Tatuaz

Pielęgnacja skóry z tatuażami

Mity o tym, że posiadanie tatuażu to domena osób zdemoralizowanych czy przestępców chyba na dobre odeszły w zapomnienie. Coraz częściej widujemy osoby z uwiecznionymi na skórze wzorami – napisami czy obrazami. To już nie dziwi – ani na skórze kelnerki w restauracji, ani pana w sklepie, ani przechodnia na ulicy. Co więcej? Tatuaże stały się odgałęzieniem sztuki, tylko płótnem artysty jest ludzka skóra.

My troszczymy się o skórę – niezależnie od jej koloru i wzorów na niej narysowanych! Jednak o skórę tuż po zabiegu w gabinecie tatuażu trzeba się zatroszczyć.

Przygotowanie skóry przed tatuażem

Wykonanie tatuażu wymaga uszkodzenia naskórka oraz przetransportowaniu tuszu w warstwy skóry. Zabieg nie jest dla nas naturalny, więc warto się do niego odpowiednio przygotować. Mamy kilka dobrych rad:

  • Zrezygnuj z opalania się! Im skóra bledsza, tym lepszy efekt tatuażu. Nowo nabyta opalenizna należy do przeciwwskazań do wykonania zabiegu! Przed tatuażem skóra musi być zdrowa i nieuszkodzona.
  • Przynajmniej tydzień przed umówioną wizytą w salonie rozpocznij intensywne nawilżanie. Dotyczy to zarówno stosowania kremu nawilżającego (zaleca się 2-3 razy dziennie) oraz picie większych ilości wody.
  • Dwa dni przed wizytą radzimy zrezygnować z używek (alkoholu, kawy). Jednocześnie nie powinno się przyjmować środków przeciwbólowych, które przyczyniają się do rozrzedzenia krwi.
  • Do salonu przyjdź wypoczęty. Sen poprawia zdolności regeneracyjne naszej skóry, a wyspani jesteśmy bardziej odporni na ból.

Pielęgnacja skóry po tatuażu

Skóra po wykonaniu tatuażu będzie czerwona, spuchnięta i bardzo podrażniona. Tatuaż składa się z niewielkich ran, które zmienią się małe strupki. Niewolno ich zdrapywać! Od odpowiedniej pielęgnacji zależy, czy tatuaż będzie wyglądał tak, jak go sobie wymarzyliście.

W salonie tatuażu, po wykonaniu zabiegu, twój tatuaż zostanie zabezpieczony folią albo „drugą skórą”. Mają one inne właściwości, ale cel ten sam – zabezpieczyć przerwany naskórek przed bakteriami. W przypadku folii, koniecznie trzeba ją zdjąć po kilku godzinach od wyjścia z gabinetu. Aby usunąć pozostałości krwi, osocza i wazeliny użyj wyłącznie szarego mydła i letniej wody. Do osuszenia rany polecamy delikatnie przyłożyć ręcznik papierowy – nie pocierać, aby zminimalizować ryzyko podrażnień. Oczyszczoną skórę trzeba nawilżyć. Stosowanie kremu nawilżającego powinno się powtarzać możliwie jak najczęściej. Jeśli tatuator zabezpieczył świeży tatuaż „drugą skórą”, możesz trochę odetchnąć. Druga skóra to opatrunek wodoodporny, który utrzymuje się przez trzy dni. Po tym czasie sam odpadnie, a jeśli nie, można go zdjąć namaczając ostrożnie brzegi wodą. Dalej pielęgnacja wygląda tak samo, jak po zdjęciu folii.

Tatuaż goi się przez okres miesiąca. Jest to ważny czas dla jego ostatecznego wyglądu, dlatego należy szczególnie dbać o jego higienę. Proces gojenia często wiąże się ze swędzeniem – szczególnie gdy zaczyna schodzić naskórek i pojawiają się pierwsze strupy. Niewolno skóry drapać w tym czasie!

W ciągu miesiąca po zrobieniu tatuażu odradza się baseny, sauny, solaria (odradzamy je niezależnie od pory roku i okoliczności), siłownie i inne aktywności, przy których może łatwo dojść do zanieczyszczenia, a tym samym do zakażenia gojącej się rany. W dalszym ciągu również odradzane jest opalanie się. Można powiedzieć, że tatuaż w ogóle „nie lubią słońca” – po dłuższej ekspozycji mogą zauważalnie zblednąć, dlatego kremy z wysokim filtrem UV warto stosować zawsze.

Ciekawostka

Wykonywanie tatuażu jest bolesne niezależnie od okolicy. Poziom bólu jest uzależniony od indywidualnych uwarunkowań każdego klienta salonu. Jednak tatuatorzy wskazują pachwiny i okolice kości jako miejsca najbardziej podatne na ból podczas wykonywania zabiegu.

#dottoreradzi

S.O.S. – krem przyspieszający regenerację naskórka. Stosowany również przez lekarzy w gabinetach po zabiegach medycyny estetycznej. Można go stosować również do pielęgnacji skóry z tatuażami – nawilża, uelastycznia oraz łagodzi podrażnienia. Zawiera polecany przez tatuatorów panthenol! Nie należy go stosować na otwarte zranienie.

City SUN SPF50+ – krem z filtrem do użytku codziennego. Lekka konsystencja, nie zostawia białych śladów, szybko się wchłania i dodatkowo nawilża – idealny do zabezpieczenia zagojonego tatuażu!

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto