Neurokosmetyki

Neurokosmetyki – co to ? Jakie są zalety ich stosowania?

Wybór kosmetyków (zarówno do twarzy, jak i włosów czy całego ciała), jest bardzo duży. Wciąż też pojawiają się kolejne grupy produktów i często sami już nie wiemy, jakie rozwiązania są dla nas wskazane, a jakich powinniśmy unikać. Ostatnimi czasy na popularności zyskuje kolejna grupa, są to neurokosmetyki. Poniżej kilka słów na ten temat. 

Czym są neurokosmetyki? 

Neurokosmetyki to preparaty, które oddziałują na znajdujące się w skórze zakończenia nerwowe. Choć same preparaty znane są od bardzo dawna, sam termin rozpowszechnił się dopiero kilka lat temu.

Definicja dotycząca neurokosmetyków, autorstwa Profesor Misery brzmi:

Jest to aplikowany miejscowo, nietoksyczny produkt, niepodlegający zwrotnemu wchłanianiu, który wywiera wpływ na aktywność skórnego układu nerwowego bądź moduluje działanie skórnych neurotransmiterów.

Neurokosmetyk oddziałuje więc na naszą skórę z poziomu jej neurologicznej aktywności. 

Skład neurokosmetyków 

Dostępne są neurokosmetyki o różnym działaniu, są to kremy przeciwzmarszczkowe, preparaty do cery trądzikowej, wspomagające procesy regeneracyjne, chroniące skórę przed wolnymi rodnikami. Jakie składniki znajdziemy w tego typu kosmetykach? Będą to między innymi mentol, pieprz tasmański, oligopeptydy czy kapsaicyna.

1. Mentol 

mentolu słyszał praktycznie każdy z nas. Nie każdy jednak wie, że to bardzo popularny składnik neurokosmetyków. Mentol daje uczucie chłodu – odczuwamy delikatne zimno, podczas gdy temperatura otoczenia pozostaje bez zmian. Mentol ma właściwości bakteriobójcze, łagodzące, przeciwbólowe.

Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Mentol to główny składnik oleju miętowego, jest bezpieczny, możemy stosować go zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. 

2. Kapsaicyna

Kapsaicynę znajdziemy w papryczkach chili i cayenne. Działa rozgrzewająco, ma też właściwości przeciwbólowe. Aplikacja kosmetyku z kapsaicyną powoduje przyspieszenie cyrkulacji krwi, a to skutkuje lepszym odżywianiem i oczywiście lepszą kondycją skóry. Pamiętajmy jednak, że kapsaicyna aplikowana w zbyt dużych ilościach może działać drażniąco. 

3. Oligopeptydy

Oligopeptydy to cząsteczki aminokwasów połączone wiązaniami peptydowymi. Mają właściwości nawilżające, pozwalają na redukcję zmarszczek, poprawiają gęstość i jędrność skóry. 

4. Pieprz tasmański 

Kolejny składnik to pieprz tasmański. Pieprz tasmański ma działanie przeciwzapalnie i łagodzące, redukuje pieczenie i zaczerwienienie, uszczelnia ściany naczyń krwionośnych.

Lista składników, które działają na zakończenia nerwowe, zwiększa się. Wciąż prowadzone są badania w tym zakresie. Są to na przykład badania dotyczące neurotrofin, polipeptydowych czynników wzrostowych. 

Zalety neurokosmetyków

Warto jeszcze powiedzieć kilka słów na temat zalet neurokosmetyków. 

Neurokosmetyki działają miejscowo, nie wpływają więc na ogólnoustrojowe działanie układu nerwowego. Kolejny plus to zróżnicowane właściwości. W zależności od konkretnego produktu, neurokosmetyki mogą mieć działanie odmładzające, regenerujące, stymulujące czy rozgrzewające.

Podsumowanie

Tytułem podsumowania, neurokosmetyki to kosmetyki, które oddziałują na znajdujące się w skórze zakończenia nerwowe. To dość nowa, dynamicznie rozwijająca się dziedzina kosmetologii. 

Nie Komentarze

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto