Kwasy aha i bha co to takiego

Kwasy AHA i BHA – co to takiego?

Kwasy AHA i BHA odgrywają ważną rolę w pielęgnacji skóry. Umożliwiają redukcję niedoskonałości, sprawiają, że skóra wygląda zdrowiej i piękniej. Czym dokładnie są wspomniane kwasy, jakie mają właściwości? Zachęcamy do lektury! 

Kwasy AHA ‒ co to? 

Kwasy AHA to inaczej kwasy alfa-hydroksylowe lub owocowe. Należą do związków nieorganicznych i naturalnie występują w przyrodzie ‒ głównie w owocach. Mają niewielką masę cząsteczkową i są rozpuszczalne w wodzie. 

Kwasy AHA odgrywają ważną rolę w pielęgnacji skóry. Dzięki nim możliwa jest normalizacja i złuszczanie skóry, poprawa kolorytu i elastyczności, spłycenie zmarszczek.

Wyróżniamy różne rodzaje kwasów AHA. Są to między innymi kwasy: migdałowy, mlekowy, jabłkowy, cytrynowy, glikolowy.

Kwasy BHA ‒ co to? 

BHA to beta-hydroksykwasy. Należy do nich między innymi kwas salicylowy. To jedyny kwas z tej grupy, który wykorzystuje się w kosmetyce.

Kwas salicylowy to związek lipofilowy – ma więc zdolność przenikania przez warstwę hydrolipidową naskórka. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, reguluje wydzielanie sebum. Wspomaga redukcję zrogowaciałej warstwy naskórka. Jest doceniany w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Pomaga oczyścić pory i zwalczyć niedoskonałości. 

Kwasy w pielęgnacji twarzy

Kwasy znajdziemy w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji cery z różnymi niedoskonałościami. Występują między innymi w kosmetykach do cery wrażliwej, naczynkowej i trądzikowej.

Szukasz produktu z kwasem i zastanawiasz się, czy na pewno warto go stosować? Sprawdź, jak działają poszczególne kwasy. Dobierz taki, który odpowiada potrzebom Twojej skóry.

1. Kwas glikolowy

Kwas glikolowy ma najmniejszą masę cząsteczkową ze wszystkich kwasów AHA. Ułatwia to przenikanie substancji do głębszych warstw skóry.

Działanie kwasu glikolowego to między innymi: 

  • oczyszczenie i odświeżenie skóry, 
  • silne nawilżenie, 
  • spłycenie blizn i zmarszczek, 
  • szybsza regeneracja skóry, 
  • rozjaśnianie przebarwień pigmentacyjnych i potrądzikowych, 
  • przeciwdziałanie zapychaniu porów. 

Kwas glikolowy skutecznie poprawia wygląd skóry. Wywołuje efekt odmłodzenia i wygładzenia. Pogrubia żywe warstwy naskórka i powoduje ich lepsze nawilżenie.

Kwas glikolowy znajdziesz w naszych kremach: novo i novo forte

2. Kwas mlekowy 

Kwas mlekowy powstaje w wyniku połączenia kwasu pirogronowego z wodą. Słynie z właściwości nawilżających, dlatego jest doceniany w terapii skóry suchej, bardzo suchej i trądzikowej. Wykazuje właściwości złuszczające i antybakteryjne. Pełni też rolę regulatora pH – przywraca skórze jej fizjologiczny odczyn.

Kwas ten stosuje się zarówno w celu redukcji trądziku, jak i profilaktycznie. Zapobiega niedoskonałościom i przesuszaniu się naskórka. Wyrównuje koloryt, rozjaśnia przebarwienia i spłyca blizny potrądzikowe.

Kwas mlekowy znajduje się w składzie kremu rossatore resurfacing cream

3. Kwas migdałowy 

Kwas migdałowy, jak sama nazwa sugeruje, wydobywany jest z gorzkich migdałów. Ma większą moc niż kwas glikolowy, ale trudniej wnika w skórę. Dlaczego? Cząsteczki omawianej substancji są dość duże. Dzięki temu kwas ma mniejszy potencjał drażniący i jest delikatny dla skóry.

Kwas ten może być stosowany w pielęgnacji każdego typu skóry. Przede wszystkim jednak zaleca się go osobom z problematyczną cerą mieszaną, wrażliwą, naczyniową i łojotokową. Świetnie sprawdzi się u osób ze skórą tłustą z licznymi zaskórnikami. Dzięki swoim właściwościom kwas ten jest wykorzystywany do peelingów w przypadku trądziku pospolitego.

Jakie są najważniejsze cechy kwasu migdałowego? Przede wszystkim działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie oraz redukuje przebarwienia. Ponadto przyspiesza odnowę komórkową i stymuluje produkcję kolagenu. Co ważne, kwas migdałowy nie wywołuje podrażnień ani rumienia. 

Kremy z kwasem migdałowym, które znajdziesz w ofercie dottore, to hydratore i rossatore resurfacing cream.

4. Kwas cytrynowy 

Następny z kwasów AHA to kwas cytrynowy. Występuje on między innymi w ananasach i cytrynach. Kwas ten ma łagodne działanie peelingujące. Jest silnym antyoksydantem – chroni skórę przed działaniem wolnych rodników. Wykazuje działanie przeciwstarzeniowe i odmładzające. Wyrównuje koloryt i redukuje przebarwienia, odświeża skórę i nadaje jej blask. 

Kiedy stosować kwasy

Większość produktów z kwasami powinna być włączana do pielęgnacji w okresie jesienno-zimowym. To dlatego, że przy stosowaniu kwasów należy unikać ekspozycji na słońce. Dlatego też kremy z kwasami od dottore to zazwyczaj produkty na noc – wyjątek stanowi krem hydratore. To ważne, by podczas pielęgnacji kwasami pamiętać o starannej fotoprotekcji.

Z zalet pielęgnacji kwasami warto korzystać zarówno w domu, jak i w gabinecie kosmetycznym. Jeżeli dopiero rozpoczynasz stosowanie kosmetyków z kwasami, zacznij od tych z niższym stężeniem. Wybierz krem na noc odpowiednio do potrzeb swojej skóry. Stosuj go kilka razy w tygodniu lub nawet każdego wieczoru, w zależności od wskazań. Dopiero gdy skóra przyzwyczai się do działania AHA, włącz do pielęgnacji produkty z wyższą zawartością kwasów. 

Jesteś w ciąży lub karmisz piersią? Zalecamy tymczasowe odstawienie produktów z kwasami AHA. 

Zabiegi z kwasami AHA

Zmagasz się z niedoskonałościami pomimo odpowiedniej pielęgnacji domowej? Odwiedź swój gabinet kosmetyczny i zapytaj o zabiegi z kwasami studio.peel. W ramach zabiegu Twoja skóra zostanie poddana działaniu produktów o wysokim stężeniu odpowiedniego kwasu. Efekt będzie dodatkowo wzmocniony dzięki preparatom wspomagającym. Bez obaw – zabieg z kwasami na twarz, wykonany przez profesjonalistę, jest bezpieczny.

Dla najlepszych efektów zalecamy wykonywanie zabiegów w seriach, w odpowiednich odstępach czasowych.

Nie Komentarze

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto