Cera maczynkowa

Skóra naczynkowa – 4 kroki pielęgnacji dla redukcji rumienia

Skóra rumieni się pod wpływem temperatury, emocji czy wysiłku fizycznego. Dlaczego to, co nie wpływa na koloryt cery u jednej osoby, u drugiej wywoła rumień? Jak redukować silne zaczerwienienie?

Cera naczynkowa – objawy

Jak rozpoznać skórę naczyniową? Istnieje kilka objawów, które mogą wskazywać na taki typ cery. Przede wszystkim płytko pod skórą da się zauważyć rozszerzone naczynka krwionośne. Widać, że niektóre z nich pękają. Mogą powstawać tak zwane pajączki, czyli połączone struktury popękanych naczynek. Skóra naczyniowa jest cienka i wrażliwa. Osoby z tym typem cery często doświadczają nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia i pieczenia. Bardzo często zmagają się z rumieniem, czyli silnym zaczerwienieniem niektórych obszarów twarzy. Rumień wzmaga się pod wpływem różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Pojawia się najczęściej w wyniku ekspozycji na wysoką lub niską temperaturę. Równie powszechnymi wyzwalaczami są silne emocje, stres oraz wysiłek fizyczny. Pojawienie się rumienia na twarzy jest także wywoływane spożywaniem alkoholu.

Pękające naczynka – czy tylko w przypadku skóry naczyniowej?

Pękające naczynka na twarzy, rękach, nogach lub w innych miejscach nie muszą oznaczać naczyniowego typu skóry. Pajączki mogą pojawiać się na całym ciele z różnych przyczyn. Zależy to od predyspozycji genetycznych, urazów mechanicznych i ogólnego stanu zdrowia. Wpływ na naczynia krwionośne wywierają zmiany hormonalne, na przykład ciąża, a także zaburzenia ciśnienia. Nie bez znaczenia pozostają także czynniki środowiskowe. 

Problem pękających naczynek dotyczy co drugiej osoby, bez względu na płeć.

Skóra naczynkowa czy skóra wrażliwa?

Te dwa określenia mają odmienne znaczenie, choć są ze sobą powiązane. Skóra naczyniowa należy do kategorii skór wrażliwych. Można jednak mieć cerę wrażliwą nienaczyniową. Co ważne, istnieje ryzyko przekształcenia się skóry wrażliwej w naczyniową. 

Typ skóry nie jest stały. Jego zmiana może nastąpić na każdym etapie życia. Osoba, która w młodości ma skórę tłustą, może w przyszłości zmagać się z problemami skóry suchej. To samo dotyczy uwrażliwienia cery. Każdy rodzaj skóry może się uwrażliwić i w konsekwencji stać się typem naczyniowym. Warto podkreślić, że omawiane objawy i procesy nie muszą obejmować wszystkich partii ciała. 

Wyróżniamy trzy fazy reaktywności cery:

  • Faza I – rumień pojawia się rzadziej, jest mniej intensywny, szybciej zanika.
  • Faza II – zwiększa się liczba pękających naczynek, rumień na twarzy wzmaga się i utrwala.
  • Faza III – rumień utrwalony występuje razem z teleangiektazjami. Są to stale rozszerzone naczynka, widoczne płytko pod skórą. Trzecia faza reaktywności może prowadzić do trądziku różowatego.

Rumień i trądzik różowaty

Jeśli w obrębie rumienia i teleangiektazji powstają krostki i grudki, najprawdopodobniej oznacza to trądzik różowaty. Jest to przewlekły stan chorobowy o podłożu zapalnym. Występuje najczęściej u kobiet, jednak to u mężczyzn przybiera zwykle cięższy przebieg. Trądzik różowaty stanowi duże wyzwanie medyczne i kosmetyczne. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym możliwa jest niemal zupełna redukcja objawów. Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja profesjonalnymi kosmetykami. Znaczenie ma również stosowana dieta. W trudniejszych przypadkach niezbędna może się okazać terapia lekami.

4 kroki pielęgnacji skóry płytko unaczynionej

Pielęgnacja cery naczyniowej obejmuje cztery podstawowe etapy. Są to:

1. Wzmacnianie naczyń krwionośnych

Istnieją substancje, dzięki którym ściany naczyń krwionośnych ulegają wzmocnieniu i uszczelnieniu. Są to między innymi witaminy z grupy B oraz witaminy K, PP i C. Należy dostarczać je organizmowi wraz z pożywieniem, a dodatkowo stosować w kosmetykach bezpośrednio na skórę. Pozwoli to zmniejszyć liczbę pękających naczynek na twarzy i innych partiach ciała.

2. Nawilżanie i regeneracja bariery hydrolipidowej

Właściwe nawodnienie skóry sprawia, że naczynia krwionośne stają się mniej kruche. Dlatego w pielęgnacji cery naczyniowej ważne jest stosowanie kosmetyków nawilżających. Warto wybrać te, które ograniczają utratę wody przez naskórek. Na stan bariery hydrolipidowej pozytywnie wpłyną ceramidy i kwasy omega-3, -6 i -9.

3. Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi

Nie zawsze da się unikać czynników zewnętrznych, które wzmagają reaktywność skóry naczyniowej. Możemy jednak stosować kosmetyki ze składnikami uodparniającymi cerę naczynkową. Są to tak zwane adaptogeny. Należy do nich między innymi cytryniec chiński i żeń-szeń.

Dodatkowo w pielęgnacji cery naczynkowej bardzo ważna jest staranna fotoprotekcja. Wystawianie skóry na działanie wysokiej temperatury powoduje rozszerzanie i pękanie naczyń krwionośnych. Dlatego należy przez cały rok stosować kremy z filtrem. Chronią one nie tylko przed poparzeniami i przedwczesnym starzeniem skóry. Mają również za zadanie ochronić naczynka na twarzy i na całym ciele przed przegrzaniem.

4. Działanie przeciwzapalne, wyciszające i łagodzące

Osoby ze skórą naczynkową często skarżą się na podrażnienia i stany zapalne. Dlatego stosowane na co dzień kosmetyki powinny zawierać substancje wspomagające kojenie i gojenie skóry. Są to między innymi: d-pantenol, kwas szikimowy i wyciąg z Boswellia serrata.

Pielęgnacja w domu i w gabinecie kosmetycznym

Aby właściwie zadbać o skórę wrażliwą i naczyniową, trzeba zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację domową. Należy zaopatrzyć się w kosmetyki przeznaczone specjalnie do tego typu skóry. Polecamy produkty z linii rossatore. Stworzyliśmy ją z myślą o cerze bardzo wrażliwej, naczyniowej i ze skłonnością do trądziku różowatego. To kompletna kuracja złożona z czterech produktów.

Rossatore Cream Blur Effect to krem na dzień, który odżywi i wzmocni skórę. Jego działanie opiera się na adaptogennych właściwościach cytryńca chińskiego. Technologia blur rozprasza światło, poprawiając koloryt cery. Krem wycisza rumień na twarzy i redukuje teleangiektazje.

Rossatore Resurfacing Cream to krem na noc z kompleksem prorewitalizującym. Delikatnie złuszcza naskórek i reguluje wydzielanie sebum. Pozostawia skórę wygładzoną i rozjaśnioną.

Rossatore Peel Home – ten enzymatyczny peeling złuszcza martwe komórki naskórka. Wygładza i regeneruje skórę.

Rossatore Mask Home jest maską nawilżającą, wyciszającą i regenerującą. Po jej nałożeniu skóra jest napięta i odżywiona. Rumień ulega wyciszeniu.

Wszystkie cztery produkty z linii rossatore są dostępne pojedynczo i w formie zestawu. A czy istnieją jeszcze inne sposoby na redukcję rumienia i teleangiektazji oraz wzmocnienie naczyń krwionośnych? Tak! Pielęgnację domową warto wesprzeć regularnymi wizytami w salonie kosmetycznym. Zabieg rossatore xpress pozwala osiągnąć widoczne efekty już po pierwszej wizycie. Dla najlepszego efektu zalecamy powtarzać zabieg w seriach.

Zapisz się na zabieg rossatore xpress w salonie kosmetycznym!

Nie Komentarze

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto