Olej awokado wlasciwosci zastosowanie

Olej z awokado – właściwości, zastosowanie

Olej z awokado cieszy się dużą popularnością. Doskonale sprawdza się zarówno przy gotowaniu, jak i podczas rytuałów pielęgnacyjnych. Co sprawia, że jest tak wyjątkowy? Jakimi właściwościami się wyróżnia i jakie dokładnie zastosowanie znajduje? O tym poniżej. Zachęcamy do lektury!

Cenne składniki oleju z awokado

O awokado słyszał każdy, ale o smaczliwce lub o Persea americana – niekoniecznie. Tymczasem są to nazwy tego samej rośliny! To wiecznie zielone drzewo uprawiane jest w Ameryce Środkowej i rodzi smaczne owoce o wielu zastosowaniach. W naszej strefie klimatycznej awokado rośnie w doniczce lub w wazonie jako roślina ozdobna.

W wyniku tłoczenia dojrzałego miąższu owocu awokado uzyskiwany jest wartościowy olej. Jakie substancje znajdziemy w oleju z awokado? Przede wszystkim będą to: 

  • kwasy Omega-9 i Omega-6, 
  • witaminy z grupy B, a także witaminy A, E, C, D i K,
  • cynk, fosfor, magnez, mangan, 
  • fitosterole, skwalen, lecytyna i chlorofil.

Czy olej z awokado jest zdrowy? Zdecydowanie tak! Łatwo to zapamiętać, bo znany jest również jako olej siedmiu witamin.

Olej z awokado – właściwości

Jakie właściwości oleju z awokado sprawiają, że to tak ceniona substancja? Poniżej wymieniamy jej najistotniejsze cechy.

Przede wszystkim są to właściwości przydatne w kosmetyce:

  • działanie antyoksydacyjne, antybakteryjne, regenerujące;
  • zatrzymywanie wody w naskórku;
  • wspieranie walki z trądzikiem, egzemą, łuszczycą oraz innymi chorobami i  niedoskonałościami skóry;
  • zwiększanie poziomu nawilżenia skóry i poprawa jej jędrności;
  • łagodzenie stanów zapalnych;
  • odbudowa i wzmacnianie włosów;
  • wygładzanie zmarszczek, opóźnianie procesów starzenia się skóry; 
  • ochrona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. 

Olej z awokado jest też zdrowym dodatkiem do różnego typu dań. Dlaczego warto pamiętać o nim podczas gotowania? Składnik ten:

  • wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego,
  • wspomaga działanie układu nerwowego, 
  • wzmacnia układ odpornościowy, 
  • obniża poziom cholesterolu. 

Dzięki swoim wartościom odżywczym zarówno olej, jak i cały owoc awokado jest ważnym składnikiem diety. Szczególnym upodobaniem cieszy się wśród wegetarian i wegan.

Olej z awokado – zastosowanie 

Jak widać, olej z awokado ma wiele cennych właściwości. Przekłada się to na szerokie zastosowanie tego składnika. Dzięki zawartości witamin i innych składników ma dobroczynne działanie na skórę, włosy i cały organizm. Znajduje się w recepturach wielu produktów na rynku polskim i zagranicznym.

Przyjrzyjmy się dwóm głównym dziedzinom wykorzystującym omawiany olej. Najczęściej stosuje się go w kosmetyce oraz w gastronomii.

Składnik kosmetyczny 

Olej z awokado stanowi częsty składnik kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Znajdziemy go w kremach, maskach czy peelingach. Często zawarty jest w składzie balsamów, kremów do rąk i innych kosmetyków do pielęgnacji ciała. Stanowi dobrą alternatywę dla oliwki. Świetnie sprawdza się jako produkt do masażu. Ponieważ ma gęstą konsystencję, najlepiej połączyć go w tym przypadku z innymi rodzajami olejów.

Olej z awokado wykorzystywany jest również w pielęgnacji włosów. Znajdziemy go w składzie szamponów, masek, odżywek. Olej wzmacnia włosy, nawilża je, podkreśla kolor włosów farbowanych. Jest pomocny w walce z nadmiernym wypadaniem włosów.

Możemy kupić gotowe kosmetyki zawierające omawiany dziś olej. Możemy również kupić 100-procentowy olej z awokado, a następnie dodać kilka kropelek do niektórych kosmetyków. W ten sposób produkty, które stosujemy na co dzień, mogą zyskać dodatkowe właściwości. 

Przede wszystkim jednak warto sięgać po specjalnie opracowane, sprawdzone rozwiązania. Jakie? Olej z awokado można znaleźć na przykład w recepturze dobrego kremu odżywczego, ochronnego lub przeciwsłonecznego

Składnik kulinarny

Olej z awokado jest znakomitym składnikiem marynat, sosów, pesto i makaronów. Dodaje się go do dipów, koktajli, surówek i sałatek. Pasuje do sosu sojowego, warzyw w różnej postaci oraz owoców morza. Znajdziesz go nawet w niektórych deserach! Olej zimnotłoczony najlepiej wykorzystywać jako składnik chłodnych potraw. Z kolei olej tłoczony na gorąco i poddany procesowi rafinacji warto wykorzystać do smażenia. Można zastąpić nim inne znajdujące się w naszej kuchni tłuszcze. To dobry zamiennik oleju rzepakowego i słonecznikowego, a także oliwy z oliwek. 

Gdzie kupić olej z awokado?

Jest to składnik ogólnodostępny. Olej ten wykorzystamy zarówno podczas gotowania, jak i w rytuałach pielęgnacyjnych. Warto zatem szukać go w dobrych sklepach kosmetycznych, aptekach oraz sklepach z żywnością dobrej jakości.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto

Język i waluta