Zimowa pielegnacja podraznionej skory

Zimowa pielęgnacja podrażnionej skóry twarzy – poradnik

Sprawdź, na jakich działaniach warto się skupić zimą, aby poprawić stan podrażnionej skóry. Przeczytaj artykuł, aby poznać najważniejsze wskazówki dotyczące zapobiegania podrażnieniom.

Zimowe wyzwania dla skóry

Z pielęgnacją skóry w okresie zimowym często kojarzy się złuszczanie za pomocą mocnych peelingów chemicznych. To trafne skojarzenie, jednak warto podkreślić pewien istotny warunek. Kwasy nie powinny być stosowane, gdy bariera ochronna skóry jest osłabiona. Tymczasem okres zimowy niesie ze sobą całe mnóstwo czynników zagrażających kondycji cery. Należą do nich:

  • wiatr, 
  • ogrzewanie, 
  • zimno i mróz,
  • agresywne kosmetyki,
  • liczne warstwy odzieży,
  • utrzymujący się smog i zanieczyszczenia powietrza.

Wszystkie te czynniki to potencjalne przyczyny osłabienia naszego naturalnego płaszcza ochronnego. Uszkodzona bariera hydrolipidowa skóry to prosta droga do nieprzyjemnych podrażnień.

Piekąca, tkliwa, podrażniona skóra wymaga szybkiego ratunku. Jednak nasze działania nie powinny się skupiać wyłącznie na gojeniu uszkodzeń. Regeneracja skóry podrażnionej czynnikami zewnętrznymi to ostateczność. Lepiej uchronić się przed taką koniecznością dzięki odpowiedniemu przygotowaniu skóry na trudne zimowe warunki.

Ochrona skóry przed podrażnieniami

Zabezpieczanie skóry przed podrażnieniami powinno się odbywać dwutorowo. Przede wszystkim musimy zadbać o poprawę kondycji bariery hydrolipidowej. Chodzi o wprowadzenie pielęgnacji, która uszczelni i wzmocni ten naturalny płaszcz ochronny. Po drugie – nie do przecenienia jest dieta. Powinniśmy uzupełnić ją o niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), głównie o kwas omega-3. Zadbajmy więc o to, by w naszych posiłkach znalazły się tłuste morskie ryby, orzechy, nasiona, białko. Pijmy także dużo wody, aby zapewnić organizmowi i skórze odpowiedni poziom nawodnienia. Wszystko to pomoże wzmocnić naturalną ochronę skóry przed podrażnieniami.

Dodatkowo warto przyjrzeć się składom stosowanych przez nas kosmetyków. Skuteczne zabezpieczenie skóry przed podrażnieniami jest możliwe dzięki kilku właściwie dobranym substancjom aktywnym. Należy przy tym pamiętać, że każdy typ skóry ma swoje potrzeby i to nimi powinniśmy się kierować w pierwszej kolejności.

Składniki aktywne przeciwko podrażnieniom

Najważniejsza grupa substancji zabezpieczających skórę przed podrażnieniami to składniki naturalnego NMF skóry. Należą do nich: gliceryna, ceramidy, mocznik, squalany. Znajdziesz je w linii NMF, na którą składa się krem do twarzy, krem pod oczy i profesjonalny zabieg kosmetyczny.

Zabieg NMF xpress to świetne rozwiązanie, jeśli przygotowujemy się do zimowego wyjazdu. Warto odwiedzić gabinet kosmetyczny kilka dni przed wyjazdem, aby intensywnie zregenerować płaszcz hydrolipidowy. Zabieg jest odpowiedni dla skóry każdego typu. To odpowiedź na odwodnienie i przesuszenie skóry – długotrwałe lub okresowe. Jeśli czujemy, że nasza skóra jest sucha i szorstka – zabieg NMF to właściwe rozwiązanie.

Co dla skór z dermatozami

W przypadku atopowego zapalenia skóry lub przy trądziku różowatym cera wymaga jeszcze bardziej troskliwej opieki. Trudne zimowe warunki i podrażnienia mogą pogarszać jej stan i nasilać objawy schorzeń. Można jednak tego uniknąć. Składniki aktywne odpowiednie dla skór z dermatozami to między innymi adaptogeny i niacynamid, zawarte w linii rossatore. Adaptogeny, takie jak cytryniec chiński, zwiększają odporność skóry na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Poprawiają adaptację skóry, czyli jej zdolność przystosowania się do zmiennych warunków. Z kolei niacynamid pobudza syntezę lipidów, znacząco wpływając na poprawę jakości bariery hydrolipidowej.

Linia rossatore składa się z profesjonalnego zabiegu kosmetycznego i zestawu produktów do pielęgnacji domowej. Zabieg warto wykonać kilka dni przed zimowym wyjazdem. W trakcie ferii i zimowych aktywności najlepiej stosować krem na dzień i maskę łagodzącą. Do kremu z kwasami owocowymi na noc lepiej wrócić kilka dni po przyjeździe do domu, gdy skóra będzie w stanie większej równowagi. 

Co dla skóry trądzikowej lub tłustej

Często pierwsze skojarzenie dotyczące pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej to złuszczanie i zabiegi z kwasami. Jednak gdy chcemy skupić się na zapobieganiu podrażnieniom, peeling chemiczny nie jest dobrym rozwiązaniem. W przypadku skóry z trądzikiem typu acne najlepiej postawić wtedy na dietę i na delikatny peeling enzymatyczny.

Warto wiedzieć, że zawarte w diecie kwasy omega wpływają na rozrzedzenie sebum. Zmiana konsystencji łoju skórnego pomoże zmniejszyć tendencję do wykwitów i utrzymać pracę gruczołów łojowych na zrównoważonym poziomie. Jeśli chodzi o peeling enzymatyczny, to najlepiej wykonać go kilka dni przed wyjazdem na ferie. Dogłębne oczyszczanie zapobiegnie czopowaniu się porów skóry – a sprzyja temu wielowarstwowa zimowa garderoba w czasie zimowych aktywności. Łagodna formuła peelingu enzymatycznego wchodzi w reakcję jedynie z martwymi komórkami, a nie z całą warstwą naskórka. Dzięki temu unikniemy podrażnień. Jaki peeling wybrać? W ramach pielęgnacji domowej może to być puratore z papainą. Kilka dni przed feriami warto zapisać się na profesjonalny zabieg puratore.

Spośród kremów dobrym wyborem dla skóry trądzikowej będzie hydratore. Kosmetyk ten pielęgnuje dwukierunkowo. Z jednej strony doskonale nawilża, a z drugiej – reguluje pracę gruczołów łojowych. Świetnie sprawdza się także w przypadku skóry mieszanej i wrażliwej.

Jak ukoić podrażnioną skórę

Trzeba to przyznać: nawet przy starannej pielęgnacji coś może pójść nie tak. Problem podrażnień dotyczy każdego. Co zatem zrobić w przypadku uszkodzonej bariery hydrolipidowej? Jakie są sposoby na łagodzenie podrażnień? Przyjrzyjmy się substancjom aktywnym i produktom, które można stosować na podrażnioną skórę, aby przyspieszyć proces gojenia.

W regeneracji podrażnionej skóry istotna jest naprawa uszkodzonej bariery hydrolipidowej. Do odbudowy płaszcza ochronnego i gojenia podrażnień potrzebne będą naturalne oleje bogate w NNKT. Wśród takich olejów warto wymienić przede wszystkim Sacha Inchi – 94% składu tej substancji to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Cenny jest także m.in. olej jojoba oraz olej z wiesiołka.

Ratunkiem dla podrażnionej skóry jest także D-pantenol, Myramaze i Boswellia serrata. Wszystkie te składniki wykazują działanie przeciwzapalne. Wspomagają regenerację skóry i przyspieszają proces gojenia się naskórka.

Co na podrażnioną skórę twarzy

Prawdziwym ratunkiem dla podrażnionej, piekącej i tkliwej skóry twarzy jest krem S.O.S. Kosmetyk przyspiesza gojenie naskórka nie tylko po zabiegach medycyny estetycznej, ale także w przypadku uszkodzeń spowodowanych warunkami atmosferycznymi. S.O.S. można nałożyć na skórę na przykład wieczorem, po powrocie do hotelu ze stoku narciarskiego. Krem otuli skórę lekką ochronną warstwą jak opatrunek. Doskonale nawilży naskórek, zmniejszy zaczerwienienie oraz przyniesie ulgę w przypadku pieczenia i swędzenia.

Skuteczną odpowiedzią na podrażnienia jest także masło sacha butter. Kosmetyk zmiękcza skórę, uelastycznia ją i zabezpiecza przed dalszym wpływem szkodliwych czynników. Masło można nakładać również profilaktycznie, na bardziej uwrażliwione partie skóry. Nadaje się do stosowania nie tylko na twarzy, ale także na całym ciele. Z powodzeniem zabezpieczy usta i dłonie.

Zastanówmy się też nad tym, w jaki sposób oczyszczać podrażnioną skórę. Kosmetykiem idealnie dobranym do tego celu jest mleczko sensitore milk. Jego oleista konsystencja łagodzi tkliwą skórę i pomaga przywrócić dobrą kondycję bariery hydrolipidowej.

Należy pamiętać o tym, by ochronić podrażnioną skórę przed wpływem kolejnych szkodliwych czynników. Niezbędna jest staranna fotoprotekcja. W tym celu na zimowe wyjazdy warto zabierać City SUN – krem ochronny z filtrem SPF 50+.

Nie Komentarze

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto