Skin

Warstwy i funkcje skóry

Skóra jest największym narządem ludzkiego organizmu. Chroni organy wewnętrzne przed czynnikami zewnętrznymi i bakteriami. Na co dzień skupiamy się na zewnętrznej warstwie, tej widocznej. To na jej zdrowym wyglądzie nam zależy. Jednak skóra to nie tylko to, co widzimy. Skóra składa się z wielu warstwa, a każda z nich ma inną funkcję.

Warstwy skóry

Zaczniemy od najbardziej zewnętrznej warstwy, czyli tej, którą widzimy i którą pielęgnujemy.

Naskórek

Naskórek jest warstwą bezpośrednio chroniącą organizm przed czynnikami zewnętrznymi. Składa się z pięciu konkretnych warstw:

Warstwa rogowa

Najbardziej zewnętrzna. Stanowi barierę ochronną. Osłania głębsze warstwy przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak słońce, wiatr, zanieczyszczenia i bakterie, a także zapobiega utracie wody. Jednak warstwa rogowa przepuszcza niektóre leki w głąb skóry.
Składa się z 12-16 zrogowaciałych komórek keratyny. Spaja je cement międzykomórkowy. Od zewnątrz warstwa rogowa jest pokryta płaszczem lipidowym.

Warstwa pośrednia

Stanowi dodatkowe wzmocnienie skóry. Występuje tylko miejscowo – tam, gdzie skóra jest bardzo gruba np. na piętach.
Warstwa pośrednia zawiera keratohialiny wzmacniające keratynę. Odpowiadają za nawilżenie i elastyczność skóry.

Warstwa ziarnista

Chroni głębsze warstwy skóry przed wodą. Składa się z komórek wrzecionowatych uczestniczących w syntezie białek keratynowych.

Warstwa kolczasta

Jest odpowiedzialna za regenerację, gdy skóra zostanie uszkodzona.

Warstwa podstawna

Czyli najgłębsza warstwa naskórka. Jest odpowiedzialna za wytwarzanie substancji odpowiedzialnych za barwę skóry, syntezę prekursorów keratyny, a także produkcję komórek odpornościowych.

Czym są przydatki skóry?

Przydatki skóry to wytwory pracy naskórka. Składają się głównie z keratyny. Zaliczamy do nich gruczoły łojowe, gruczoły potowe, gruczoły sutkowe, włosy oraz paznokcie.

Skóra właściwa

Skóra właściwa jest najgrubszą warstwą skóry – ma około od 1 do 3mm grubości. Jest mocna, a jednocześnie bardzo elastyczna. Składa się z włókien kolagenowych, elastynowych oraz retikulinowych. Zawiera receptory, naczynia krwionośne, nerwy oraz gruczoły i mieszki włosowe.

Skóra właściwa to połączenie dwóch warstw:

  • brodawkowatej, łączącej się z naskórkiem. Jej funkcja to odżywianie oraz transport produktów ubocznych przemiany materii w naskórku,
  • siateczkowatej, której zadaniem jest ochrona głębszych warstw skóry.

Tkanka podskórna

Warstwa zbudowana z tkanki łącznej właściwej luźnej. Znajdują się w niej tkanka tłuszczowa i dolne korzenie włosowe, a także głębokie sploty tętniczo-żylne. Tkanka podskórna nie jest dosłownie warstwą skóry, a raczej „ściółką” pod skórą. Pełni funkcje izolującą, chroniąc organizm przed nagłymi zmianami temperatury.

#dottoreradzi

Sensitore – linia stworzona z myślą o oczyszczaniu nawet bardzo wrażliwej i delikatnej skóry. Oczyszczanie stanowi pierwszy i najważniejszy krok w codziennej pielęgnacji. Więcej przeczytacie TUTAJ.

City – seria stanowi kompleksową pielęgnację. Receptury produktów zostały zaprojektowane dla osób żyjących w miejskim środowisku, żyją szybko i potrzebują skutecznych rozwiązań.
City day cream – krem na dzień. Wchłania się szybko, działa nawilżająco i nadaje blasku na cały dzień. Sprawdzi się również jako baza pod makijaż.
City night cream – krem na noc. Łączy działanie ochronne z przeciwstarzeniowym. Wygładza skórę, czyni ją miękką w dotyku.
City eye cream – krem pod oczy. Radzi sobie z cieniami oczami, rozjaśnia zasinienie. Dodatkowo spłyca zmarszczki i zapobiega powstawaniu kolejnych.
City essence – mgiełka do użytku codziennego. Odżywia, wygładza i nawilża skórę, czyniąc ją jedwabistą w dotyku.

Nie Komentarze

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto