Fotostarzenie

Fotostarzenie skóry – co warto wiedzieć?

Choć o fotostarzeniu słyszał niemal każdy z nas, niewielu wie, czym dokładnie jest taki proces. Jeszcze mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak negatywne skutki (również zimą), może mieć dla naszej skóry. Dziś więc przedstawimy najistotniejsze informacje dotyczace fotostarzenia. 

Czym jest fotostarzenie skóry? 

Fotostarzenie, inaczej photoaging, definiujemy, jako proces degradacji skóry wywołany działaniem promieniowania ultrafioletowego. Promieniowanie ultrafioletowe emitowane jest przez słońce, a także przez lampy w solarium. Fotostarzenie wywołuje niekorzystne zmiany w komórkach, sprawia, że skóra szybciej się starzeje, jest przesuszona, pojawiają się na niej zmarszczki.

Fotostarzenie skóry – czym się objawia? 

Czym dokładnie objawia się fotostarzenie? Pogorszeniem kondycji skóry, jej szybszym starzeniem, przebarwieniami. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym objawom.   

1. Przebarwienia

Przebarwienia skórne to jeden z głównych objawów fotostarzenia. Zmiany w postaci przebarwień i plam pojawiają się przede wszystkim w miejscach, w których tkanka jest cieńsza lub uszkodzona. 

2. Suchość i szorstkość skóry 

Nadmierne promienie słoneczne powodują zmiany w warstwie lipidowej skóry, co w następstwie prowadzi do odparowywania wody z naskórka. Wszystko to sprawia, że skóra staje się sucha, traci miękkość, jest szorstka i nieprzyjemna w dotyku.  Fotostarzenie powoduje także niszczenie kolagenu i elastyny, a to sprawia, że skóra straci jędrność i sprężystość.

3. Teleangiektazje  

Teleangiektazje, nazywane także pajączkami naczyniowymi, to drobne, mające czerwoną barwę naczynka krwionośne. Promieniowanie UV osłabia ściany naczyń krwionośnych, a w rezultacie powoduje ich pękanie. 

4. Zmarszczki 

Słońce pobudza wolne rodniki, które powodują starzenie skóry, między innymi powstawanie zmarszczek. Na skutek działania UV powstaje blizna posłoneczna, która z czasem uwydatnia się i przekształca w zmarszczkę. Nadmierna ekspozycja na słońce prowadzi do powstania kurzych łapek, lwiej zmarszczki, zmarszczek na czole. 

5. Zmiany trądzikowe, zaskórniki

Kolejny skutek fotostarzenia skóry to pogrubienie warstwy rogowej naskórka, powstawanie zaskórników i innych zmian trądzikowych. 

6. Zmiany przednowotworowe i nowotworowe

Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne może także doprowadzić do powstania zmian przednowotworowych i nowotworowych: czerniaka, nowotworu podstawnokomórkowego, nowotworu kolczystokomórkowego.

Fotostarzenie – profilaktyka

Jak chronić skórę przed fotostarzeniem? Powinniśmy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, w szczególności w godzinach, w których świeci najmocniej. Bardzo ważne jest też stosowanie kremów z filtrem, najlepiej SPF 50. Kremu powinniśmy używać przez cały rok, nie tylko latem, ale również zimą czy jesienią. W ofercie dottore dostępne są kosmeceutyki zapewniające ochronę przed promieniami UV. Polecamy krem do City SUN SPF50+, a także mleczko ochronne City SUN BODY SPF30

Nie Komentarze

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto