Peptydy

Peptydy

Peptydy to organiczne związki chemiczne, powstające przez łączenie się cząsteczek aminokwasów w łańcuchy za pomocą wiązania peptydowego.

Peptydy – funkcja w skórze

Peptydy stały się popularne w produktach kosmetycznych ze względu na swoje właściwości bioaktywne, ponieważ są w stanie wchodzić w interakcje z komórkami skóry za pomocą wielu mechanizmów, prezentują wysoką moc przy niskich dawkach. Ich niewielki rozmiar zapewnia przenikanie do głębszych warstw skóry i działa kierunkowo.

W skórze peptydy biorą udział w wielu procesach fizjologicznych:

  • stymulują produkcję kolagenu,
  • skutecznie wiążą cząsteczki wody wewnątrz skóry dzięki czemu wspomagają utrzymanie optymalnego nawilżenia skóry,
  • pobudzają skórę do regeneracji i odbudowy,
  • rozjaśniają przebarwienia, zmniejszając produkcję melaniny,
  • działają liftingująco zwiększając napięcie skóry.

Jak można podzielić peptydy stosowane w kosmetykach ?

W kosmetyce znane jest wiele peptydów. Można je podzielić na 3 podstawowe grupy ze względu na aktywność biologiczną:

Peptydy sygnałowe

Wpływają na procesy zachodzące wewnątrz komórek. Dzięki temu mają wpływ na aktywność fibroblastów do produkcji włókien podporowych skóry – kolagenu i elastyny

Peptydy transportujące

Pełnią rolę transporterów substancji aktywnych w głąb skóry np. jony miedzi, które są niezbędne w procesie gojenia się ran.

Peptydy rozkurczające tzw. neuropeptydy

Do ich najważniejszego zadania należy spłycanie zmarszczek. Wykazują działanie botox – like czyli rozluźniają mięśnie twarzy. Skutkiem jest delikatniejsza mimika oraz zmniejszenie powstałych zmarszczek.

Kosmetyki z peptydami – kiedy po nie sięgnąć?

Kosmetyki z peptydami warto włączyć do pielęgnacji każdego rodzaju skóry dojrzałej. Kremy do pielęgnacji skóry zaleca się zwłaszcza osobom, które zauważyły na skórze pierwsze oznaki starzenia, czyli bruzdy, zmarszczki czy brak jędrności. Warto stosować je regularnie. Zauważalne efekty są widoczne najczęściej po kilku tygodniach. Należy je używać regularnie min. 4-5 tygodni.

Peptydy – z jakimi składnikami aktywnymi stosować?

Kremów peptydowych nie należy łączyć w jednorazowej aplikacji z kosmetykami z kwasami. Ze względu na niskie pH produktów z kwasami peptydy mogą zmienić swoje właściwości i tracić aktywność biologiczną. Jeżeli nie chcesz zrezygnować z kremu z kwasem na noc, stosuj krem z peptydami na dzień, a z kwasem na noc.

Peptydy bardzo dobrze działają z retinolem i ceramidami. Połączenie tych składników aktywnych przyniesie wiele korzyści dla skóry. Skóra będzie odmłodzona, elastyczna i jędrna. Na oczyszczoną skórę nałóż krem z peptydami i odczekaj około 30 minut. Następnie zaaplikuj krem z retinolem.

Peptydy nazywane są nieinwazyjnym botoksem. Gwarantują skuteczne działanie przeciwzmarszczkowe. Ich regularne stosowanie szybko poprawia jakość, gęstość, nawilżenie i jędrność skóry, zapobiega przyspieszonemu starzeniu się.

#dottoreradzi

Peptide day – krem jest przeznaczony do codziennej pielęgnacji każdego typu skóry potrzebującej liftingu. W recepturze kremu zawartych jest 30% składników liftingujących i ujędrniających skórę.

Peptide night – krem oparty jest na działaniu kompleksu trzech peptydów, który stymuluje syntezę różnych typów kolagenu. Sprawia, że skóra staje się gładsza i bardziej miękka.

Peptide eye – Krem pod oczy został opracowana z myślą o delikatnej skórze wokół oczu. Przywraca spojrzeniu świeżość. Skóra wokół oczu jest napięta, jędrna, a zmarszczki są zniwelowane.

Nie Komentarze

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto