Straczkowanie wlosow

Strączkowanie włosów – wszystko, co musisz wiedzieć

Uniesione u nasady, świeże, piękne włosy to marzenie każdej z nas. Aby cieszyć się takim efektem, konieczna jest staranna i dobrze przemyślana pielęgnacja. Niestety, zdarza się, że mimo szczerych chęci kondycja włosów nie jest najlepsza. Jednym z częstszych problemów jest strączkowanie. Czym jest strączkowanie i jakie są najczęstsze przyczyny strączków? O tym poniżej.

Strączkowanie włosów – co to znaczy? 

O strączkowaniu mówimy, gdy włosy zlepiają się z sobą w taki sposób, że tworzą większe pasma. Wyglądają wtedy na niedomyte, są oklapnięte. Nie prezentują się tak dobrze, jakbyśmy tego chcieli. Strączkowanie jest najbardziej dokuczliwe przy włosach niskoporowatych.

Aby odpowiednio dbać o włosy z tendencją do strączkowania, warto najpierw poznać źródła problemu.

Przyczyny strączkowania włosów

Zazwyczaj sądzimy, że przyczyną powstawania strączków jest przetłuszczenie włosów. Rzeczywiście może tak być, ale jest to tylko jeden z powodów. Włosy mają tendencję do strączkowania, jeśli ich powierzchnia jest nierówna. Dlatego też źródła problemu mogą leżeć znacznie głębiej. Wiele zależy od naszych nawyków w codziennej pielęgnacji włosów.

Wymieńmy podstawowe błędy, które mogą prowadzić do strączkowania.

 1. Zła technika mycia włosów. 
 2. Niedokładne spłukiwanie szamponu lub innych kosmetyków.
 3. Stosowanie kosmetyków, które nadmiernie obciążają włosy.
 4. Zbyt duża ilość silikonów. 
 5. Brak równowagi PEH. Strączkowanie może świadczyć o zbyt małej ilości protein lub humektantów bądź zbyt dużej ilości emolientów. 
 6. Częste dotykanie włosów, bawienie się nimi, przeczesywanie palcami.
 7. Nieprawidłowe suszenie i czesanie.

Jak sobie poradzić ze strączkami? Zasady pielęgnacji

Co robić, gdy włosy się strączkują? Przede wszystkim powinniśmy je myć w prawidłowy sposób oraz przeanalizować skład kosmetyków. Podstawą pielęgnacji włosów jest zadbanie o potrzeby skóry głowy.

Prawidłowe mycie włosów

Co oznacza prawidłowe mycie włosów? Szampon mieszamy z wodą i spieniamy. Wykorzystać do tego możemy pudełko, butelkę, a nawet słoik. Taką mieszankę aplikujemy na skalp. Delikatnie masujemy. Nie szarpiemy włosów, nie pierzemy ich. Masujemy wyłącznie skalp, nie końcówki. Spływająca piana szamponu oczyści włosy na całej długości. Pozostawiamy szampon na 1-2 minuty. Ostatni krok to dokładne spłukanie szamponu. Teraz delikatnie rozczesujemy włosy i nakładamy odżywkę. 

Dobór kosmetyków 

Warto przeanalizować skład produktów do włosów. Jeśli okaże się, że szampon, odżywka, serum i mgiełka zawierają silikony, część z nich zastąpmy preparatami bez silikonów. Zbyt duża ilość silikonów sprawia, że włosy się sklejają, a co za tym idzie – strączkują. 

Dobrze też zweryfikować skład kosmetyków pod kątem PEH. Chodzi o właściwe proporcje protein, humektantów i emolientów. 

 • Proteiny to na przykład hydrolizowana keratyna, proteiny mleczne, pszeniczne, sojowe, jedwab, elastyna, żółtko jajka, kolagen. 
 • Humektanty to aloes, miód, sacharoza, fruktoza, gliceryna, mocznik, kwas hialuronowy, pantenol, kwas mlekowy, niacynamid.
 • Emolienty to głównie oleje, masła, woski roślinne, zwierzęce, syntetyczne – na przykład olej kokosowy, olej jojoba, olej makadamia, masło shea, olej arganowy. 
 • Silikony – ich nazwy bardzo często kończą się na cone, conol. To na przykład Cetyl dimethicone, Stearyl methicone, Dimethiconol, PEG-12 Dimethicone, PEG-7 Amodimethicone. 

Suszenie i czesanie

Jeśli po umyciu głowy korzystamy z suszarki, ustawmy letni strumień powietrza. Dzięki temu nadamy włosom więcej blasku i ograniczymy uszkodzenia ich struktury. Zanim zaczniemy czesanie, wybierzmy szczotkę lub grzebień odpowiednio do typu włosów. Strączkowaniu sprzyja korzystanie z grzebieni o szerokim rozstawie ząbków.

Zwróćmy również uwagę na warunki atmosferyczne. Jeśli pogoda jest deszczowa i wietrzna, warto pomyśleć o fryzurze z upięciem.

Prawidłowa pielęgnacja nie tylko uwolni nas od problemu strączków, ale także zapewni piękne, zdrowe włosy. Warto więc świadomie dobierać kosmetyki i stosować odpowiednie techniki mycia. Dobry szampon to nie wszystko! Podejdźmy krytycznie do naszych nawyków w pielęgnacji włosów. Zadbajmy o to, czego nasze włosy najbardziej potrzebują.

Nie Komentarze

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto