Ektoina

Ektoina – co to jest, jak działa, czy wykazuje skutki uboczne?

O ektoinie słyszał praktycznie każdy z nas. Wielu stosowało preparaty, na przykład kremy, zawierające ektoinę. Niewielu jednak wie, czym jest wspomniana substancja, jakie ma właściwości i dlaczego jest tak ważnym składnikiem wielu kosmetyków. Dziś nieco przybliżymy temat. Poniżej najistotniejsze informacje. 

Ektoina – co to? 

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest ektoina. Ektoina to aminokwas, organiczny związek chemiczny produkowany przez gatunki bakterii żyjące w ekstremalnie trudnych warunkach, na przykład w gejzerach, na pustyniach, w słonych wodach. To właśnie ektoina sprawia, że bakterie mogą przetrwać, zapewnia ochronę komórek i DNA, wiąże cząsteczki wody, zabezpiecza komórki przed działaniem stresu osmotycznego i promieniowania UV.  Jak wiadomo, nasza skóra każdego dnia narażona jest na wpływ wielu niekorzystnych czynników. Potrzebuje więc jak najlepszej ochrony i pielęgnacji.  Ektoina doskonale zdaje egzamin. Zapewnia ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, działa łagodząco i kojąco. 

Pozyskiwane ektoiny wyłącznie w 100% naturalnymi metodami jest niestety niewystarczające. Właśnie dlatego opracowano sposoby produkcji omawianej substancji. Produkcja przebiega zawsze we współpracy z mikroorganizmami, nie jest w 100% syntetyczna. 

Jak działa ektoina? 

Jakie działanie wykazuje ektoina? 

 • Wiąże cząsteczki wody, tworzy tak zwane hydrokompleksy ektoinowe. Prowadzi to do powstania warstwy ochronnej skóry i zapobiega nadmiernej utracie wody. 
 • Chroni komórki Langerhansa. Komórki Langerhansa to obronne komórki skóry, które znajdują się w naskórku.
 • Ektoina ogranicza reakcje zapalne, zachodzące na poziomie błony komórkowej nabłonka śluzowego dróg oddechowych oraz skóry.
 • Wykazuje działanie immunoprotekcyjnie, co zwiększa stabilizację błony komórkowej przeciwko stresom komórkowym.

Ektoina, ze względu na swoje działanie, znajduje szerokie zastosowanie, między innymi w kosmetyce, medycynie, farmacji i dermatologii.

Właściwości ektoiny

Jaki konkretnie wpływ na wygląd i kondycję skóry ma ektoina? Jakimi właściwościami się wyróżnia? Przede wszystkim są to: 

 • działanie przeciwzapalne,
 • głębokie nawilżenie skóry, zapobieganie odwodnieniu naskórka, 
 • łagodzenie stanów zapalnych, 
 • działanie przeciwbakteryjne, 
 • spowalnianie procesów starzenia skóry,
 • wsparcie układu odpornościowego skóry,
 • ochrona przed promieniowaniem UV. 

Ektoina – skutki uboczne 

Ektoina to bezpieczna substancja, w przypadku której nie musimy obawiać się o skutki uboczne. Do tej pory nie wykazano przeciwwskazań bądź reakcji niepożądanych. Preparaty z ektoiną mogą być swobodnie stosowane, także u dzieci, w tym noworodków. 

#dottoreradzi

Ektoina to substancja mająca wiele zalet, którą znajdziecie także w kremach dottore. Wszystkim zainteresowanym polecamy kremy C-flush cream RICH, Hydratore oraz City SUN

Nie Komentarze

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto