Parabeny w kosmetykach

Parabeny w kosmetykach

Wszystkie kosmetyki narażone są na wpływ drobnoustrojów oraz czynników zmniejszających ich aktywność. Aby zwiększyć ich trwałość i przydatność do użycia stosuje się konserwanty. Jednym z najbardziej popularnych środków konserwujących są parabeny. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ich temat. 

Co to są parabeny?

Parabeny to bardzo popularne środki konserwujące w kosmetykach, w farmacji i żywności. W kosmetykach są używane w produktach do pielęgnacji skóry, szamponach, dezodorantach. Są związkami organicznymi, estrami kwasu p-hydroksybenzoesowego. Są bezwonne, bezzapachowe i nie zmieniają struktury kosmetyku. W kosmetykach stosuje się je jako środki zapobiegające rozwoju bakterii i innych drobnoustrojów. Dodaje się je do receptury, aby przedłużyć datę ważności. 

Parabeny – funkcje

Bez konserwantów wszystkie kosmetyki na bazie wody miałyby bardzo krótki okres trwałości. Dodatkowo rozwój drobnoustrojów może zmniejszać aktywność kosmetyków. Parabeny to konserwanty o szerokim zastosowaniu. Wykazują działanie:

  • przeciwko grzybom – hamują rozwój grzybów i pleśni poprzez denaturację białka bądź inaktywację enzymów;
  • przeciwko bakteriom – mają powinowactwo zarówno do bakterii gram-dodatnich, jak i gram-ujemnych.

Ich skuteczność w głównej mierze zależy od stężenia w kosmetyku. Również formulacja kosmetyku ma tutaj duże znaczenie. Najczęściej występują w produktach emulsyjnych. Stosuje się je w postaci soli, co zwiększa ich rozpuszczalność. Parabeny i konserwanty wykazują większą aktywność w grupach, dlatego często stosuje się połączenie kilku związków bądź łączy się je z innymi rodzajami konserwantów. 

Czy konserwanty w kosmetykach są niezbędne

Konserwanty w kosmetykach są niezbędne. Mają na celu ochronę produktu kosmetycznego, utrzymanie bezpieczeństwa jego stosowania oraz chronią przed rozwojem mikroorganizmów.

Zapobieganie rozwojowi mikroorganizmów

Kosmetyki na bazie wody stanowią doskonałe środowisko do rozwoju bakterii i grzybów. Substancje konserwujące zabezpieczają przed zakażeniem przez długi czas.

Stabilność formuły

Obecność parabenów w produktach utrzymuje stabilność i trwałość kosmetyku. Zapobiega procesom utleniania i degradacji składników aktywnych. Jest to szczególnie ważne w produktach, które mają bezpośredni kontakt ze skórą tj. kremy do twarzy.

Parabeny stosowane w dopuszczalnych stężeniach w produktach kosmetycznych są bezpieczne. O stopniu szkodliwości decyduje ich stężenie oraz rodzaje zastosowanych mieszanin. 

Czy parabeny są szkodliwe – normy prawne 

Parabeny w kosmetykach są używane od lat 30. lub 40. ubiegłego wieku. Parabeny i konserwanty są bardzo dobrze przebadane, a bezpieczeństwo ich stosowania jest dokładnie określone na liście środków konserwujących dopuszczonych do użytku zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dn. 30 listopada 2009 roku dotyczącego produktów kosmetycznych.

Regulacji podlega nie tylko to, jakie substancje mogą być w składzie kosmetyków, ale również w jakich stężeniach:

  • przy jednej substancji stężenie może wynosić do 0,4%;
  • przy mieszaninie stężenie parabenów może wynosić 0,8%.

Ocena bezpieczeństwa substancji konserwujących dotyczy również rodzaju formulacji kosmetyku, w jakim występują. Zostały dopuszczone do użycia we wszystkich kosmetykach na bazie wody.

Do parabenów, które najczęściej występują w kosmetykach zaliczamy m.in: ethylparaben, prophylparaben, buthylparaben, hepthylparaben oraz benzylparaben.

Nie Komentarze

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto