Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to chemiczny związek naturalnie występujący w ludzkim organizmie – głównie w skórze (przede wszystkim w warstwie kolczystej), ale także w mazi stawowej, ścianach naczyń krwionośnych i ciele szklistym oka. Jest jednym ze składników macierzy międzykomórkowej. Jego obecności w skórze zawdzięczamy jej gładkość, jędrność i sprężystość. Naturalnie ma postać soli sodowej – hialuronianu sodu.

Z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w ludzkim organizmie się zmniejsza. Efektem jest znacznie mniejsza sprężystość skóry, zmarszczki i trudności z utrzymaniem nawilżenia. Kwas hialuronowy całkowicie znika z naszego organizmu około 80. roku życia. Oczywiście może to nastąpić szybciej przez czynniki takie jak palenie tytoniu, zaburzenia hormonalne albo zanieczyszczenia powietrza.

Właściwości kwasu hialuronowego

Najważniejszą cechą kwasu hialuronowego są jego właściwości higroskopijne (wiąże cząsteczki – pochłania wodę). Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać około 250 cząsteczek wody. Dzięki temu kwas hialuronowy stał się popularnym składnikiem w kremach nawilżających, ochronnych i przeciwstarzeniowych.

Forma kwasu hialuronowego

Kosmetyka

W kosmetykach spotykamy się z kwasem hialuronowym w różnych formach strukturalnych:

  • Krótkocząsteczkowa – nawilża długotrwale, ponieważ wnika w głębsze warstwy skóry.
  • Średniocząsteczkowa – działa silnie nawilżająco (tylko w warstwie rogowej). Działa natychmiast, ale krótko. Daje wrażenie wygładzenia i ujędrnienia, które niestety szybko znika.
  • Wielkocząsteczkowa – chroni skórę przed odparowaniem wody dzięki cienkiej warstwie, jaką tworzy na skórze.

W niektórych produktach kosmetycznych można spotkać się z kwasem hialuronowym zamkniętym w liposomach w celu ułatwienia penetracji w głębsze warstwy naskórka.

Medycyna estetyczna

W medycynie estetycznej kwas hialuronowy stosowany jest do wypełniania zmarszczek oraz powiększania i modelowania ust. Występuje w różnych formach usieciowienia:

  • w koktajlach do mezoterapii ma formę nieusieciowioną,
  • usieciowiony kwas hialuronowy staje się wypełniaczem.

Wypełniacz z kwasu hialuronowego ma formę proszku pozyskanego poprzez biofermentację, oczyszczenie i wysuszenie. Chirurg wykonujący zabieg dodaje wody, uzyskując wypełniacz w formie przezroczystego żelu gotowego do zastosowania.

Oprócz modelowania ust, wypełniacz ten stosuje się również do odbudowy ubytków tkankowych lub wygładzenia bruzd nosowo-wargowych.

Historia

Pierwsze zastosowanie kwasu hialuronowego miało miejsce w latach 40. XX wieku. Używali go weterynarze przy kontuzjach koni wyścigowych. Od lat 60. stosuje się go również w okulistyce – przy operacjach odklejającej się siatkówki, a później również przy wszczepianiu soczewki.

#dottorepoleca

Stosowanie kremów z kwasem hialuronowym jest konieczne do zachowania zdrowego, pięknego wyglądu skóry.

NMF xpress cream – głęboko nawilżający krem do stosowania o każdej porze dnia i roku. Wykorzystuje liposomy, aby przetransportować wodę lodowcową w głąb skóry, przedłużając działanie i efekt nawilżenia.

Novo – krem na noc z 8% kwasem glikolowym. Złuszcza martwe komórki naskórka, pozostawiając skórę wyraźnie odświeżoną i gładką.

City eye cream – krem pod oczy stanowi idealne uzupełnienie pielęgnacji. Skóra w tej okolicy jest delikatna i wymaga innego, lepiej przystosowanego rodzaju pielęgnacji, która pomoże „uporać się” z zasinieniem, „workami pod oczami” oraz zmarszczkami.

Nie Komentarze

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto