Europejski dzien 1

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Październik jest różowy! W tym szczególnym czasie pomyśl o sobie i o potrzebach swojego ciała. Zatroszczmy się o zdrowie w Europejskim Dniu Walki z Rakiem Piersi.

Rak piersi i Różowy Październik

Według statystyk nowotwór złośliwy piersi dotyka najczęściej kobiet po 50 roku życia. Wzrost zachorowalności obserwuje się jednak także u kobiet po 35 roku życia. W Polsce co roku diagnozuje się kilkanaście tysięcy nowych przypadków. Rak piersi zagraża życiu, jednak jego wczesne wykrycie zwiększa szansę, że leczenie będzie skuteczne. Nie do przecenienia jest profilaktyka. Z jednej strony zmniejsza ryzyko zachorowania, a z drugiej – pozwala szybko reagować na ewentualny rozwój choroby.

Właśnie dlatego październik został ustanowiony miesiącem świadomości raka piersi. Kulminacyjnym momentem prozdrowotnych akcji edukacyjnych jest 15 października – Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Symbolem wsparcia zmagań z nowotworem jest różowa wstążka.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania

Wiedza o raku piersi jest niezbędna u dorosłych kobiet w każdym wieku. Świadomość ryzyka sprawia, że łatwiej nam docenić rolę odpowiedniej profilaktyki i regularnych badań.

Ryzyko zachorowania na raka piersi wiąże się przede wszystkim z czynnikami genetycznymi. Jeżeli nowotwór złośliwy wystąpił w rodzinie w przeszłości, rośnie prawdopodobieństwo rozwoju choroby w kolejnym pokoleniu. Dotyczy to szczególnie pokrewieństwa pierwszego stopnia (choroby matki lub siostry).

Istotną rolę odgrywają również czynniki hormonalne. Zwiększoną czujność powinna wywołać wczesna pierwsza miesiączka lub późna menopauza. Ryzyko zachorowania wzrasta także w przypadku długotrwałego stosowania hormonalnej terapii zastępczej.

Dodatkowo rozwojowi nowotworu złośliwego piersi sprzyjają czynniki związane z trybem życia. Wśród nich można wymienić nieodpowiednią dietę, otyłość, niedobór ruchu i częste sięganie po alkohol.

Kobiety, które w przeszłości zmagały się z innymi chorobami piersi, również powinny mieć świadomość zwiększonego ryzyka zachorowania na raka.

Profilaktyka może uratować życie

Działania profilaktyczne w kontekście raka piersi dzielą się na pierwotne i wtórne. Profilaktyka pierwotna ma na celu zapobieganie zachorowaniu na nowotwór złośliwy. Chodzi zatem o zmniejszenie tych czynników ryzyka, na które mamy wpływ. To przede wszystkim kwestia stylu życia: właściwej diety i aktywności fizycznej oraz ograniczenia alkoholu. Z kolei wtórna profilaktyka raka piersi polega na regularnych badaniach. Dzięki nim ewentualny rozwój choroby zostanie wykryty wcześnie, co zwiększa szansę na skuteczność leczenia.

Badania profilaktyczne powinny być prowadzone dwutorowo. Po pierwsze zaleca się, by USG piersi wykonywać co dwa lata (u kobiet w wieku 20-30 lat) lub co roku (po 30 roku życia). Na mammografię należy się zgłaszać raz na dwa lata (między 40 a 49 rokiem życia) lub raz na rok (po 50 roku życia). Po drugie nie do przecenienia jest rola regularnego samobadania piersi w domu.

Samodzielne badanie profilaktyczne piersi

Jak zadbać o profilaktykę raka piersi w domu? Według oficjalnych zaleceń (za www.gov.pl) badanie przeprowadza się następująco:

Comiesięczną samokontrolę piersi powinno wykonywać się w tym samym dniu cyklu miesięcznego – zaleca się wykonanie badania najlepiej 3-5 dni po skończeniu miesiączki, gdy piersi nie są obrzmiałe lub obolałe (po menopauzie może to być dowolny dzień). Pierwszym etapem samobadania jest oglądanie piersi. Przeprowadza się je w pozycji stojącej, przed lustrem, w celu wychwycenia zmian w ich wyglądzie (ocena kształtu piersi, stanu skóry). Drugim etapem jest ocena palpacyjna, np. w trakcie kąpieli pod prysznicem, w celu wykrycia ewentualnych guzków pod skórą, a także w pozycji leżącej, nie zapominając przy tym o sprawdzeniu węzłów chłonnych w dole pachowym.

Skonsultuj się ze swoim lekarzem, aby otrzymać dodatkowe informacje i wskazówki na temat prawidłowego samobadania piersi.

Niepokojące objawy

Wśród symptomów, które powinny zwrócić naszą szczególną uwagę, warto wymienić:

  • wyczuwalne guzki,
  • wyciek z brodawki sutkowej i/lub zmieniony wygląd brodawki,
  • inną niż zwykle wielkość lub kształt piersi,
  • zmiany skórne w okolicachbrodawki,
  • powiększone węzły chłonne w dole pachowym,
  • widoczne na piersiach poszerzone żyły.

Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy i zmiany, nie wahaj się – zgłoś się do lekarza.

Różowa wstążka

W Europejskim Dniu Walki z Rakiem Piersi skupmy się na świadomości własnego ciała – jego potrzeb i kondycji zdrowotnej. Niech wiedza o objawach raka piersi, o ryzyku zachorowania na nowotwór i o właściwej profilaktyce staje się coraz bardziej powszchna. Pomyśl o sobie i o Twoich bliskich w Różowym Październiku – i nie tylko. Niech miesiąc świadomości raka piersi przyczyni się do zwracania większej uwagi na zdrowie każdego dnia.

Przypnij różową wstążkę i przyłącz się do akcji Różowy Październik!

Opracowano na podstawie: https://www.gov.pl/web/psse-ostrow-mazowiecka/europejski-dzien-walki-z-rakiem-piersi

Nie Komentarze

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto