Ciaza

Pielęgnacja skóry kobiet w ciąży

Gdy kobieta zachodzi w ciążę, w jej życiu bardzo wiele się zmienia. Nowy członek rodziny, choć maleńki, zawsze wprowadza zamieszanie. Cóż, przynajmniej ciężko się z pociechą nudzić. Ciąża to stan, kiedy kobieta potrzebuje wyjątkowej troski. Musi się zdrowo odżywiać, ćwiczyć – przygotować ciało do trudów noszenia rosnącego w łonie dziecka. Co się dzieje z jej skórą?

Skóra kobiety w ciąży

Nasza skóra jest naszą wizytówką. Podczas ciąży cały organizm kobiety przechodzi zmiany, co nie jest obojętne dla wyglądu jej skóry.

Skóra twarzy

Podwyższenie stężenia hormonów estrogenów, progesteronu oraz melanocytów może spowodować ściemnienie skóry oraz okolic błon śluzowych. Nazywa się to hiperpigmentacją.

Częstym problemem jest ostuda – przebarwienia pojawiające się zazwyczaj na twarzy. Są efektem nierównomiernego rozłożenia się melaniny. Wystąpienie ostudy zależne jest w dużej mierze od predyspozycji genetycznych, jednak ekspozycja na promieniowanie słoneczne może problem pogorszyć. Rozróżniamy trzy rodzaje ostudy, ze względu na lokalizację:

  • centralny, gdy zmiany pojawiają się na czole, nosie, nad górną wargą i brodzie,
  • jarzmowy, gdy zmiany pojawiają się na policzkach,
  • żuchwowy, jak nazwa wskazuje występuje w kątach żuchwy.

W ramach profilaktyki zalecana jest wysoka ochrona przeciwsłoneczna stosowana przez cały okres trwania ciąży, nawet gdy słońca na zewnątrz nie ma dużo i wydaje się to zbędne.

Przy wzrośnie stężenia estrogenów poszerzają się nasze naczynia krwionośne. Efektem niestety mogą być zmiany naczyniowe, które zwykle pojawiają się na twarzy, szyi lub dekolcie.

Ciało

Największą bolączką kobiet w ciąży są rozstępy. Problem ten dotyka nie tylko kobiet w ciąży, ale z nimi najczęściej się kojarzą. Przy wzroście masy ciała, skóra musi się rozciągnąć. Gdy nie nadąża, a my jej nie wesprzemy, pojawią się rozstępy. Początkowo będą wyraźnie czerwone. Dopiero z czasem stają się białe, a ostatecznie zmieniają się w blade blizny.

Gdy skóra się rozciąga, mogą ulec powiększeniu również znamiona. Uczulamy, żeby je obserwować i pozostać w kontakcie z dermatologiem. Specjalista zauważy, gdy któraś ze zmian będzie niepokojąca, choć z pozoru wydawać by się mogła taka sama jak pozostałe.

Pielęgnacja skóry w ciąży

Podstawowym elementem pielęgnacji skóry podczas ciąży jest jej nawilżenie i uelastycznienie. Warto wyposażyć się balsamy, masła, które zwiększają elastyczność skóry, zmniejszając tym samym ryzyko pojawienia się rozstępów. Ze szczególną troską powinniśmy podejść do okolic brzucha, piersi, ud i pośladków, ponieważ to tam skóra najbardziej potrzebuje elastyczności, gdy ciąża zmienia kobiece ciało.

Wybierajcie kosmetyki naturalne, najlepiej przeznaczone dla kobiet w ciąży, łączące w sobie działanie natłuszczające, nawilżające, regeneracyjne i przeciwzapalne.
Wiemy, jak drażliwym tematem jest dla kobiet cellulit. Dlatego powstało bardzo wiele produktów wspomagających walkę z nim. Zawierają one substancje przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej i odradza się stosowanie ich w czasie ciąży. Polecamy wybrać alternatywę – masaże.

Gdy mówimy o pielęgnacji twarzy, ważne są dwa elementy:

Nawilżenie

Wiele kobiet boryka się z bardzo suchą skórą podczas ciąży. Jak wiadomo, skóra sucha jest bardziej podatna na pojawienie się oznak starzenia się. Dlatego znalezienie kremu nawilżającego i stosowanie go regularnie jest bardzo wskazane.

Ochrona przeciwsłoneczna

Skóra kobiety w ciąży jest wrażliwa na czynniki zewnętrzne, może na nie reagować inaczej niż normalnie. Ze względu na przesuszenie, jest delikatna, a słońce dodatkowo pogarsza ten stan. Ponadto opalanie w czasie ciąży znacznie zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się przebarwień. Rozwiązanie stanowi krem z filtrem przystosowany do użytkowania na co dzień – o wysokiej skuteczności i lekkiej konsystencji.

Anti-aging w ciąży

W czasie ciąży należy ostrożnie dobierać kosmetyki o działaniu anti-aging. Odradzamy stosowane kremów z wysokim stężeniem retinolu. Bardzo popularny i ceniony w kosmetyce składnik może mieć niekorzystne działanie podczas ciąży.
Kwasy owocowe AHA – ze względu na działanie podrażniające nie są wskazane. Mogą zaognić problem przebarwień.

Zamiast kwasów oraz retinolu na ten czas dobrze uzbroić swoją kosmetyczkę w dobry peeling enzymatyczny, maseczkę i krem z Witaminą C, a do bardziej inwazyjnych składników aktywnych można wrócić spokojnie po zakończeniu okresu karmienia piersią.

#dottoreradzi

Bardzo często dostajemy pytanie, czy można stosować któryś z naszych produktów podczas ciąży lub karmienia piersią. Za każdym razem odpowiadamy tak samo – nasze produkty nie były testowane na kobietach w ciąży ani karmiących, ale mamy w ofercie produkty bezpieczne nawet bez testów. Jak to możliwe? Działają wyłącznie w zewnętrznej warstwie skóry, nie przenikają do organizmu, więc nie mogą w żaden sposób zaszkodzić. Przedstawiamy Wam pielęgnację, którą proponujemy:

NMF xpress cream – głęboko nawilżający krem o lekkiej konsystencji. Można go bezpiecznie stosować przez cały rok, zarówno na dzień, jak i na noc. Spełnia wymogi nawet najbardziej suchej skóry.

C-flush cream RICH – bogaty, treściwy, odżywczy krem na dzień z Witaminą C. Działa przeciwzmarszczkowo, ujednolica koloryt skóry oraz zapewnia antyoksydacyjną ochronę. Bezpieczny i skuteczny, czyli dokładnie taki, jakiego potrzebuje przyszła mama.

Puratore home – peeling enzymatyczny z papaina stanowi doskonałe uzupełnienie. Rozpuszcza martwe komórki naskórka, pozostawiając skórę odświeżoną, rozjaśnioną i wygładzoną. Równie skuteczny, co delikatny.

Sacha Butter – linia masełek do twarzy i ciała ciesząca się bardzo dobrymi opiniami. Sprawdzi się idealnie do wsparcia skóry w najbardziej tego wymagających w czasie ciąży okolicach – brzuch, uda, pośladki, piersi.

Nie Komentarze

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto