to oznaczać, że mamy skórę mieszaną. Typ skóry nie jest cechą stałą. Może ulec zmianie pod wpływem pielęgnacji, zaniedbania lub czynników niezależnych od nas. Najważniejszy jest dobór właściwych kosmetyków i sposobów działania.

Czy skórę tłustą warto osuszać?

Wydawać by się mogło, że skoro cera jest łojotokowa, to należy ją osuszyć. Nic bardziej mylnego! Skórę tłustą należy nawilżać – tak jak każdą inną. Jeśli spróbujemy ją osuszyć, nasz mózg otrzyma informację o niedoborze łoju. Efektem będzie jeszcze większa produkcja sebum, a więc pogłębienie problemu.W takim razie co robić? Na czym polega prawidłowa pielęgnacja cery tłustej? Przedstawiamy 3 podstawowe zasady.

Pielęgnacja cery tłustej – 3 zasady

1. Oczyszczanie i zwężanie porów

Wyjaśniliśmy już, dlaczego skóra tłusta ma tendencję do zaskórników i trądziku. To przez nadmiar sebum, który gromadzi się w ujściach gruczołów łojowych. W związku z tym w pielęgnacji cery tłustej bardzo ważne jest dokładne oczyszczanie. Powinniśmy pozbywać się zanieczyszczeń i nadmiaru sebum, dzięki czemu ujścia gruczołów łojowych nie będą się blokować. Pomoże w tym codzienne stosowanie produktów oczyszczających z linii sensitore. Po oczyszczeniu skóry warto zadbać o zwężanie porów. W tym celu polecamy stosować hydratore z kwasem migdałowym lub retino z retinolem. Zwężone pory są mniej widoczne i gromadzą mniej łoju z zanieczyszczeniami.

2. Złuszczanie

Z dogłębnym oczyszczaniem wiąże się złuszczanie martwych komórek naskórka. Pamiętajmy, że skóra tłusta ma szczególnie grubą warstwę rogową, która utrudnia przyswajanie składników aktywnych. Dlatego minimum raz w tygodniu należy wykonać peeling. Do tego etapu pielęgnacji cery tłustej polecamy enzymatyczny peeling puratore. Sprawdzą się także mechaniczne peelingi drobnoziarniste. 

Skóra najlepiej przyswaja substancje aktywne nocą. Dlatego warto włączyć do pielęgnacji krem na noc o działaniu złuszczającym. Należy do nich novo i novo forte. Zawarty w nich kwas glikolowy rozpuszcza wiązania międzykomórkowe korneocytów. Dzięki temu grubość warstwy rogowej naskórka ulega redukcji.

3. Nawilżanie

Wyjaśniliśmy już, że wbrew pozorom skóra łojotokowa nie wymaga osuszania. Wręcz przeciwnie – trzeba ją nawilżać, tak jak każdy inny typ cery. Jaki produkt nawilżający najlepiej wybrać? Skóra tłusta preferuje kremy o lekkiej konsystencji. Zbyt ciężki produkt może zapchać pory i pogłębić problem niedoskonałości. Oprócz hydratore polecamy także NMF xpress cream – krem z liposomalną wodą lodowcową, stymulujący wielopoziomowe nawilżenie cery.

Nie Komentarze

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto