Swiatlo niebieskie

Czy światło niebieskie jest szkodliwe?  Sprawdź, jak Blue Light wpływa na organizm

Światło niebieskie oddziałuje na nas w ogromnym stopniu. Niestety nie zawsze zwracamy na to uwagę. W dzisiejszym artykule znajdziesz wszystko, co warto wiedzieć o Blue Light.

Pewnie wiesz, że istnieją różne rodzaje promieniowania. Jest światło widzialne, są promienie UV oraz tak zwana podczerwień. Przyjrzyjmy się przez chwilę temu podziałowi, aby zrozumieć, czym jest Blue Light.

Rodzaje promieniowania

Promieniowanie ultrafioletowe możesz skojarzyć z działaniem słońca lub z lampami do hybryd i urządzeniami bakteriobójczymi. I słusznie, przy czym warto wiedzieć, że mówimy tu o trzech różnych typach UV. Do powierzchni Ziemi dociera przede wszystkim UVA – promieniowanie odpowiedzialne za pierwszą, krótkotrwałą opaleniznę. Fale te nie powodują oparzeń, ale mimo to są szkodliwe – powodują zmiany w komórkowym DNA. Z kolei promieniowanie UVB wywołuje rumień i długotrwałą opaleniznę. Odpowiada także za wytwarzanie witaminy D3. Ostatni typ promieniowania ultrafioletowego to UVC. Na szczęście nie dociera ono do Ziemi. Gdyby tak było, żaden organizm by nie przeżył. Fale tego rodzaju wykorzystywane są w lampach bakteriobójczych.

Z kolei podczerwień to niewidzialne fale elektromagnetyczne. Stosuje się je w różnego rodzaju urządzeniach i w medycynie. Jest nieszkodliwe, wciąż odkrywamy kolejne jego zalety.

Gdzie w tym wszystkim jest Blue Light? Światło niebieskie to promieniowanie widzialne emitowane przez urządzenia cyfrowe. Trudno się przed nim uchronić, bo ekrany urządzeń elektrycznych otaczają nas z każdej strony. Wystarczy rozejrzeć się wokół. Coraz częściej bilbordy są zastępowane ekranami. Pracujemy przed komputerem, a czas wolny spędzamy przed telewizorem lub ze smartfonem. Eksponujemy się na światło niebieskie całymi dniami, a nawet w godzinach nocnych. Nie pozostaje to bez wpływu na nasze ciała i samopoczucie. Niestety światło Blue Light jest destrukcyjne dla zdrowia

Blue Light równa się sztuczne światło niebieskie?

Mówimy dziś przede wszystkim o falach emitowanych przez urządzenia LED, czyli o sztucznym świetle. Jednak światło niebieskie występuje też naturalnie, a jego źródłem jest słońce. Jest to jednak promieniowanie niewielkie i ograniczone w czasie. Skupmy się zatem na sztucznym Blue Light – jego właściwościach i wpływie na zdrowie człowieka.

W jaki sposób światło niebieskie wpływa na nasz organizm

Mówi się często, że ekrany komputerów, smartfonów czy tabletów pogarszają wzrok. To oczywiście prawda, a głównym źródłem problemu jest światło niebieskie. Mało kto jednak wie, że Blue Light ma destrukcyjny wpływ również na naszą skórę. Wnika w nią głębiej niż UV i niszczy wszystkie jej warstwy. Co więcej, procesy wywoływane przez światło niebieskie wpływają także na poziom stresu w organizmie. To z kolei pogarsza nasze ogólne samopoczucie psychiczne. 

Czy są na to jakieś sposoby? Aby odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzyjmy się najpierw dokładniej skutkom ekspozycji na Blue Light.

Wpływ światła niebieskiego na skórę

Dla skóry światło niebieskie stanowi potężne źródło oksydantów. Blue Light generuje podobną ilość wolnych rodników do tej z połączonego promieniowania UVA i UVB. Jako narząd stworzony do ochrony organizmu przed czynnikami zewnętrznymi, skóra posiada pewne mechanizmy obronne. Odpowiedzią na naturalne źródło oksydantów – czyli na światło słoneczne – jest melanina, która łagodzi wpływ promieniowania. Jednak nasz organizm nie ma ochrony przed źródłami oksydantów stworzonymi przez człowieka. Do takich źródeł należy dym papierosowy, zanieczyszczenia… oraz sztuczne światło Blue Light.

Z powodu wolnych rodników dochodzi do stresu oksydacyjnego. To z kolei wywołuje przedwczesne procesy starzenia. Ekspozycja na światło niebieskie osłabia także barierę naskórkową i sprzyja powstawaniu przebarwień. Najpoważniejszym efektem oddziaływania Blue Light jest jednak uszkodzenie komórkowego DNA.

Wpływ światła niebieskiego na wzrok

Sztuczne światło niebieskie przenika przez struktury rogówki i soczewki. Tym samym promienie bez trudu docierają do wrażliwej siatkówki. Wpływa to negatywnie na jej procesy metaboliczne, a to w dalszej perspektywie prowadzi do uszkodzenia fotoreceptorów. Docelowo może to nawet doprowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej.

Warto wiedzieć, że wzrok pogarsza się stopniowo, dlatego też warto badać go regularnie. Łatwo nie zauważyć subtelnych, powolnych zmian. Pierwszym bardzo niepokojącym objawem są mroczki. Jeśli je zauważasz, koniecznie zapisz się do okulisty.

Wpływ światła niebieskiego na samopoczucie i zdrowie psychiczne

Naturalne światło niebieskie ma za zadanie pobudzić organizm do działania. Pod wpływem tego promieniowania w organizmie wydziela się niewielka ilość kortyzolu (hormonu stresu). Wpływa to korzystnie na nasze funkcjonowanie.

Jednak bardzo częsty jest nawyk spędzania ostatnich chwil dnia przed ekranem laptopa lub (nawet częściej) smartfona. Jaki to ma wpływ na organizm? Tuż przed porą snu promieniujemy się światłem pobudzającym produkcję kortyzolu – hormonu służącego do pobudzenia organizmu. Poprzez ekspozycję na Blue Light pogarszamy więc sobie jakość snu. Mogą z tego również wynikać nasze problemy z samym zaśnięciem.

Z kolei trudności z zasypianiem i niewystarczająca jakość snu mają wpływ na pogorszenie naszej kondycji psychicznej. Uczucie zmęczenia obniża nastrój, może nawet spowodować osłabienie organizmu. 

#dottoreradzi

Nie mamy produktu, którym moglibyśmy wesprzeć Was w ochronie wzroku. Możemy jednak polecić Wam zainteresowanie się tematem ustawień ekranu Waszego komputera i smartfona. Warto zmniejszyć ilość emitowanego światła niebieskiego lub zainstalować program, który w tym pomaga.

Natomiast w kwestii ochrony skóry jak zawsze możecie na nas liczyć! 

City SUN SPF50+ – to 50 mililitrów najwyższej możliwej ochrony przed UVA, UVB i światłem niebieskim. Krem został stworzony do użytku codziennego, więc szybko się wchłania i nie bieli skóry. Idealnie sprawdza się jako baza pod makijaż.

City SUN BODY – stworzyliśmy dla osób lubiących uprawiać letnie sporty na świeżym powietrzu. Produkt chroni przed poparzeniami słonecznymi i skutkami ekspozycji na Blue Light, ale nie przed ładną, zdrowo wyglądającą opalenizną.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto