Cienie worki pod oczami opadajaca powieka

Cienie, worki pod oczami, opadająca powieka – 3 wyzwania w pielęgnacji okolicy oczu

Jak zlikwidować cienie i worki pod oczami? O co jeszcze zadbać, by skóra wokół oczu wyglądała młodo i świeżo? Sprawdź, jak sobie radzić z trzema najważniejszymi wyzwaniami w pielęgnacji okolicy oczu.

Skóra w okolicy oczu jest bardzo delikatna. Jej warstwy są cienkie, a drobnych naczyń krwionośnych nie chroni tkanka tłuszczowa. Obszar ten jest wyjątkowo wymagający pod względem pielęgnacji. Niestety często o tym zapominamy. Rozwiązań szukamy dopiero wtedy, gdy zauważymy cienie pod oczami, obrzęki (zwane workami) albo opadającą powiekę. To właśnie te trzy zjawiska stają się największymi wyzwaniami pielęgnacyjnymi.

W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, skąd biorą się cienie i worki pod oczami. Odpowiadamy także na pytanie, dlaczego powieki opadają. A co najważniejsze – podpowiadamy skuteczne rozwiązania tych trzech problemów.

Wyzwanie 1: Cienie pod oczami

Wyróżniamy 3 typy sińców, czyli cieni pod oczami.

  • Sińce naczyniowe – sieć drobnych naczyń krwionośnych prześwituje przez cienką skórę. Końcówki naczynek ciemnieją, gdy otrzymują za mało tlenu. 
  • Sińce barwnikowe – są skutkiem nagromadzenia barwnika krwi pod dolną powieką.
  • Cienie zanikowe – wywołują je procesy starzenia się organizmu. Tkanka tłuszczowa ulega redukcji, policzki obniżają się. Światłocień zaczyna inaczej układać się na twarzy.

Sińce pod oczami – przyczyny

Cienie pod oczami powstają z różnych powodów. Mogą być związane z naturalnymi procesami starzenia, ale nie jest to jedyne źródło zjawiska. Skłonność do sińców pod oczami bywa także dziedziczona. Ponadto powstawanie sińców często wiąże się z nieodpowiednim trybem życia i niestaranną pielęgnacją. Na te ostatnie czynniki mamy na szczęście bezpośredni wpływ.

Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny powstawania cieni pod oczami.

  • Brak snu i nadmierny stres. Zmęczenie i stres sprawiają, że cera jest niedotleniona i słabiej odżywiona. Mikrocyrkulacja ulega zaburzeniu, co uwidacznia się pod cienką skórą wokół oczu.
  • Przesuszona skóra. Cera traci właściwości ochronne, jest bardziej podatna na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. Należą do nich między innymi zanieczyszczenia, promieniowanie słoneczne, wysoka i niska temperatura.
  • Starzenie się skóry. W wyniku starzenia się organizmu produkcja kolagenu jest coraz mniejsza. Skóra staje się mniej napięta i mniej elastyczna. Tkanka tłuszczowa ulega redukcji, zmienia się owal twarzy. Pojawiają się zmarszczki, kondycja cery się pogarsza. Skóra wokół oczu może wyglądać na starszą niż na pozostałych obszarach twarzy. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy nie dbamy o jej odpowiednią pielęgnację.
  • Wpływ używek. Papierosy i alkohol to czynniki o wysokiej szkodliwości dla całego organizmu. W okolicy oczu zmiany są zauważalne bardzo szybko.
  • Dieta. Skóra jako ostatni z naszych organów otrzymuje składniki odżywcze z pożywienia. Cienka skóra wokół oczu szybko da nam znać, że przyswajamy za mało witamin lub cennych tłuszczów. To samo dotyczy wody – a często mamy tendencję do niedostatecznego nawadniania organizmu.
  • Czynniki genetyczne. Na te niestety nie mamy wpływu.
  • Choroby i problemy zdrowotne. Czasami źródło problemów skórnych leży głębiej – pomogą nam to ocenić odpowiedni lekarze. Warto rozważyć potencjalne schorzenia autoimmunologiczne oraz przyjrzeć się gospodarce hormonalnej.

Jak zlikwidować cienie pod oczami

Czy istnieją konkretne sposoby, dzięki którym możemy pozbyć się cieni pod oczami? Odpowiedź na to pytanie jest ściśle związana z przyczynami powstawania sińców. Powinniśmy zareagować odpowiednio do wymienionych wyżej możliwych źródeł problemu.

Na początek ważny jest więc regularny sen i relaks. Odpoczynek z całą pewnością przyczyni się do poprawy kondycji skóry wokół oczu. Organizm wypoczęty i aktywny to taki, w którym krew płynie szybciej i lepiej się utlenia. Jasna, natleniona krew dotrze do najdrobniejszych naczyń krwionośnych. Pod cienką skórą wokół oczu będzie widoczna w mniejszym stopniu niż krew ciemna, słabo utleniona.

Po drugie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na nawodnienie skóry i wzmacnianie jej bariery hydrolipidowej. Jest to szczególnie ważne dla cienkich, pozbawionych warstwy tłuszczowej obszarów cery w okolicy oczu. Pijmy dużo wody i zadbajmy o nawilżanie skóry odpowiednimi kosmetykami.

Dobierając pielęgnację, zwróćmy uwagę na cenne składniki aktywne poprawiające jędrność i elastyczność skóry. Należą do nich między innymi peptydy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie kremy pod oczy polecamy.

Aby zlikwidować cienie pod oczami, warto zrezygnować z używek i postawić na zdrową dietę. Detoks i właściwe odżywianie to ważne kroki w stronę lepszego zdrowia skóry i całego organizmu.

Wyzwanie 2: Worki pod oczami

Skąd się biorą worki pod oczami? Bardzo często ich przyczyną jest gromadzenie wody w tkankach. Wynika to z niewłaściwej gospodarki wodnej organizmu. Gdy pijemy za mało płynów, ciało otrzymuje sygnał o kryzysie. W odpowiedzi stara się zachować pewne ilości wody na zapas. Płyny gromadzą się głównie tam, gdzie skórze brakuje jędrności i napięcia. Dlatego właśnie nieodpowiednia pielęgnacja okolicy oczu może sprzyjać powstawaniu obrzęków i worków.

Są też inne przyczyny powstawania worków pod oczami. Podobnie jak cienie, obrzęki mogą być spowodowane zmęczeniem i niedoborem snu. Wiele osób zauważa zwiększenie obrzęków pod oczami tuż po przebudzeniu lub po nieprzespanej nocy. W kolejnych godzinach dnia worki często ulegają częściowemu zanikowi.

A co jeśli worki pod oczami nie znikają samoczynnie? W takiej sytuacji przyczyny mogą być bardziej złożone. Warto zastanowić się nad zmianą diety i rezygnacją z używek. Należy także pamiętać o możliwych zdrowotnych źródłach problemu. Być może mamy do czynienia na przykład z przepukliną oczodołową. To stan, w którym uwypuklają się poduszeczki tłuszczowe. Redukcja tego typu worków może wymagać interwencji chirurgicznej.

Jak zlikwidować worki pod oczami

Na szczęście zazwyczaj wystarczą nieinwazyjne sposoby radzenia sobie z workami i obrzękami. Przede wszystkim chodzi o wprowadzenie zdrowych nawyków i odpowiedniej pielęgnacji. Warto w tym zakresie działać podobnie jak w przypadku redukcji sińców. Dobierając kremy pod oczy, zwróćmy szczególną uwagę na obecność składników drenujących i pobudzających mikrokrążenie. Należą do nich między innymi peptydy i kofeina.

Wyzwanie 3: Opadająca powieka

Powieki opadają, gdy włókna kolagenowe i elastynowe skóry są osłabione. Powstaje wówczas fałd skórny, który zmniejsza wysokość szpary powiekowej. Dzieje się tak z różnych powodów. Z wiekiem w naturalny sposób zmniejsza się ilość kolagenu i elastyny – to charakterystyczne dla skóry dojrzałej. Ogromne znaczenie dla wyglądu i funkcjonowania powiek mają także indywidualne cechy anatomiczne. Jeśli gałka oczna osadzona jest głęboko, opadająca powieka wystąpi z dużym prawdopodobieństwem. Nie bez znaczenia pozostaje i w tym przypadku nasz tryb życia i stosowana pielęgnacja. Problem opadającej powieki pogłębia się, jeśli nie dbamy o nawodnienie skóry i nie przeciwdziałamy wolnym rodnikom. Znów nie do przecenienia jest więc dobór odpowiedniego kremu pod oczy.

Kurze łapki i inne konsekwencje opadającej powieki

Zjawisku opadającej powieki towarzyszą często dodatkowe problemy. Można wśród nich wymienić tak zwane kurze łapki. Ta potoczna nazwa oznacza zmarszczki mimiczne układające się promieniście od zewnętrznego kącika oka. Redukcja takich zmarszczek może okazać się trudna. Na szczęście odpowiednia pielęgnacja pozwala w znacznym stopniu wygładzić powierzchnię skóry. Oprócz kosmetyków bardzo pomocne są również masaże liftingujące. 

Opadająca powieka oznacza także trudności w wykonywaniu makijażu. Osoby zmagające się z tym problemem szukają sposobów na optyczne powiększenie oczu i rozświetlenie spojrzenia. Szczególnie ważna jest dla nich jakość i trwałość kosmetyków kolorowych. Opadająca powieka może powodować niechciany efekt odbijania się tuszu na skórze.

Cienie, worki pod oczami i opadająca powieka ‒ jaki krem wybrać? 

Przejdźmy teraz do kosmetyków, które mogą stanowić skuteczną odpowiedź na wyzwania pielęgnacyjne okolicy oczu. Odpowiednio dobrany krem zredukuje cienie i worki pod oczami oraz zmniejszy widoczność opadającej powieki. Właściwa pielęgnacja poprawi ogólną kondycję delikatnej skóry wokół oczu. Niektóre kremy pod oczy zabezpieczą cerę przed działaniem negatywnych czynników zewnętrznych. Z kolei inne zapewnią skórze głębokie nawilżenie i odżywienie. Ważne jest więc to, by uważnie obserwować potrzeby swojej cery i precyzyjnie na nie reagować.

Pamiętajmy jednak, że pielęgnacja kremem pod oczy to nie wszystko. Należy zawsze zadbać o zwalczanie przyczyn powstawania problemów skórnych. A czy możemy zastosować dodatkowe sposoby na cienie pod oczami, obrzęki i opadającą powiekę? Tak! Nie do przecenienia jest rola masażów liftingujących oraz produktów wspomagających. Do pielęgnacji można włączyć między innymi specjalne płatki pod oczy lub maskę na okolicę oczu.

Najlepsze kremy pod oczy

Peptide eye – peptydowy krem liftingujący pod oczy. Kompleksy peptydowe wpływają na syntezę kolagenu i elastyny, pozwalając zmniejszyć efekt opadającej powieki. Krem poprawia koloryt skóry i wygładza zmarszczki – również wspomniane wyżej kurze łapki. Peptydy przedostają się głęboko dzięki swoim niewielkim rozmiarom. Dzięki temu kuracja jest niezwykle efektywna. Wzbogacona formuła kremu dodatkowo nawilża i odżywia skórę.

NMF xpress eyes – nawilżający krem pod oczy i na powieki. Receptura zawiera tetrapeptyd, który działa przeciwobrzękowo i niweluje cienie pod oczami. Krem poprawia mikrocyrkulację krwi. Wpływa na szybsze usuwanie wody, zmniejszając tym samym ryzyko powstawania worków pod oczami. Liposomalna woda lodowcowa zapewnia głębokie nawilżenie naskórka.

Retino eye – intensywnie odbudowujący krem pod oczy na noc z witaminą A. Zawiera retinol i ekoRetinol – połączenie składników poprawiających kondycję cery starzejącej się i z niedoskonałościami. Obkurczające właściwości kofeiny pomogą zlikwidować cienie i worki pod oczami. Krem działa antyoksydacyjnie.

City eye cream – krem pod oczy chroniący przed czynnikami miejskiego środowiska. Formuła opiera się na Filtracie Fermentacyjnym Galactomyces, który nawilża, odżywia i działa przeciwzmarszczkowo. Dzięki zawartości tetrapeptydów krem pomoże zmniejszyć cienie i worki pod oczami.

Jak aplikować krem pod oczy? 

Krem pod oczy nakładamy zawsze na oczyszczoną skórę. Niewielką ilość kosmetyku nanosimy na okolicę oczu i delikatnie wklepujemy. Przy dolnej powiece krem aplikujemy od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Przy górnej powiece postępujemy odwrotnie – wklepujemy krem od wewnętrznego do zewnętrznego kącika.

Nie Komentarze

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto