Smog

Jak chronić skórę przed smogiem? Poradnik

Wielu pamięta o dokładnym oczyszczaniu twarzy, tonizowaniu i kremowaniu. Niestety, tylko nieliczni wiedzą, jak ważna jest ochrona antysmogowa skóry. Właśnie dlatego dziś skupimy się ochronie cery przed smogiem i innymi zanieczyszczeniami powietrza. 

W dobie koronawirusa, mnogości zakażeń oraz złych informacji, ucichł niemal zupełnie temat zanieczyszczenia powietrza. To zagrożenie też jest wciąż aktualne! Nawet kiedy o nim nie mówimy.

Zakrywanie twarzy maseczkami jest aktualnie przykrą koniecznością – nie jest to przyjemne, ale dla własnego i wspólnego bezpieczeństwa trzeba wytrzymać. Jednak poza dyskomfortem maseczki mają jeszcze jedną wadę – ocierają się o skórę twarzy, wydychane powietrze skrapla się pod maseczką, powodując ciepłe, wilgotne środowisko idealne dla rozwoju bakterii.

Czym jest smog? W jaki sposób wpływa na kondycję skóry? Jak bronić się przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi? Poniżej garść informacji. Zachęcamy do lektury! 

Czym jest smog? 

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym właściwie jest smog. Smog to nic innego, jak znajdujące się w powietrzu, mikroskopijne związki metali ciężkich, zanieczyszczeń oraz utleniaczy. W smogu znajdują się między innymi tlenki węgla, azotu i siarki oraz bardzo szkodliwe pyły PM10 i PM2,5. Pyły PM 2,5, ze względu na bardzo niewielką masę, (są 50 razy mniejsze niż pory skóry), od razu wnikają do głębokich warstw, a to  skutkuje gorszym wyglądem skóry i znacznym osłabieniem jej kondycji. 

Smog to ogół zanieczyszczeń w powietrzu. W jego skład wchodzą tlenki siarki, tlenek azotu, pyły zawieszone i kancerogenne. Każda z tych substancji jest w stanie przedostać się do naszego organizmu wraz z oddechem, ale także przez skórę. Pył PM2,5 – jeden z pyłów wchodzących w skład smogu, ma cząsteczki dość drobne, by przedostać się do organizmu przez gruczoły łojowe oraz mieszki włosowe.

Co czyni smog naprawdę poważnym problemem? Niemożliwość uniknięcia go. Właśnie tak. Wnika do organizmu bez trudu i nie można go uniknąć.

Wpływ smogu na skórę 

Negatywne efekty oddziaływania smogu widzimy w salonach kosmetycznych na co dzień. Skóra szara, ziemista, często nadreaktywna, choć nie ma genetycznych skłonności. Przyczyną jest degradacja kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Stres oksydacyjny uszkadza barierę hydrolipidową, czyniąc skórę bezbronną, podatną na rumień, wypryski i przebarwienia.

Co gorsza – uszkodzenie bariery hydrolipidowej oznacza znaczne zmniejszenie zdolności skóry do regeneracji.

#dottoreradzi 

  • City day cream ‒ to przeznaczony do stosowania na dzień krem zapewniający ochronę przed czynnikami miejskiego środowiska. Krem chroni cerę przed zanieczyszczeniami, szkodliwym działaniem klimatyzacji, smogiem. Dzięki temu skóra zyskuje zdrowy blask, elastyczność, jest w lepszej kondycji. Krem przeznaczony jest przede wszystkim dla osób aktywnych, pracujących w klimatyzowanych pomieszczeniach, mających szarą, pozbawioną blasku skórę. 
  • City night cream ‒ procesy regeneracyjne najintensywniej przebiegają w nocy. Wtedy skóra oczyszcza się z toksyn i zanieczyszczeń, odpoczywa. Warto więc zaopatrzyć się w zawierający składniki aktywne krem, który będzie stymulował procesy naprawcze, regenerujące i odmładzające. Krem przeciwdziałania skutkom zanieczyszczenia środowiska, sprawia, że skóra zyskuje blask, jest w lepszej kondycji. 
  • City essence ‒ esencja chroniąca przed czynnikami miejskiego środowiska to kolejna z propozycji. Esencję należy delikatnie wklepać w oczyszczoną twarz, a następnie nałożyć krem. City essence nie tylko doskonale chroni przed zanieczyszczeniami, ale stanowi też doskonałą bazę  pod makijaż. 
  • City eye cream ‒ pamiętajmy, że skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, wymaga szczególnej pielęgnacji oraz jak najlepszej ochrony. Odpowiednio dobrany krem pod oczy rozświetli skórę, zredukuje niedoskonałości, a co najważniejsze, ochroni ją  przed smogiem. 

Podsumowanie 

Każdy z nas powinien pamiętać o ochronie przed smogiem i zanieczyszczeniami powietrza. Brak takiej ochrony sprawia, że cząsteczki pyłów i zanieczyszczeń wnikają głęboko w skórę, a to skutkuje złą kondycją i niekorzystnym wyglądem. Jak więc chronić skórę? Warto postawić na krem ochronny do twarzy, krem pod oczy oraz emulsję ochronną. 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto