Bariera

Bariera ochronna naszej skóry a oczyszczanie

Bariera ochronna naszej skóry to inaczej mówiąc warstwa hydrolipidowa. Jak często widzicie w opisach produktów kosmetycznych deklarację, że odbudowują barierę hydrolipidową skóry? Wiecie w jaki sposób? I czym dokładnie jest bariera hydrolipidowa?

Bariera hydrolipidowa

Bariera hydrolipidowa to niewidzialna warstwa ochronna naszej skóry. Składa się ona z wody pochodzącej z gruczołów potowych oraz lipidów – czyli inaczej sebum, za które odpowiedzialne są gruczoły łojowe. Zapewnia jej prawidłowe nawilżenie i natłuszczenie. Dodatkowo odpowiada za właściwy poziom pH naskórka, zabezpiecza go przed bakteriami i grzybami.

Potocznie barierę tę nazywa się płaszczem hydrolipidowym, ponieważ faktycznie pełni podobną funkcję – chroni przed czynnikami zewnętrznymi. To dzięki niej wpływ wiatru i zmiany temperatury nie są dla nas aż tak uciążliwe, a zanieczyszczenia z powietrza nie penetrują skóry, tylko osadzają się na niej. Jest to w równym stopniu dobra i zła wiadomość.

Zalegającą na skórze warstwę sebum oraz zanieczyszczeń, które zatrzymały się na płaszczu hydrolipidowym trzeba usunąć, ponieważ stanowią pożywkę dla bakterii. Skutkiem mogą być niedoskonałości, a w skrajnych przypadkach nawet podrażnienia i stany zapalne.

Oczyszczanie

Oczyszczanie skóry to jeden z fundamentów pielęgnacji – mówiliśmy o tym wielokrotnie. Jednak czy mycie twarzy kilka razy dziennie jest właściwym postępowaniem?

Posiadacze cery tłustej mają skłonności do oczyszczania skóry twarzy kilka razy dziennie, ponieważ przez nadmierną ilość lipidów (nadprodukcję sebum) ich skóra się świeci, jest nadto tłusta i często występują problemy z wypryskami. Z wieloletniego doświadczenia wiemy, że nasi klienci czują potrzebę starcia nadmiaru sebum za wszelką cenę. Jednak to jedynie zaogni problem. Na próby „osuszenia skóry siłą”, skóra zareaguje jeszcze intensywniejszą pracą gruczołów łojowych, bo uzna, że takie jest zapotrzebowanie. Odpowiedzią na ten problem jest działanie seboregulujące, a nie blokujące.

Produkty do oczyszczania mają za zadanie umyć twarz, odświeżyć, usunąć zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum, nie uszkadzając bariery hydrolipidowej. Jakich produktów szukać? Produkty z alkoholem wysoko w składzie zdecydowanie nie należą do pożądanych. Im bardziej naturalny skład produktu tym lepiej.

Uszkodzenie bariery hydrolipidowej

Przyczyny

Główną przyczyną uszkodzenia bariery hydrolipidowej jest niewłaściwa pielęgnacja, a w tym zbyt agresywne produkty myjące. Przykładem jest zwykłe mydło. Nie jest ono dostosowane do potrzeb skóry twarzy, która jest cieńsza i wrażliwsza niż na reszcie ciała. Choć skóra ma bardzo dużą zdolność do regeneracji, gdy myjemy ją zbyt mocnym mydłem dwa razy dziennie, może nie zdążyć się zregenerować. W dłuższej perspektywie bariera hydrolipidowa zostanie przerwana i przestanie spełniać swoją funkcję.

Skutki

Uszkodzenie bariery hydrolipidowej jest przyczyną wielu zaburzeń skórnych. Jeśli zauważysz suchość i ściągnięcie skóry, a co za tym często idzie pieczenie i zaczerwienienie, warto się zastanowić czy przyczyna nie leży właśnie tutaj. Jednak nadprodukcja sebum, czyli problem dokładnie przeciwny do poprzedniego, też może świadczyć o błędach w oczyszczaniu.

Warto zaznaczyć, że skóra pozbawiona swojej warstwy ochronnej robi się dużo bardziej wrażliwa na zmiany temperatury i inne czynniki zewnętrzne, ale też bardziej podatna na alergie.

Jak dbać o barierę hydrolipidową?

Wyróżniliśmy dwa elementy wspierania bariery hydrolipidowej – ochranianie jej i nie niszczenie. Już wyjaśniamy!

Ochrona dotyczy czynników zewnętrznych – przede wszystkim UV. Konieczne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem! Warto zaopatrzyć się w produkty z linii antipollution, które wspierają skórę w ciągu dnia, kiedy musi sobie radzić z zalegającymi na niej zanieczyszczeniami. Dodatkowo nie zapominajmy o ochronie antyoksydacyjnej – wolne rodniki są głównym powodem przyspieszonego procesu starzenia się skóry.

Nie niszczenie – nawet ważniejszy punkt na tej liście, ponieważ skóra nieniszczona poradzi sobie lepiej niż niechroniona. Wybierajcie delikatne produkty myjące o pH skóry, żeby uniknąć uczucia ściągnięcia. Właściwe pH skóry waha się między 4,7 a 5,6 – warto zapamiętać. Unikajcie produktów z alkoholem wysoko w składzie – im wyżej jest w składzie, tym więcej preparat go zawiera. Peelingi stosujcie zgodnie i zaleceniami producenta – zwykle nie zaleca się wykonywania peelingu częściej niż 1-2 razy w tygodniu.

#dottoreradzi

Linia sensitore – seria kosmetyków stworzonych z myślą o delikatnym, ale skutecznym działaniu, która spełni oczekiwania nawet najbardziej wrażliwej skóry. W skład linii wchodzi płyn micelarnymleczkotonik oraz żel do mycia twarzy.

City SUN – krem z filtrem SPF50+ zaprojektowany do użytku codziennego. Nie bieli skóry, szybko się wchłania i współgra z makijażem. Chroni przed UVA i UVB, ale także przed światłem niebieskim emitowanym przez ekrany urządzeń elektrycznych.

C-flush cream RICH – krem na dzień zapewniający odżywienie i ochronę antyoksydacyjną. Działa jak maska, która wyłapuje wolne rodniki. Dodatkowo działa przeciwzmarszczkowo i wyrównuje koloryt skóry.

City night cream – idealne uzupełnienie wymienionej wyżej pielęgnacji. Krem na noc z ochronnej linii City – wygładza, rozświetla i nawilża skórę.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto