Skora mieszana

Pielęgnacja skóry mieszanej – jaki krem do twarzy wybrać?

Co to znaczy „skóra mieszana”? Dlaczego ten typ cery jest tak wymagający? Jak pielęgnować skórę mieszaną, a jakich błędów unikać? Zobacz!

Jak wygląda skóra mieszana?

Niektóre typy skóry są łatwiejsze w pielęgnacji, inne mogą się okazać kłopotliwe. Do wyzwań należy pielęgnacja cery mieszanej. Łączy ona cechy skóry tłustej i suchej, a jej potrzeby szybko się zmieniają. Jest to związane między innymi ze stosowanymi kosmetykami, z trybem życia, warunkami atmosferycznymi i czynnikami hormonalnymi. Dodatkowym problemem skóry mieszanej jest jej zwiększona tendencja do przebarwień. Najczęściej są to przebarwienia pozapalne, będące konsekwencją wyprysków.

Cera mieszana jest przetłuszczona w strefie T, czyli na obszarze czoła, nosa i brody. To w tych miejscach najłatwiej blokują się pory, co prowadzi do zaskórników i trądziku. Jednocześnie skóra na policzkach jest sucha. Właśnie dlatego tak trudno jest dobrać odpowiednią pielęgnację cery mieszanej. 

Sebum

Łój skórny, czyli sebum, to podstawowy element wpływający na suchość lub tłustość skóry. Wydzielany jest przez gruczoły łojowe rozmieszczone w skórze właściwej. Odpowiedni poziom sebum wzmacnia warstwę ochronną skóry przed bakteriami i innymi czynnikami. Łój składa się z lipidów nabłonkowych. Gdy lipidów jest w skórze zbyt mało, wówczas mamy do czynienia z cerą suchą. Natomiast nadmiar lipidów to cecha skóry tłustej. Cera mieszana ma w niektórych partiach zbyt dużo lipidów, a w innych – zbyt mało. To właśnie nierównomierna i zaburzona produkcja łoju stanowi źródło trudności pielęgnacyjnych u osób ze skórą mieszaną.

Typ skóry nie jest kwestią niezmienną. Cera mieszana bardzo łatwo przechodzi w suchą i niemal równie łatwo staje się cerą tłustą. Mówi się o cerze mieszanej z tendencją do suchej lub z tendencją do tłustej. Takie rozróżnienie pozwala lepiej dobrać kosmetyki i uniknąć błędów, które pogorszyłyby kondycję skóry.

Pielęgnacja cery mieszanej – najczęstsze błędy

Używanie wyłącznie kosmetyków do cery tłustej lub do cery suchej

Strefa T jest zwykle bardziej uciążliwa, dlatego często skupiamy się właśnie na niej. Tym samym zapominamy o potrzebach przesuszonych partii skóry. Równie niekorzystne okazuje się stosowanie wyłącznie produktów do cery suchej. W takim przypadku na obszarach przetłuszczonych może dojść do zapchania porów. Z kolei zablokowanie ujść gruczołów łojowych to bezpośrednia przyczyna zaskórników i zmian trądzikowych.

Wysuszanie skóry

Potrzeba osuszenia strefy T to częsty odruch, gdy zauważamy „świecenie się” skóry. Tymczasem to podstawowy błąd. Nadmierne osuszanie da skórze sygnał do produkcji jeszcze większej ilości łoju. Czytaj więcej tutaj [link do art. o sk. tłustej]. Zdarza się, że wysuszamy cerę nieświadomie. Dzieje się tak, gdy stosujemy kosmetyki o wysokiej zawartości alkoholu. Jego wysuszające działanie daje o sobie znać podrażnieniem, a nawet pękaniem skóry. 

Niewłaściwa dieta

Odżywianie ma ogromny i często niedoceniany wpływ na stan skóry. Nadmiar cukru tworzy warunki sprzyjające rozwojowi bakterii. To z kolei zwiększa problem niedoskonałości. Równie niekorzystne jest spożywanie pokarmów z nasyconymi kwasami tłuszczowymi. Są one zawarte między innymi w daniach typu fast food, w chipsach i czekoladzie.

Jak pielęgnować skórę mieszaną

Wiemy już, jakich błędów unikać. Przyjrzyjmy się teraz dobrym nawykom wspierającym pielęgnację cery mieszanej.

Seboregulacja

Podstawową czynnością w pielęgnacji cery mieszanej jest wyrównanie zachwianej produkcji sebum. Niektóre osoby o mieszanym typie skóry stosują dwa różne kremy do twarzy. Jeden krem nakładają na strefę T, drugi na policzki. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest używanie jednego kremu o działaniu nawilżającym i seboregulującym. Takie właściwości mają na przykład produkty z kwasem migdałowym. Duża cząsteczka kwasu działa skutecznie, ale łagodnie. Dzięki temu jest dobrze tolerowana nawet przez wysuszoną, cienką i delikatną skórę policzków.

Zapobieganie przebarwieniom

Nadmiar sebum blokuje ujścia gruczołów łojowych. W tych miejscach powstają zaskórniki i wypryski. Gdy wyprysk nie goi się prawidłowo, melanocyty produkują więcej melaniny, czyli naturalnego barwnika. W ten sposób dochodzi do przebarwień pozapalnych. Aby ich uniknąć, należy przede wszystkim zapobiegać wypryskom. Następnie warto dostarczyć skórze składniki wyrównujące melanogenezę. Należy do nich retinol, kwas migdałowy, papaina oraz Boswellia serrata. A jak pozbyć się już powstałych przebarwień? Niektóre znikną samoistnie wraz ze złuszczaniem naskórka. Złuszczanie warto stymulować peelingami. Polecamy raz w tygodniu zastosować peeling enzymatyczny, bezpieczny zarówno dla skóry suchej, jak i tłustej. Dodatkowo zalecamy stosowanie kremów wyrównujących koloryt skóry.

W kontekście przebarwień niezwykle ważna jest także fotoprotekcja. Promieniowanie słoneczne utrwala przebarwienia, przez co trudniej się ich pozbyć. Cera mieszana wymaga codziennego stosowania lekkiego kremu do twarzy z filtrem SPF. 

Zdrowe żywienie

Wymieniliśmy już te składniki diety, które pogarszają kondycję cery mieszanej. A jakie substancje warto dostarczać organizmowi z pożywieniem? Cenne są przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe. Można je znaleźć w naturalnych olejach, na przykład w oleju lnianym. Należy też zwrócić uwagę na witaminy. Znajdziemy je w warzywach, owocach, orzechach. Oczywiście nie można także zapominać o piciu odpowiedniej ilości wody.

Obserwacja potrzeb skóry

Cera mieszana jest zmienna, dlatego należy uważnie obserwować jej potrzeby. Podstawą jest zawsze oczyszczanie i nawilżanie. Wykonujmy peelingi, dostosowujmy kosmetyki do objawów i do warunków zewnętrznych. Pamiętajmy, że wysuszone obszary skóry mogą stać się tłuste – i odwrotnie. Reagujmy odpowiednio do aktualnej sytuacji. Wybierzmy takie kremy do twarzy, które dostarczą skórze składników najbardziej w danym momencie potrzebnych. Stawiajmy na kwas migdałowy i retinol.

Skóra mieszana – jaki krem do twarzy wybrać

Na dzień – hydratore

To krem z kwasem migdałowym oraz ektoiną – cząsteczką znaną z działania nawilżającego i ochronnego. Krem można stosować przez cały rok. Wystarczy kilka dni, żeby zauważyć rezultaty – zwężone pory, mniej sebum, nawilżona skóra. To idealna odpowiedź na potrzeby cery mieszanej!

Na noc – retino

Krem zawiera połączenie retinolu i ekoRetinolu. Działa nie tylko odmładzająco i przeciwzmarszczkowo, ale także reguluje wydzielanie sebum. Polecamy go osobom z niedoskonałościami skóry i z oznakami starzenia.

Uzupełniająco – puratore home

To peeling enzymatyczny z papainą. Jest całkowicie bezpieczny również dla kobiet w ciąży i karmiących. Rozpuszcza martwe komórki, pozostawiając cerę odżywioną, rozświetloną i świeżą.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto