Cialo

Jak wybrać najlepsze mleczko do opalania?

Długie słoneczne dni przed nami. Każdy z nas chce posiadać skórę pięknie muśniętą promieniami słonecznymi. Złotobrązowa opalenizna jest tak bardzo pożądana, szczególnie w okresie wakacyjnym. Jak opalać się mądrze? Jakie produkty wybierać, żeby skóra była zabezpieczona przed negatywnym skutkiem opalania.

Promieniowanie słoneczne – czynnik odpowiedzialny z opaleniznę

Promieniowanie słoneczne można podzielić na 3 typy: UVC( nie dociera do Ziemii), UVB (odpowiedzialne za oparzenia słoneczne) oraz UVA (najgroźniejsze dla skóry). UVA przenika w struktury naskórka i może niszczyć włókna kolagenowe i elastynę powodując tym samym przedwczesne starzenie się skóry. Może również przyczynić się do powstawania poważnych chorób skóry w tym czerniaka.

Jaki krem z filtrem najlepiej wybrać?

Na rynku kosmetycznym można wyróżnić 2 rodzaje filtrów do opalania:

Mineralne (fizyczne) – ich działanie ma na celu odbicie i rozproszenie promieni słonecznych z powierzchni skóry. Najczęściej zawierają tlenek cynku i tlenek tytanu.
Chemiczne – posiadają właściwości pochłaniające promienie słoneczne.

Bardzo ważne jest również, aby w składzie kremu do opalania były składniki o właściwościach antyoksydacyjnych tj. witamina E, wyciągi roślinne. Antyoksydanty są niezbędne przy neutralizowaniu działania wolnych rodników na skórze oraz żeby zapobiegać powstawaniu stresu oksydacyjnego skóry.

SPF – Sun Protection Factor

SPF określa współczynnik ochrony przeciwsłonecznej UVB. Wykazuje on, jak długo po nałożeniu kremu można przebywać na słońcu. Im wyższy współczynnik SPF tym większa ochrona przeciwsłoneczna.

Współczynnik SPF dzielimy w skali poziomy ochrony:

– Niska – SPF 6-10
– Średnia – SPF 15, 20, 25
– Wysoka – SPF 30, 50
– Bardzo wysoka – SPF 50+

Co to oznacza w praktyce?

Należy zbadać minimalną dawkę rumieniową (MED.). Jeżeli rumień występuje na skórze bez aplikacji kremu ochronnego po ok 30 minutach oznacza to, że po aplikacji kremu z filtrem SPF20 ten czas wydłuży się do 30*20- czyli do około 600 minut. Oznacza to że po aplikacji kremu z filtrem SPF30 rumień pojawi się po ok. 6 godzinach.

Najważniejsze jest jednak to, żeby pamiętać o regularnym stosowaniu. Warto pamiętać, że należy nakładać je co ok. 2-3 godziny, tak by ochrona była stała przez cały czas ekspozycji na słońce.

Jaki produkt do opalania wybrać?

W sklepach można kupić wiele rodzajów produktów do opalania. Mogą to być:

– mleczka do opalania – mają najlżejszą konsystencje, szybko wchłania się w skórę;
– balsam do opalania – mają cięższą formułę, ze względu na obecność lipidów;
– kremy do opalania – produkty dedykowane najczęściej do twarzy;
– spray do opalania – wygodny w użyciu, najczęściej pozostawia film na skórze.

Warto znaleźć swój ulubiony produkt.

Żaden produkt do opalania nie daje 100% ochrony przed działaniem promieni słonecznych!

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto