Na co kwas glikolowy poradnik

Na co kwas glikolowy? Poradnik

Czym jest kwas glikolowy i jakimi zaletami się wyróżnia? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kiedy warto stosować kosmetyki z tym składnikiem aktywnym.

Kwas glikolowy ‒ co to za substancja?

Kwas glikolowy, nazywanykwasem hydroksyoctowym (HO-CH2-COOH), należy do grupy najprostszych alfa-hydroksykwasów, czyli AHA. Jest to substancja pozyskiwana najczęściej z trzciny cukrowej. Spośród wszystkich kwasów AHA ma najmniejszą masę cząsteczkową i najprostszą budowę. Mały rozmiar cząsteczki sprawia, że kwas bez problemu wnika głęboko w skórę. To z kolei przekłada się na doskonałe efekty pielęgnacyjne.

W porównaniu z innymi kwasami kosmetycznymi kwas glikolowy charakteryzuje się średnią siłą działania. Jest ceniony za zdolność głębokiego wnikania przez naskórek i za szerokie spektrum zastosowań.

Zastosowanie kwasu glikolowego

Kwas glikolowy znajduje się w składzie kosmetyków takich jak kremy, peelingi, żele, sera. Wykorzystywany jest do pielęgnacji twarzy zarówno w domu, jak i w gabinetach kosmetycznych. Stosowany jest zwykle w stężeniach od 5% do 70%. Stężenie kwasu glikolowego wpływa na intensywność i sposób działania kosmetyku.

 • 5%–15% ‒ kosmetyki zawierające takie stężenie kwasu glikolowego mają działanie silnie nawilżające. Delikatnie złuszczają martwy naskórek, wspomagają odbudowę i regenerację skóry właściwej. Wyższe stężenie kwasu w kremie, który przeznaczony jest do codziennej pielęgnacji, mogłoby spowodować podrażnienie skóry.
 • 20%–35% ‒ takie stężenie przeznaczone jest do pielęgnacji skóry mieszanej, tłustej, zanieczyszczonej. Kwas glikolowy w tym przedziale stężeń powoduje efekt powierzchniowego peelingu i doskonałego nawilżenia.
 • 50%–70% ‒ to stężenie o działaniu silnie złuszczającym. Jest wykorzystywane w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych.

Na co kwas glikolowy? Wskazania

Kwas glikolowy jest doskonałą odpowiedzią na następujące pytania:

 • Co na przebarwienia na twarzy?
 • Co na zaskórniki?
 • Jak złuszczać nadmiar martwych komórek naskórka?
 • Jak jednocześnie nawilżać skórę i pobudzać ją do regeneracji?
 • W jaki sposób regulować proces rogowacenia naskórka?
 • Jak wygładzić naskórek i zwiększyć jego jędrność?

Rozwiązaniem wszystkich tych problemów mogą się stać odpowiednio dobrane kosmetyki z kwasem glikolowym. Zalecane są szczególnie osobom zmagającym się z trądzikiem, łojotokiem i przebarwieniami oraz osobom o skórze suchej, tłustej, mieszanej, starzejącej się.

Kwas glikolowy ‒ efekty

Efekty działania kwasu glikolowego to:

 • wyrównanie kolorytu,
 • wygładzenie powierzchni skóry i redukcja drobnych zmarszczek,
 • oczyszczenie skóry,
 • przyspieszenie odnowy komórkowej,
 • regulacja procesu rogowacenia naskórka,
 • odmłodzenie wyglądu skóry,
 • zwiększenie jędrności naskórka,
 • zwiększenie poziomu nawilżenia.

Za tak wszechstronne działanie odpowiadają specyficzne właściwości kwasu glikolowego. Składnik ten hamuje aktywność enzymów, których zadaniem jest utrzymanie spójności między korneocytami, czyli martwymi komórkami naskórka. To mechanizm będący podstawą złuszczania.

Regulacja grubości warstwy rogowej naskórka jest niezbędna dla zachowania dobrej kondycji skóry. Dzięki temu aspektowi pielęgnacji ujścia gruczołów łojowych zostają odblokowane, co zapobiega tworzeniu się zaskórników zamkniętych i otwartych.

Nie do przecenienia jest także wpływ kwasu glikolowego na koloryt skóry. Co na przebarwienia na twarzy? Kwas glikolowy jest tu dobrym wyborem. Substancja ta zmniejsza produkcję melaniny – barwnika odpowiadającego za powstawanie ciemnych plamek i znamion. Dzięki tej właściwości kwasu glikolowego przebarwienia rozjaśniają się i są mniej widoczne.

Ciekawostka: zaskórniki otwarte i zaskórniki zamknięte

Zaskórniki otwarte to ciemne wykwity powstające z powodu nadmiaru łoju i martwych komórek naskórka. Ich kolor jest spowodowany procesem utleniania i nadkażeniem bakteryjnym.

Zaskórniki zamknięte są mniej widoczne, mają postać jasnych grudek. Powstają, gdy pory skóry zostaną zablokowane przez sebum i martwe komórki naskórka.

Kiedy stosować kwas glikolowy?

Wprowadzenie kwasu glikolowego do pielęgnacji zależy nie od wieku, lecz od wskazań. Jeżeli zauważasz, że Twoja skóra wymaga złuszczania, oczyszczenia z zaskórników, zmniejszenia przebarwień, redukcji łojotoku – kwas glikolowy może być dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem.

Należy pamiętać o tym, że stosowanie kwasu glikolowego wymaga fotoprotekcji. Z tego względu kremy z kwasem glikolowym są zwykle przeznaczone do pielęgnacji wieczornej. W ciągu dnia niezbędne jest stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym.

Zabiegi kosmetyczne na bazie kwasu glikolowego najlepiej wykonywać jesienią, zimą i wiosną. Ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne jest wtedy mniejsza, dzięki czemu łatwiej uchronić się przed podrażnieniami.

Kwas glikolowy ‒ przeciwwskazania

Jakie są przeciwwskazania do stosowania kwasu glikolowego? Można wśród nich wymienić:

 • ciążę i karmienie piersią,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • opryszczkę,
 • terapię retinoidami.

W przypadku wystąpienia tych przeciwwskazań nie stosuj kosmetyków z kwasem glikolowym. Zrezygnuj także z zabiegów kosmetycznych na bazie kwasu glikolowego.

O wszystkich przeciwwskazaniach poinformuj swojego kosmetologa podczas wywiadu w gabinecie kosmetycznym.

Gdzie kupić kwas glikolowy?

Kremy z kwasem glikolowym możesz kupić w sklepie dottore.pl i w wybranych salonach kosmetycznych. W ofercie dottore znajdziesz dwa kremy z tym składnikiem:

 • Novo ‒ intensywnie odmładzający krem na noc z 8% kwasem glikolowym. Zapewnia regenerację komórek i pobudza fibroblasty do podziałów. Krem przeznaczony jest przede wszystkim dla osób o skórze szarej, zmęczonej, starzejącej się.
 • Novo forte ‒ intensywnie odmładzający krem na noc z 12% kwasem glikolowym, składnikami nawilżającymi, łagodzącymi i przeciwzapalnymi. To krem dla osób, które mają już za sobą kurację kwasami AHA. Novo forte zalecany jest w przypadku skóry suchej, starzejącej się, zmęczonej.

Możesz także zapisać się na zabieg z kwasem glikolowym. Znajdź gabinet kosmetyczny w swojej okolicy i zapytaj o zabiegi studio.peel.

Podsumowanie

Kwas glikolowy to pozyskiwana z trzciny cukrowej substancja, która ma pozytywny wpływ na wygląd i kondycję skóry – złuszcza martwy naskórek, wyrównuje koloryt, działa seboregulująco. Kwas glikolowy stanowi składnik kremów, żeli, peelingów i innych kosmetyków. Wykorzystywany jest również podczas profesjonalnych zabiegów na twarz.

Nie Komentarze

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto