Flora bakteryjna naszej skory

Flora bakteryjna naszej skóry

Co wiesz o florze bakteryjnej swojej skóry? Czy jest taka sama jak u każdego człowieka? Jak myślisz: obecność bakterii na skórze jest dobra czy szkodliwa? Wyjaśniamy!

Powszechnie wiadomo, że na naszej skórze są bakterie. I to nie tylko na dłoniach, którymi dotykamy przedmiotów codziennego użytku. Szacuje się, że na 1 centymetrze kwadratowym ludzkiej skóry znajduje się średnio 100 bakterii. Głównie bytują one w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych. Takie środowiska – ciepłe, wilgotne – są dla nich najbardziej przyjazne.

Drobnoustroje zasiedlające naszą skórę nie zawsze są złe. Większość z nich nie zagraża życiu ani zdrowiu, nie powoduje żadnych chorób. Przeciwnie – niektóre bakterie obecne na skórze wspierają ochronę przed organizmami wywołującymi schorzenia. Właściwa flora bakteryjna jest zjawiskiem pozytywnym i koniecznym dla zachowania zdrowia.

Ogół drobnoustrojów, które zamieszkują jedno środowisko, nazywany jest mikrobiomem. W ludzkim organizmie najbardziej zróżnicowany jest mikrobiom jelit. Swoją własną florę bakteryjną ma m.in. układ oddechowy, układ rozrodczy oraz skóra.

Ciekawostka

Czy wiesz, że każdy człowiek ma swoją własną, unikalną florę bakteryjną? Dotykając dowolnego przedmiotu, zostawiamy na nim swój niepowtarzalny ślad. Laboratoria kryminalistyczne widzą w tym nowy potencjał dla dochodzeń. Mikrobiom może ułatwić identyfikację sprawców na podstawie śladów zebranych w miejscu przestępstwa.

Jakie bakterie najczęściej występują na skórze

Dominującą bakterią na ludzkiej skórze jest Staphylococcus epidermidis, nazywany gronkowcem. Na skórze bakteria ta nie powoduje żadnego zagrożenia… dopóki nie dostanie się do krwioobiegu. Ryzyko pojawia się na przykład podczas przekłucia skóry przy pobieraniu krwi. Dlatego każdorazowo przed przerwaniem ciągłości naskórka należy bezwzględnie odkazić powierzchnię skóry w danej okolicy.

Propionibacterium acnes to druga z najpopularniejszych bakterii naszej skóry. Jednak nie znajdzie się jej na powierzchni naskórka. Bakteria ta unika środowiska natlenionego, więc można ją znaleźć w porach skóry lub w gruczołach. Dla nosiciela nie jest agresywna ani niebezpieczna. Przypisuje się jej natomiast winę za występowanie trądziku. Ma udział w powstawaniu zakażeń i stanów zapalnych skóry.

Co uszkadza florę bakteryjną skóry

Jeśli jesteście z nami od dawna, to z pewnością znacie najważniejszą zasadę. Najbardziej szkodliwe dla flory bakteryjnej są silne produkty myjące, peelingi chemiczne, zabiegi laserowe i kwasy AHA w wysokim stężeniu. Jednak żaden z produktów czy zabiegów nie zrobi nikomu krzywdy, dopóki jest stosowany rozsądnie. Dlatego wybierając się do gabinetu medycyny estetycznej lub salonu kosmetycznego, zalecamy wybierać zaufane i sprawdzone miejsca. Listę polecanych przez nas salonów znajdziecie TUTAJ.

Jednak w domu nie ma specjalisty, który Wam doradzi. Dlatego warto samodzielnie sprawdzać składy kosmetyków.

Agresywne substancje myjące od lat są utrapieniem skóry każdego typu. Zawarte w produktach kosmetycznych SLS i SLES to środki działające antyseptycznie i antybakteryjnie. Ma to zalety i wady. Są sytuacje, w których oczyszczenie dłoni silnymi produktami jest konieczne – oczywiście. Jednak na co dzień można wybierać delikatniejsze środki myjące, te bardziej przyjazne dla skóry i jej mikrobiomu.

W 2020 roku popularne stało się jeszcze jedno zagrożenie dla naszej skóry – środki dezynfekujące z alkoholem. Zaczęliśmy używać ich na ogromną skalę. Niestety – alkohol silnie wysusza skórę i mocno narusza jej naturalną barierę hydrolipidową. Jeśli w porę nie zadbamy o skórę w tak trudnych warunkach, szybko zaczniemy odczuwać nieprzyjemne konsekwencje. Skóra bez warstwy hydrolipidowej będzie bezbronna, wrażliwa na zmiany temperatury i wszelkie czynniki zewnętrzne. Stanie się też bardziej podatna na alergie.

Stosując środki myjące i odkażające, obserwuj reakcję skóry. Pierwszym niepokojącym objawem jest zaczerwienienie. Zastanów się nad doborem właściwych produktów do codziennej pielęgnacji.

#dottoreradzi

Wiedząc, jak delikatna i wrażliwa jest skóra twarzy, stworzyliśmy całą linię do jej oczyszczania. W skład linii sensitore wchodzi:
– płyn micelarny,
– mleczko,
– tonik,
żel do mycia twarzy.

A jeśli chcesz zadbać o nawilżenie skóry i wzmocnienie warstwy hydrolipidowej, wybierz krem NMF xpress cream. Wspomagająco stosuj także masło sacha butter z kompozycją cennych olejów roślinnych.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto